Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne gminy podpisały umowy na budowę i modernizację dróg oraz zbiorników wodnych

Ponad 18 milionów złotych – taka kwota trafi w tym roku do podkarpackich gmin na budowę i modernizację zbiorników wodnych oraz dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W ramach tej kwoty samorządy mogły się starać także o dotację na budowę dróg prowadzących do winnic. Dofinansowanie pochodzi ze środków budżetu województwa stanowiących dochód z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowy z podkarpackimi gminami na dofinansowanie nowych inwestycji.

Wsparcie finansowe gmin i powiatów w zakresie budowy i renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji ma przyczyni

się do zmniejszenia skutków suszy na terenach rolnych. Zbiorniki magazynują wodę w okresach jej nadmiaru i umożliwiają wykorzystanie jej w czasie niedoboru, przez co poprawia się bilans wodny na danym terenie. 

- Serdecznie gratuluję wszystkim beneficjentom. Zależy nam na rozwoju rolnictwa na Podkarpaciu, dlatego cieszę się, że ze swoimi inwestycjami zgłosiło się tyle gmin i powiatów do dofinansowania. Każde wsparcie ma przełożenie na rozwój lokalnej infrastruktury - powiedział na początku spotkania marszałek Władysław Ortyl.

Wnioski o dotację na budowę i renowację zbiorników wodnych na Podkarpaciu złożyło w sumie 10 gmin, które planują wybudować oraz wykonać renowacje aż 17 zbiorników. Są to gminy - Ustrzyki Dolne, Nowa Sarzyna, Padew Narodowa, Tarnowiec, Baranów Sandomierski, Żurawica, Lubaczów, Głogów Małopolski, Sanok i Bukowsko. Zarząd województwa już od 2019 roku wspiera gminy i powiaty w kwestii budowy i renowacji zbiorników wodnych, w tym roku na ten cel przeznaczył kwotę ponad 2,6 mln zł z budżetu województwa.

- Wszystkie działania wpisujące się w pomoc dla podkarpackiego rolnictwa są ważne i cieszę się, że państwo zawnioskowali o te dodatkowe środki na zbiorniki wodne - mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Natomiast 145 gmin z terenu województwa złożyło wnioski o dotację na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych. Zarząd województwa przeznaczył na ten cel ponad 15,5 mln zł. 

- To niezwykle ważna i oczekiwana inicjatywa dla całego Podkarpacia, która wpłynie na rozwój rolnictwa w całym regionie. Jako samorządowcy nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest to inicjatywa dla rolników, którzy już cierpią na deficyt wody – powiedział członek zarządu Stanisław Kruczek.

W tym roku zarząd województwa zwiększył także dofinansowanie na budowę dróg prowadzących do winnic. Gminy, które podjęły się budowy i modernizacji dróg dojazdowych prowadzących do gruntów rolnych, na których zlokalizowane są winnice mogły liczyć na dofinansowanie z budżetu województwa w wysokości aż 150 tys. złotych. Województwo Podkarpackie staje się kolebką winiarstwa. Zarząd województwa już od 2017 roku wspomaga właścicieli winnic poprzez stworzenie dogodnych warunków dojazdu do plantacji, uznając, że ta forma wsparcia będzie atrakcyjna do rozwoju winiarstwa w naszym regionie. W tym roku dotację na modernizację dróg dojazdowych prowadzących do winnic otrzymało miasto Przeworsk.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test