Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Dziewięć ofert na budowę nowego węzła na autostradzie A4 w Ostrowie k. Ropczyc

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

3 marca 2025 r. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie otworzył oferty złożone w postępowaniu przetargowym na realizację inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” pn. „Budowa węzła na skrzyżowaniu autostrady A4 z drogą wojewódzką nr 986 w miejscowości Ostrów”. Dziewięciu Wykonawców złożyło oferty, z czego pięć ma wartość mniejszą niż przeznaczona w budżecie województwa. Wartość całej inwestycji wynosi około 40 mln złotych wraz z kosztami około kontraktowymi, z czego 25 mln pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Kolejny krok ku budowie węzła na autostradzie A4 w Ostrowie jest za nami. Realizujemy odważne inwestycje takie jak budowy nowych mostów, dróg obwodowych czy właśnie węzła. Konsekwentnie dbamy o rozwój gospodarczy Podkarpacia poprzez rozbudowywanie infrastruktury sieci dróg wojewódzkich – Marszałek Władysław Ortyl.


 
Przetarg
Kwota przeznaczona przez Województwo Podkarpackie na realizację zdania wynosi 38 mln złotych. Obecnie będą sprawdzane wszystkie złożone oferty firm budowalnych. Okres realizacji zadania przewidziany jest w ciągu 30 miesięcy od daty podpisania umowy, które planowane jest w tym półroczu. Link do postępowania przetargowego: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-e02acb06-074c-42ad-b87a-84d3e47b4a5c

Nowy węzeł na autostradzie A4 w Ostrowie k. Ropczyc
Nowy węzeł ułatwi dostęp do autostrady z drogi wojewódzkiej nr 986, co znacząco usprawni ruch w regionie. Węzeł drogowy typu „karo” umożliwi bezpośrednie połączenie między drogą wojewódzką a autostradą za pomocą czterech jednokierunkowych łącznic oraz dwóch rond. Inwestycja opracowywana jest we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogi krajowe wyznaczają główne szklaki komunikacyjne, z których ruch przenosi się na drogi wojewódzkie, a następnie na drogi niższych kategorii. Uzupełnianie sieci dróg o brakujące połączenia takie jak węzeł lub nowe odcinki dróg, działa na korzyść dla całego układu rozpraszając ruch tranzytowy we właściwych kierunkach – Dyrektor PZDW Piotr Miąso.

Cele inwestycji
Budowa nowego węzła przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, zmniejszy koszty eksploatacji pojazdów, ograniczy emisję zanieczyszczeń oraz hałas. Inwestycja ułatwi dojazd do stref ekonomicznych w Mielcu, Tarnobrzegu, a także do miast takich jak Krosno czy Jasło, wspierając rozwój gospodarczy regionu. Projekt obejmuje również modernizację odcinka drogi wojewódzkiej nr 986, gdzie zaplanowano poprawę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów oraz położenie nowej nawierzchni. Inwestycja ta stanowi istotny krok w rozwoju infrastruktury drogowej województwa podkarpackiego, przyczyniając się do poprawy komunikacji oraz rozwoju gospodarczego regionu.

Droga wojewódzka nr 986
Droga wojewódzka nr 986, biegnąca przez Ropczyce i Tuszymę, jest już obciążona znacznym ruchem drogowym – od 4500 do 8000 pojazdów na dobę. Aktualnie realizowana jest przebudowa odcinka drogi między Ostrowem a Ropczycami, obejmująca budowę mostu na rzece Wielopolka oraz wiaduktu nad linią kolejową w Ropczycach. Modernizacja tego odcinka jest niezbędna w kontekście przewidywanego wzrostu ruchu po otwarciu nowego węzła.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test