Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wernisaż Stanisława Szęszoła

Józef Piątek Wójt Gminy Mielec oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na wystawę będącą podsumowaniem 55 lat pracy artystycznej Stanisława Szęszoła. Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Chorzelowskiego Ośrodka Kultury 7 lipca br. o godz. 18:00. 

Jeden z wybitniejszych mieleckich rzeźbiarzy, wspaniały artysta i cudowny człowiek na najbliższą wystawę przygotował blisko 40 prac będących przekrojem jego 55-letniej działalności twórczej. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć rzeźby pochodzące ze wstępnych lat działalności artysty jak i te najnowsze, które zaprezentowane zostaną po raz pierwszy. Chłop z laską, Kobieta z koszem, Dziadek z laską, Kobieta z dzbanem, Chłop z kogutem, Święty Świerad, Święty z książką, Żyd, Żydówka tańcząca, Żniwiarka, Kosiarz, Siewca, Rybak, Harnaś, Hanka, Młocek, Cyganka, Grzybiarz, Zielarka, Myśliwy, Diabeł w dziupli, Święty Jan, Arab - postrach Europy, Kosynier Kościuszki, Chrystus Frasobliwy, Żołnia, Dudek, Kraska, Gołąb siniak, Dzięcioł czarny, Cygan grający, Janko Muzykant, Święty Grzegorz, Święty Ambroży, Święty Mikołaj, Flisak, Anioł sfruwający z nieba, Anioł stojący - czekać będą na wszystkich, którzy w lipcu odwiedzą Ośrodek Kultury Gminy Mielec. 

Stanisław Szęszoł urodził się w 1938 r. w Rudzie, powiecie mieleckim. Od lat dziecięcych zajmował się rzeźbieniem, wykonując szopki noworoczne. W późniejszych latach najchętniej rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy. W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej przy Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej w Mielcu i brał udział w organizowanych przez Poradnię wystawach i konkursach. Po likwidacji Poradni w 1975 r. i zakończeniu działalności Koła działał indywidualnie, m.in. wystawiając prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wykonał na zamówienie 14 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie. W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Łęczycy, Chrzanowie, Strzyżowie, Pińczowie, Dynowie, Kolbuszowej i Mielcu oraz plenerach organizowanych przez oba stowarzyszenia. Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie oraz konkursie „Ptaszki – ptaki – ptaszyska” w Krakowie. Jego prace o tematyce religijnej umieszczone są w kościołach, m.in. w Chicago i Ostrowach Baranowskich oraz w Mielcu. Odrestaurował też mocno podniszczone drewniane rzeźby świętych w kościele św. Mateusza. Rzeźby o tematyce świeckiej znajdują się w licznych muzeach, m.in. w Mielcu, Toruniu, Łęczycy, Rzeszowie i Kolbuszowej, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami. Wyróżniony m.in.: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką Jubileuszową z okazji 40-lecia TMZM, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej” i Nagrodą „ALBERTUS”. W 2008 r. i 2010 r. został nagrodzony na Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Swoje prace rzeźbiarskie wystawiał indywidualnie i na wystawach zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Chorzelowie, Woli Mieleckiej, Rzemieniu, Chrząstowie, Kolbuszowej, Przecławiu i Podleszanach. Jego pracownia rzeźbiarska przy ul. Ogrodowej została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Wyróżniony Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej”.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test