Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wernisaż Stanisława Szęszoła

Józef Piątek Wójt Gminy Mielec oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na wystawę będącą podsumowaniem 55 lat pracy artystycznej Stanisława Szęszoła. Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Chorzelowskiego Ośrodka Kultury 7 lipca br. o godz. 18:00. 

Jeden z wybitniejszych mieleckich rzeźbiarzy, wspaniały artysta i cudowny człowiek na najbliższą wystawę przygotował blisko 40 prac będących przekrojem jego 55-letniej działalności twórczej. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć rzeźby pochodzące ze wstępnych lat działalności artysty jak i te najnowsze, które zaprezentowane zostaną po raz pierwszy. Chłop z laską, Kobieta z koszem, Dziadek z laską, Kobieta z dzbanem, Chłop z kogutem, Święty Świerad, Święty z książką, Żyd, Żydówka tańcząca, Żniwiarka, Kosiarz, Siewca, Rybak, Harnaś, Hanka, Młocek, Cyganka, Grzybiarz, Zielarka, Myśliwy, Diabeł w dziupli, Święty Jan, Arab - postrach Europy, Kosynier Kościuszki, Chrystus Frasobliwy, Żołnia, Dudek, Kraska, Gołąb siniak, Dzięcioł czarny, Cygan grający, Janko Muzykant, Święty Grzegorz, Święty Ambroży, Święty Mikołaj, Flisak, Anioł sfruwający z nieba, Anioł stojący - czekać będą na wszystkich, którzy w lipcu odwiedzą Ośrodek Kultury Gminy Mielec. 

Stanisław Szęszoł urodził się w 1938 r. w Rudzie, powiecie mieleckim. Od lat dziecięcych zajmował się rzeźbieniem, wykonując szopki noworoczne. W późniejszych latach najchętniej rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy. W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej przy Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej w Mielcu i brał udział w organizowanych przez Poradnię wystawach i konkursach. Po likwidacji Poradni w 1975 r. i zakończeniu działalności Koła działał indywidualnie, m.in. wystawiając prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wykonał na zamówienie 14 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie. W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Łęczycy, Chrzanowie, Strzyżowie, Pińczowie, Dynowie, Kolbuszowej i Mielcu oraz plenerach organizowanych przez oba stowarzyszenia. Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie oraz konkursie „Ptaszki – ptaki – ptaszyska” w Krakowie. Jego prace o tematyce religijnej umieszczone są w kościołach, m.in. w Chicago i Ostrowach Baranowskich oraz w Mielcu. Odrestaurował też mocno podniszczone drewniane rzeźby świętych w kościele św. Mateusza. Rzeźby o tematyce świeckiej znajdują się w licznych muzeach, m.in. w Mielcu, Toruniu, Łęczycy, Rzeszowie i Kolbuszowej, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami. Wyróżniony m.in.: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką Jubileuszową z okazji 40-lecia TMZM, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej” i Nagrodą „ALBERTUS”. W 2008 r. i 2010 r. został nagrodzony na Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Swoje prace rzeźbiarskie wystawiał indywidualnie i na wystawach zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Chorzelowie, Woli Mieleckiej, Rzemieniu, Chrząstowie, Kolbuszowej, Przecławiu i Podleszanach. Jego pracownia rzeźbiarska przy ul. Ogrodowej została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Wyróżniony Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej”.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
VII Mieleckie Dni Seniora VII Mieleckie Dni Seniora W dniach 7-12 października 2024 r. Mielec stanie się centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych skierowanych do seniorów, podczas VII Mieleckich Dni Seniora. Tegoroczna edycja obfituje w liczne atrakcje, integrujące lokalną społeczność, a także gości z zagranicy.Przed nami VII Mieleckie Dni Seniora. W dniach 7-12 października w naszym mieście odbędą się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. To będzie cały tydzień pełen atrakcji, a punktem kulminacyjnym będzie Wielki Finał, zaplanowany na 12 października w Hali MOSiR, z barwnym korowodem oraz koncertem Alexandra Martineza, znanego tancerza i piosenkarza. – Dni Seniora to czas pełen atrakcji dla naszych seniorów, sprzyjający integracji międzypokoleniowej i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego - podkreśla Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca. - Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w tych szczególnych wydarzeniach – dodaje.Obchody rozpoczną się 7 października przekazaniem symbolicznego klucza do bram miasta przez Prezydenta Miasta Mielca na ręce seniorów. 8 października seniorzy będą mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne podczas otwarcia wystawy prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu. Z kolei 9 października przewidziano wycieczkę autokarową po Mielcu z udziałem francuskiej delegacji, a po niej spotkanie integracyjne w Nadleśnictwie Tuszyma. Tego samego dnia seniorzy będą kibicować polskiej reprezentacji U19 w meczu z Maltą.Kolejne dni to wieczór francuski i literacki, połączony z konkursem jednego wiersza (10 października), a także dzień zdrowia i bezpieczeństwa, który odbędzie się 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zagadnienia zdrowego stylu życia i profilaktyki uniwersalnej będą tematem przewodnim tego dnia.Wielki Finał VII Mieleckich Dni Seniora odbędzie się 12 października w Hali MOSiR Mielec, gdzie seniorzy i młodsi uczestnicy będą mogli podziwiać bogaty program artystyczny. Wystąpią: Formacja Taneczna „Gracja” i Zespół Wokalno-Muzyczny Senior SHOW działające przy MUTW, a także goście z partnerskiego miasta Morlaix we Francji. Na scenie zaprezentuje się również Julia Podraza z piosenką francuską, dziecięcy Zespół „Kameleon” oraz Młodzieżowa Rada Miejska. Wydarzenie uświetni pokaz mody „Parisian Chic” oraz koncert Alexandra Martineza – tancerza i piosenkarza, który z pewnością dostarczy wielu pozytywnych emocji.Wszystkich mieszkańców Mielca, bez względu na wiek, serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z myślą o aktywizacji seniorów!Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test