Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Mielec. Biesiada Humanistyczna w Elektryku

28 kwietnia 2022r. w auli ZS im. prof. J. Groszkowskiego odbyła się Biesiada Humanistyczna, zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji oraz 200. rocznicy Romantyzmu Polskiego.
  • Źródło: powiat-mielecki.pl
Mielec. Biesiada Humanistyczna w Elektryku

Źródło: powiat-mielecki.pl

W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Święto poezji w Elektryku to również coroczna tradycja, która połączona jest z prezentacją twórczości poetów regionalnych. W tym roku uroczystość szkolną swoją obecnością zaszczycili poeci stowarzyszeni w Mieleckiej Grupie Literackiej „Słowo”: Aleksandra Piguła – Prezes MGL „Słowo” oraz Adam Kopacz – poeta, rzeźbiarz i miłośnik kultury regionalnej. Zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Lidia Gereło.

Program Biesiady był niezwykle bogaty. Na początku prowadząca uroczystość Lucyna Maryniak przedstawiła sylwetki zaproszonych gości. Następnie, wybrane wiersze poetów czytali uczniowie ZS: Patryk Kasprzak z kl. 3C oraz Gabriela Oleksiak z kl. 3D. Zaproszeni twórcy również przeczytali kilka swoich utworów, opowiedzieli o swojej pracy, wydanych tomikach wierszy i podzielili się refleksjami na temat swoich inspiracji.

W dalszej części Biesiady rozstrzygnięto II Szkolny Konkurs Intersemiotyczny, w którym oceniano prace uczniów ZS będące artystycznym przełożeniem utworów literackich na język plastyki. W tym roku były to utwory epoki romantyzmu. Jury w składzie: Dyrektor szkoły Lidia Gereło, Wicedyrektor szkoły Elżbieta Bąk, zaproszeni poeci – Aleksandra Piguła i Adam Kopacz, Halina Bednarz – nauczyciel j. polskiego, Alicja Rajchel – bibliotekarz szkolny i uczennica kl. 3d – Zuzanna Stachula, miało za zadanie wybrać 6 najciekawszych prac konkursowych. Po zliczeniu głosów okazało się, że 3 prace zyskały taką samą ilość punktów i zajęły I miejsce ex æquo. Ich autorzy to: Jakub Guła z kl. 2A, Aleksandra Działo z kl. 2M i Bartosz Kilian z kl. 2C. Wszystkie nagrodzone prace były artystyczną interpretacją „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali: Kinga Czachor z kl. 4E oraz Kamil Kukla z kl. 3C. Tym razem wyróżniono prace będące plastyczną wizją „Balladyny” J. Słowackiego. Wystawa prac konkursowych towarzyszyła Biesiadzie Humanistycznej w auli szkoły. W kolejnych dniach wybrane prace będzie można oglądać w korytarzu szkoły, na I piętrze.

Po rozstrzygnięciu konkursu, przystąpiono do dalszej części uroczystości, związanej z obchodami Roku Romantyzmu Polskiego. Ballady A. Mickiewicza recytowały uczennice kl. 3D: Klaudia Gakan i Wiktoria Trela. Recytacji towarzyszyły piosenki, które wykonała Patrycja Rzeźnik - również uczennica kl. 3D.

Kolejnym punktem w programie Biesiady Humanistycznej był Quiz o Adamie Mickiewiczu, w którym brało udział 8 drużyn, reprezentujących klasy drugie i trzecie technikum. Quiz został poprzedzony krótkim filmem o biografii i twórczości poety, składał się z trzech części, a drużyny dzielnie zmagały się z konkursowymi pytaniami.

Najlepiej poradziła sobie klasa 3A, która zajęła I miejsce w konkursowych zmaganiach! Kolejno uplasowały się reprezentacje kl. 2F, która zajęła II miejsce i kl. IIC, która zajęła III miejsce. W przerwie zgromadzeni w auli goście i uczniowie mogli zobaczyć prezentację na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina – wybitnego Polaka, muzyka i kompozytora epoki romantyzmu.

Biesiadę Humanistyczną w ZS zorganizowały nauczycielki: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz, Anna Bajor, Alicja Rajchel i Dorota Targosz.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test