Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mielec. Biesiada Humanistyczna w Elektryku

28 kwietnia 2022r. w auli ZS im. prof. J. Groszkowskiego odbyła się Biesiada Humanistyczna, zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji oraz 200. rocznicy Romantyzmu Polskiego.
  • Źródło: powiat-mielecki.pl
Mielec. Biesiada Humanistyczna w Elektryku

Źródło: powiat-mielecki.pl

W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Święto poezji w Elektryku to również coroczna tradycja, która połączona jest z prezentacją twórczości poetów regionalnych. W tym roku uroczystość szkolną swoją obecnością zaszczycili poeci stowarzyszeni w Mieleckiej Grupie Literackiej „Słowo”: Aleksandra Piguła – Prezes MGL „Słowo” oraz Adam Kopacz – poeta, rzeźbiarz i miłośnik kultury regionalnej. Zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Lidia Gereło.

Program Biesiady był niezwykle bogaty. Na początku prowadząca uroczystość Lucyna Maryniak przedstawiła sylwetki zaproszonych gości. Następnie, wybrane wiersze poetów czytali uczniowie ZS: Patryk Kasprzak z kl. 3C oraz Gabriela Oleksiak z kl. 3D. Zaproszeni twórcy również przeczytali kilka swoich utworów, opowiedzieli o swojej pracy, wydanych tomikach wierszy i podzielili się refleksjami na temat swoich inspiracji.

W dalszej części Biesiady rozstrzygnięto II Szkolny Konkurs Intersemiotyczny, w którym oceniano prace uczniów ZS będące artystycznym przełożeniem utworów literackich na język plastyki. W tym roku były to utwory epoki romantyzmu. Jury w składzie: Dyrektor szkoły Lidia Gereło, Wicedyrektor szkoły Elżbieta Bąk, zaproszeni poeci – Aleksandra Piguła i Adam Kopacz, Halina Bednarz – nauczyciel j. polskiego, Alicja Rajchel – bibliotekarz szkolny i uczennica kl. 3d – Zuzanna Stachula, miało za zadanie wybrać 6 najciekawszych prac konkursowych. Po zliczeniu głosów okazało się, że 3 prace zyskały taką samą ilość punktów i zajęły I miejsce ex æquo. Ich autorzy to: Jakub Guła z kl. 2A, Aleksandra Działo z kl. 2M i Bartosz Kilian z kl. 2C. Wszystkie nagrodzone prace były artystyczną interpretacją „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali: Kinga Czachor z kl. 4E oraz Kamil Kukla z kl. 3C. Tym razem wyróżniono prace będące plastyczną wizją „Balladyny” J. Słowackiego. Wystawa prac konkursowych towarzyszyła Biesiadzie Humanistycznej w auli szkoły. W kolejnych dniach wybrane prace będzie można oglądać w korytarzu szkoły, na I piętrze.

Po rozstrzygnięciu konkursu, przystąpiono do dalszej części uroczystości, związanej z obchodami Roku Romantyzmu Polskiego. Ballady A. Mickiewicza recytowały uczennice kl. 3D: Klaudia Gakan i Wiktoria Trela. Recytacji towarzyszyły piosenki, które wykonała Patrycja Rzeźnik - również uczennica kl. 3D.

Kolejnym punktem w programie Biesiady Humanistycznej był Quiz o Adamie Mickiewiczu, w którym brało udział 8 drużyn, reprezentujących klasy drugie i trzecie technikum. Quiz został poprzedzony krótkim filmem o biografii i twórczości poety, składał się z trzech części, a drużyny dzielnie zmagały się z konkursowymi pytaniami.

Najlepiej poradziła sobie klasa 3A, która zajęła I miejsce w konkursowych zmaganiach! Kolejno uplasowały się reprezentacje kl. 2F, która zajęła II miejsce i kl. IIC, która zajęła III miejsce. W przerwie zgromadzeni w auli goście i uczniowie mogli zobaczyć prezentację na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina – wybitnego Polaka, muzyka i kompozytora epoki romantyzmu.

Biesiadę Humanistyczną w ZS zorganizowały nauczycielki: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz, Anna Bajor, Alicja Rajchel i Dorota Targosz.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test