W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Święto poezji w Elektryku to również coroczna tradycja, która połączona jest z prezentacją twórczości poetów regionalnych. W tym roku uroczystość szkolną swoją obecnością zaszczycili poeci stowarzyszeni w Mieleckiej Grupie Literackiej „Słowo”: Aleksandra Piguła – Prezes MGL „Słowo” oraz Adam Kopacz – poeta, rzeźbiarz i miłośnik kultury regionalnej. Zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Lidia Gereło.
Program Biesiady był niezwykle bogaty. Na początku prowadząca uroczystość Lucyna Maryniak przedstawiła sylwetki zaproszonych gości. Następnie, wybrane wiersze poetów czytali uczniowie ZS: Patryk Kasprzak z kl. 3C oraz Gabriela Oleksiak z kl. 3D. Zaproszeni twórcy również przeczytali kilka swoich utworów, opowiedzieli o swojej pracy, wydanych tomikach wierszy i podzielili się refleksjami na temat swoich inspiracji.
W dalszej części Biesiady rozstrzygnięto II Szkolny Konkurs Intersemiotyczny, w którym oceniano prace uczniów ZS będące artystycznym przełożeniem utworów literackich na język plastyki. W tym roku były to utwory epoki romantyzmu. Jury w składzie: Dyrektor szkoły Lidia Gereło, Wicedyrektor szkoły Elżbieta Bąk, zaproszeni poeci – Aleksandra Piguła i Adam Kopacz, Halina Bednarz – nauczyciel j. polskiego, Alicja Rajchel – bibliotekarz szkolny i uczennica kl. 3d – Zuzanna Stachula, miało za zadanie wybrać 6 najciekawszych prac konkursowych. Po zliczeniu głosów okazało się, że 3 prace zyskały taką samą ilość punktów i zajęły I miejsce ex æquo. Ich autorzy to: Jakub Guła z kl. 2A, Aleksandra Działo z kl. 2M i Bartosz Kilian z kl. 2C. Wszystkie nagrodzone prace były artystyczną interpretacją „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali: Kinga Czachor z kl. 4E oraz Kamil Kukla z kl. 3C. Tym razem wyróżniono prace będące plastyczną wizją „Balladyny” J. Słowackiego. Wystawa prac konkursowych towarzyszyła Biesiadzie Humanistycznej w auli szkoły. W kolejnych dniach wybrane prace będzie można oglądać w korytarzu szkoły, na I piętrze.
Po rozstrzygnięciu konkursu, przystąpiono do dalszej części uroczystości, związanej z obchodami Roku Romantyzmu Polskiego. Ballady A. Mickiewicza recytowały uczennice kl. 3D: Klaudia Gakan i Wiktoria Trela. Recytacji towarzyszyły piosenki, które wykonała Patrycja Rzeźnik - również uczennica kl. 3D.
Kolejnym punktem w programie Biesiady Humanistycznej był Quiz o Adamie Mickiewiczu, w którym brało udział 8 drużyn, reprezentujących klasy drugie i trzecie technikum. Quiz został poprzedzony krótkim filmem o biografii i twórczości poety, składał się z trzech części, a drużyny dzielnie zmagały się z konkursowymi pytaniami.
Najlepiej poradziła sobie klasa 3A, która zajęła I miejsce w konkursowych zmaganiach! Kolejno uplasowały się reprezentacje kl. 2F, która zajęła II miejsce i kl. IIC, która zajęła III miejsce. W przerwie zgromadzeni w auli goście i uczniowie mogli zobaczyć prezentację na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina – wybitnego Polaka, muzyka i kompozytora epoki romantyzmu.
Biesiadę Humanistyczną w ZS zorganizowały nauczycielki: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz, Anna Bajor, Alicja Rajchel i Dorota Targosz.