Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Poseł Skowrońska pisze do ministra w sprawie remontu dworca w Mielcu

21 lutego 2022 roku po raz kolejny przesłałam do ministra infrastruktury interpelację dotyczącą remontu i modernizacji budynku dworca kolejowego w Mielcu.
  • Źródło: Krystyna Skowrońska
Poseł Skowrońska pisze do ministra w sprawie remontu dworca w Mielcu

Autor: facebook/krystyna.skowronska.9

1 września 2021 roku po 12 latach wróciły przewozy pasażerskie i towarowe na odcinku linii kolejowej Mielec – Dębica.  Linia kolejowa (część L-25) była od kilku lat remontowana, o co zabiegałam od 2009 roku. Już wówczas w interpelacji do ministra infrastruktury prosiłam o wpisanie linii kolejowej Dębica – Sandomierz (L-25) do wykazu linii o znaczeniu państwowym (wykreślonej z tej listy w roku 2007). Odpowiedź była odmowna.

Działałam dalej, by kolej w Mielcu była. Niezbędny był remont torów, by jednak się ziścił potrzebna było przekonać decydentów w tej sprawie. Były spotkania w Mielcu z sejmową komisją infrastruktury, ministrem infrastruktury, samorządami i przedstawicielami PKP.  Sprawa została nagłośniona i przekonano decydentów o celowości modernizacji torów na linii Dębica przez Mielec i dalej.

 Mimo że od 2015 roku mamy w kraju rząd PiS, modernizacji linii kolejowej i remontu dworca PKP w Mielcu nie odłożyłam, o czym świadczą moje kolejne interpelacje i pytania w sejmie.  W 2016 roku remontu dworca nie było w planach, w 2018 roku dworzec nie znalazł się także w „Programie inwestycji dworcowych na lata 2017 – 2023”. W odpowiedzi na interpelację z roku 2021 dotycząca decyzji co do remontu dworca PKP w Mielcu kierowanej do Prezesa Rady Ministrów, odpowiedziano mi, że „PKP S.A. rozważa rekomendację modernizacji budynku dworca kolejowego w Mielcu do realizacji w latach 2024 – 2030 w Programie Inwestycji Dworcowych.” 

14 lutego 2021r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że niedaleki od Mielca dworzec kolejowy Stalowa Wola Rozwadów ma zostać przebudowany za 12,1 mln zł z dofinansowaniem funduszy europejskich i środków krajowych. Zapytałam więc w interpelacji po raz kolejny ministra infrastruktury, m.in. o to, czy dworzec PKP w Mielcu - także historyczny jak w Stalowej Woli – oraz przystanki kolejowe na trasie Mielec – Dębica mogą przy modernizacji i remoncie liczyć na wsparcie w najbliższym czasie.

Czekam na odpowiedź!!!

Krystyna Skowrońska



 

Poniżej przesyłam treść interpelacji:

Mielec, 21  lutego 2022 roku

Krystyna Skowrońska

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

 

Pan

Andrzej Adamczyk

Minister Infrastruktury

 

Interpelacja

w sprawie remontu i modernizacji budynku dworca kolejowego w Mielcu.

Szanowny Panie Ministrze,

1 września 2021 roku po 12 latach wróciły przewozy pasażerskie i towarowe na odcinku linii kolejowej Mielec – Dębica.  Linia kolejowa (część L-25) była od kilku lat remontowana, o co zabiegałam od 2009 roku.

Przewozy na powyższej linii wróciły, jednak pasażerowie w dalszym ciągu nie mogą korzystać z budynku dworca kolejowego, który wymaga remontu i modernizacji. Budynek dworca w Mielcu został wybudowany w 1887 roku, później rozbudowywany i ponownie oddany do użytku w 1967r  roku, czyli jest nieremontowany  od 57 lat.

Po kilku moich interpelacjach w sprawie modernizacji i remontu dworca PKP w Mielcu, w ostatniej z 2021 roku poinformowano mnie, że PKP S.A. rozważa rekomendację modernizacji budynku dworca kolejowego w Mielcu do realizacji w latach 2024 – 2030 w Programie Inwestycji Dworcowych.

14 lutego br. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że niedaleki od Mielca dworzec kolejowy Stalowa Wola Rozwadów ma zostać przebudowany za 12,1 mln zł z dofinansowaniem funduszy europejskich (Program Infrastruktura i Środowisko) i środków krajowych.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra odpowiedzi na poniższe pytania:

Czy i kiedy są planowane remont i modernizacja budynku dworca kolejowego w Mielcu?

Czy planowane są remonty budynków przystanków kolejowych na odcinku Mielec – Dębica?

Czy do w/w remontów dworca i przystanków mogą być wykorzystane – podobnie jak Stalowej Woli – fundusze europejskie i krajowe?

     Z poważaniem,

Krystyna Skowrońska

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej



 



 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test