Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

BIZNES

Reklama
Powstał „kosmiczny inkubator” na Podkarpaciu
Powstał „kosmiczny inkubator” na Podkarpaciu
23.02.2023 20:34
Rozpoczął się remont fontanny na mieleckim rynku
Rozpoczął się remont fontanny na mieleckim rynku

Na mieleckim rynku rozpoczął się remont fontanny. Jej renowacją zajmie się firma z Rawicza, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Zaoferowała również okres gwarancji i rękojmi, który wynosi 60 miesięcy.

22.02.2023 13:57    2
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano umowę z amerykańską firmą
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano umowę z amerykańską firmą

Warszawa. Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały z amerykańskim Westinghouse umowę na prace przedprojektowe w sprawie elektrowni jądrowej. - Ta umowa czyni ten projekt jeszcze bardziej możliwym - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Prezes spółki PEJ Tomasz Stępień mówił, że to kamień milowy. - Z fazy koncepcyjnej wchodzimy w fazę przedprojektową, przygotowawczą - wyjaśnił, zapowiadając, że jeszcze w tym roku ma zostać podpisana pierwsza umowa na projektowanie elektrowni. Ma ona powstać w województwie pomorskim.

22.02.2023 12:27
Dziś startuje akcja rozliczeń rocznych. Właśnie od teraz można sprawdzić przygotowane przez KAS swoje zeznanie PIT
Dziś startuje akcja rozliczeń rocznych. Właśnie od teraz można sprawdzić przygotowane przez KAS swoje zeznanie PIT

Dziś, 15 lutego rozpoczyna się termin składania zeznań podatkowych za 2022 rok. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznania można rozliczać drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, szybciej otrzymają zwrot podatku. Urząd skarbowy zawiadomi podatników o korzystniejszym rozliczeniu i zwróci pieniądze.

15.02.2023 12:38
PZL Mielec dostarczy dwa samoloty M28 do Nepalu
PZL Mielec dostarczy dwa samoloty M28 do Nepalu
06.02.2023 20:04    1
Polacy skarżą się na obniżenie nastroju i zmęczenie. Pracodawcy po cichu liczą straty
Polacy skarżą się na obniżenie nastroju i zmęczenie. Pracodawcy po cichu liczą straty

Obecnie już ponad 70% dorosłych Polaków obserwuje u siebie objawy najczęściej kojarzone z depresją. Badacze alarmują, że w ciągu roku udział takich osób w społeczeństwie zwiększył się rdr. o przeszło 11 p.p. Obniżenie nastroju, zmęczenie i brak energii, a także zaburzenia snu to ostatnio najczęściej wskazywane symptomy. Co ważne, blisko połowa rodaków skarżących się na niepokojące syndromy nie miała ich przed wzrostem inflacji. Problem narasta zwłaszcza wśród dobrze zarabiających i wykształconych osób. Eksperci komentujący wyniki sondażu ostrzegają, że z ww. powodów pracodawcy mogą ponosić wielomilionowe straty. Do tego autorzy badania szacują, że dla całej gospodarki mogą one wynosić nawet 2 mld zł rocznie.

06.02.2023 10:48
Grupa Azoty startuje z loterią „Dbamy o polską ziemię” do wygrania ciągnik rolniczy
Grupa Azoty startuje z loterią „Dbamy o polską ziemię” do wygrania ciągnik rolniczy

Ruszyła kolejna edycja loterii konsumenckiej Grupy Azoty, w której do wygrania jest m.in. ciągnik John Deere 5075E. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat do rolników, którzy wzięli udział w loterii trafiło już ponad 1200 nagród, w tym 5 nagród głównych - ciągników rolniczych.

01.02.2023 16:20
Ceny paliw na razie stabilne, ale eksperci ostrzegają: wkrótce zdrożeje diesel i LPG
Ceny paliw na razie stabilne, ale eksperci ostrzegają: wkrótce zdrożeje diesel i LPG

Obniżenie wraz z nowym rokiem hurtowych cen paliw przez Orlen doraźnie zrekompensowało kierowcom skok stawki VAT z 8 do 23 procent. Niższy VAT na paliwa był częścią rządowej "tarczy antyinflacyjnej" wprowadzoną w reakcji na zawirowania na rynku paliw po ataku Rosji na Ukrainę, jednak ten element "tarczy" wygasł wraz z końcem zeszłego roku.

13.01.2023 09:17
Przez inflację Polacy odpuszczają remonty. W sklepach budowlanych widać duże spadki ruchu
Przez inflację Polacy odpuszczają remonty. W sklepach budowlanych widać duże spadki ruchu
20.12.2022 09:48
Obciążenia ZUS-owskie i podatkowe uderzają w mikrofirmy. 18% z nich chce zamienić JDG na inną formę
Obciążenia ZUS-owskie i podatkowe uderzają w mikrofirmy. 18% z nich chce zamienić JDG na inną formę

Jak wynika z najnowszego badania, niemal sześciu na dziesięciu mikroprzedsiębiorców nie planuje w najbliższym czasie zmienić jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na inną formę prowadzenia biznesu. Z kolei co szósty ankietowany zamierza dokonać takiej zmiany. Ponad połowa przedstawicieli tej ostatniej grupy deklaruje przejście na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a co dziesiąty respondent planujący przekształcenie chce wybrać spółkę komandytową. Głównymi powodami planowanych zmian są obciążenia ZUS-owskie oraz podatkowe.

15.12.2022 09:38
Polacy niezbyt garną się do zakładania nowych firm. Wzrost rdr. jest na poziomie tylko 6 proc.
Polacy niezbyt garną się do zakładania nowych firm. Wzrost rdr. jest na poziomie tylko 6 proc.

W pierwszych dziesięciu miesiącach br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 6% więcej wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. W tym samym czasie o przeszło 8% wzrosła liczba wniosków dotyczących wznowienia JDG. Najwięcej takich firm powstało i wznowiło swoją działalność w woj. mazowieckim. Jednocześnie sporo wnioskodawców nie wskazało miejsca wykonywanej działalności, na co zezwala prawo. Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie jednak nie należy spodziewać się wzrostu liczby zakładanych firm. Znawcy tematu dodają też, że względna stabilizacja może nastąpić dopiero w II lub III kwartale przyszłego roku.

14.12.2022 09:41
Spółki niechętnie przechodzą na estoński CIT. Nie chcą się narazić na dodatkowe kontrole fiskusa
Spółki niechętnie przechodzą na estoński CIT. Nie chcą się narazić na dodatkowe kontrole fiskusa

Według najnowszego badania, dziewięciu na dziesięciu managerów i właścicieli spółek zetknęło się z pojęciem tzw. estońskiego CIT-u. Największa znajomość tego tematu jest w gronie respondentów z miast liczących powyżej 200 tys. mieszkańców. Przeszło połowa ankietowanych deklaruje, że zna mechanizm działania ww. rozwiązania. Prawie 14% ankietowanych rozważa zmianę na wspomnianą formę opodatkowania. Do tego respondenci, którzy nie zamierzają przechodzić na tzw. estoński CIT, wskazali powody swojej decyzji. Przede wszystkim obawiają się tego, że takim ruchem naraziliby się na dodatkowe kontrole skarbówki. Ponadto boją się, że to jeszcze bardziej skomplikuje ich rozliczenia z fiskusem.

25.11.2022 11:04
Reklama
Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024 „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej”
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024 Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy”
NAPISZ DO NAS

Wiadomość z Mielec.tv

Reklama
Reklama
Reklama
test