Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Święci, świeccy, legendy i ptaki

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W czwartek (07.07) w Galerii Samorządowego Ośrodka Kultury w Chorzelowie otwarto wystawę pracy rzeźbiarskich Stanisława Szęszoła, będącą podsumowaniem 55 lat twórczości artysty. Na wyjątkowym wydarzeniu nie zabrakło rodziny, przyjaciół i przedstawicieli lokalnych środowisk twórczych.

Wernisaż wystawy rozpoczął się ludowym akcentem, przygotowanym przez solistkę ZPiT „Chorzelowiacy” Katarzynę Stępień. Następnie głos zabrał Dyrektor SOKiS Damian Małek – Gościmy dziś w naszych progach artystę wyjątkowego, charyzmatycznego, a także niezwykle otwartego na ludzi oraz otaczający go świat. Artystę ludowego, jakże bliskiego działalności naszego Ośrodka. To wyjątkowa wystawa, na której w 40 rzeźbach zobaczyć możemy 55 lat życia twórczego Stanisława Szęszoła. Dumni i wdzięczni jesteśmy, ponieważ wielokrotnie gościliśmy rzeźby Pana Stanisława podczas wystaw zbiorowych, a dziś po raz pierwszy otwieramy wystawę indywidualną, szczególną pod wieloma względami – powiedział. Przybliżył on również zebranym postać artysty, jego osiągnięcia oraz najważniejsze momenty z życia. 

– Pana życie i twórczość zaraża. Są z nami dziś osoby, które dzięki Pana twórczości i zaangażowaniu odnalazły w sobie artystyczną duszę. To powoduje, że ktoś dzięki Panu przejął tą przysłowiową „pałeczkę” i dziś idzie z nią dalej. Chciałbym Panu serdecznie podziękować za dotychczasową działalność twórczą i wspólnie ze zgromadzonymi tutaj, czekamy na kolejne wystawy i tak zacne jubileusze – zwrócił się do rzeźbiarza Józef Piątek Wójt Gminy Mielec. 

- Większość osób obecnych tutaj to moi przyjaciele, którzy znają mój życiorys. Urodziłem się w Radomyślu. Mój ojciec był stolarzem i od niego podpatrywałem jak robił meble i wtedy wszystko się zaczęło. Później ukończyłem szkołę wiertniczą, gdzie nasz profesor bardzo interesował się rzeźbami. Chcąc się mu przypodobać, wykonałem kilka rzeźb do szopki, dzięki czemu dostawałem dodatkowe lekcje matematyki. Później zapomniałem o rzeźbieniu, do czasu, kiedy starsza córka zmusiła mnie do rzeźbienia. Kazała sobie zrobić babkę na kiju. Inne dzieci widząc tą rzeźbę chciały ją wymienić za lalki. Dzięki temu dowiedziała się o mnie pani Książnicka z Domu Kultury i w roku 1968 wziąłem udział w swojej pierwszej wystawie. Tak trwa to do dziś. Wystaw było już ponad 200, a rzeźb ponad 2 tysiące. Dziękuję serdecznie temu Ośrodkowi Kultury, który zaczął swoją działalność jeszcze w Wojsławiu w Domu Ludowym, tam miałem swoje wystawy i tutaj w Chorzelowie również. Wiele razy w tej Sali mieliśmy wystawy zbiorowe i zawsze spotykaliśmy się z miłym przyjęciem. Dziękuję wszystkim którzy tu dziś przyszli – powiedział do zebranych Stanisław Szęszoł. 

Wernisaż był także okazją do złożenia gratulacji artyście, których dokonali rodzina i bliscy, a także Prezes Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” Piotr Pszeniczny oraz przedstawiciele Klubu Środowisk Twórczych TMZM z Jadwigą Klaus na czele.

Na wystawie czynnej do końca lipca br. zobaczyć można rzeźby: Chłopa z laską, Kobiety z koszem, Dziadka z laską, Kobiety z dzbanem, Chłopa z kogutem, Świętego Świerada, Świętego z książką, Żyda, Żydówki tańczącej, Żniwiarki, Kosiarza, Siewcy, Rybaka, Harnasia, Hanka, Młocka, Cyganki, Grzybiarza, Zielarki, Myśliwego, Diabła w dziupli, Świętego Jana, Araba - postrach Europy, Kosyniera Kościuszki, Chrystusa Frasobliwego, Żołnia, Dudka, Kraska, Gołębia siniaka, Dzięcioła czarnego, Cygana grającego, Janko Muzykanta, Świętego Grzegorza, Świętego Ambrożego, Świętego Mikołaja, Flisaka, Anioła sfruwającego z nieba, Anioła stojącego.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test