Tablica jest poświęcona pamięci obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy 9 marca 1942 r. zostali zgromadzeni przez niemieckie formacje polityczne na mieleckim rynku, a następnie wywiezieni na teren dystryktu lubelskiego. W czasie deportacji Niemcy dokonali masowych zbrodni zabijając kilkuset Żydów. Pozostali Żydzi w większości stracili życie w niemieckich obozach zagłady. Była to pierwsza deportacja w ramach „Akcji Reinhardt” na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Akcja „Reinhardt” była częścią najkrwawszego etapu nazistowskich działań mających doprowadzić do eksterminacji ludności żydowskiej. Została zapoczątkowana jesienią 1941 r. Nazistowskie Niemcy wcieliły w życie plan systematycznego mordowania Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Plan ten otrzymał kryptonim „Akcja „Reinhardt”’. Do jego celów założono trzy ośrodki zagłady: Bełżec, Sobibór i Treblinkę. Ofiary tej akcji mordowano również w obozie koncentracyjnym i zagłady na Majdanku i Auschwitz-Birkenau.
Akcja „Reinhardt” była kryptonimem niemieckiego planu mającego na celu wymordowanie ok. dwóch milionów Żydów mieszkających w okupowanej przez Niemcy Polsce. Ogółem zamordowano ok. 1,85 miliona Żydów w ośrodkach zagłady oraz podczas towarzyszących jej masowych rozstrzeliwań. Wśród ofiar akcji „Reinhardt” trwającej do 17 listopada 1943 r. znalazła się również nieznana liczba Polaków, Romów i radzieckich jeńców.
Dzisiejszą uroczystość zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie we współpracy z Urzędem Miejskim w Mielcu.