Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Źródło: GMINA RADOMYŚL WIELKI

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z tej okazji  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim w dniu 4 marca 2022 r.  oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i oddających życie za nasz kraj. W tym  roku uczniowie radomyskiej szkoły oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym, poprzez udział w konkursach oraz w już V Szkolnym Biegu, Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.   Dla uczniów zostały zorganizowane konkursy historyczny, angielsko - historyczny oraz plastyczny. Oto nagrodzeni:

II Szkolny Konkurs angielsko - Historyczny ,, gen August Emil ,,Nil” - the hero”

I miejsce - Oliwia Jaszcz kl. VI a

II miejsce - Antoni Marczyk kl.VI a, Lena Baran kl.Vb

III miejsce - Faustyna Szęszoł kl. V a

Wyróżnienie:

Filip Łempa kl VII a, Patryk Jaszcz kl.VI a, Idzik Magdalena kl. VI a,  Dominik Idzik kl. IV b

III Szkolny  Konkurs Historyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,, Nil” - bohater ”

I miejsce - Faustyna Szęszoł kl. Va

II miejsce - Lena Baran kl. Vb

III miejsce - Antoni Pleban kl. VIII a

III Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,,Nil” - Bohater dla klas IV - VIII

I miejsce - Amadeusz Skiba kl. VIa

II miejsce - Lena Baran kl. Vb

III miejsce - Antoni Marczyk kl. VI a

Wyróżnieni: Szęszoł Faustyna kl. Va, Jaszcz Patryk kl. Vi a, Krzyżowski Nikodem kl. VIa

III Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,,Nil’’ - Bohater” dla klas 0-III

I miejsce - Anita Krzyżowska

II miejsce - Wiktoria Strączek

III miejsce - Szymon Marczyk

Wyróżnieni: Milena Giża, Karol Duda

Ponadto na lekcjach historii uczniowie klas VII i VIII oglądali film pt. ,,Generał Nil”. Była to również doskonała okazja do rozmowy z uczniami o niełatwej i tragicznej historii Polski.

Na szkolnym korytarzu prezentowana jest wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963" oraz nagrodzone krzyżówki historyczne oraz angielsko - historyczne. Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole był udział w V Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Dzięki współpracy z Fundacją Polskie Wartości wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Niezłomnych oraz pamiątkowe medale.

Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina  osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

Warto podkreślić, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie ufundowały nagrody dla wszystkich uczestników szkolnych konkursów organizowanych w naszej szkole z tej okazji, za które  dziękujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy do dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców za wsparcie oraz aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przekazuje koordynator projektu Barbara Żala.

1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym dniu pamiętamy o wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test