Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trzy osoby poszkodowane nad wodą w Starych Żukowicach. Jednostki OSP doskonaliły swoje umiejętności

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ciągłe doskonalenie wiedzy i umiejętności ratowniczych wśród strażaków ochotników to podstawa ich sprawnego funkcjonowaniu przy ratowaniu życia osób poszkodowanych. W sobotę (3.09) ochotnicy ze Starych Żukowic, Nowej Jastrząbki i Lisiej Góry, pod okiem zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie i ratowników medycznych z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, doskonalili swoje umiejętności związane z zagrożeniami, jakie występują nad wodą.

Zauważamy już od pewnego momentu obecność ludzi na takich kąpieliskach, chcielibyśmy odpowiednio reagować w razie powstania niebezpieczeństwa. Dzisiejsze ćwiczenia mają na celu wykorzystanie bieżącego sprzętu, który mamy na samochodach do ratownictwa wodnego, wyciąganie osoby poszkodowanej, nieprzytomnej, tonącej z wody za pomocą rzutki ratowniczej, za pomocą koła ratunkowego, wejście do wody w ubraniach wypornościowych. - mówi Andrzej Pokladko - rzecznik prasowy OSP w Starych Żukowicach.

Niejednokrotnie to strażacy ochotnicy na miejscu nieszczęśliwego zdarzenia są pierwsi, to też wiedza, jaką nabywa się podczas szkoleń niejednokrotnie może sprawić, że osoba poszkodowana w zdarzeniu zostanie uratowana.

W tym przypadku, w tych ćwiczeniach zwracamy głównie uwagę na bezpieczeństwo i higienę pracy wzdłuż linii brzegowej, podczas podjęcia osoby poszkodowanej i wdrażamy zdrowe zachowania w pracy na wodzie, czyli zabezpieczenie ratowników i dopiero w kolejnym etapie to są umiejętności związane z obyciem z osobą poszkodowaną i potem podjęcie medycznych działań ratowniczych i przekazanie ZRM – mówi mł. asp. Bartłomiej Janiga - JRG-2 KM PSP w Tarnowie.

Oprócz działań ratunkowych związanych z ewakuacją osoby poszkodowanej w bezpieczne miejsce, ważnym elementem jest też sprawne podjęcie działań medycznych.

Ważne są dzisiejsze ćwiczenia ze względu na to by ochotnicy jak najwięcej obyli się z takimi zdarzeniami, które rzeczywiście mogą zdarzyć się w prawdziwym życiu, żeby zadawali nam jak najwięcej pytań. Wiadomo, że nasze medyczne czynności ratunkowe są ponad ich pomoc kwalifikowaną jeśli chodzi o czynności medyczne, ale chodzi o to aby jak najwięcej wyciągnęli z tych ćwiczeń, jak najwięcej zadawali pytań. Jesteśmy tutaj dla nich by później te działania w życiu już prawdziwym przynosiły jak najlepsze efekty. Dzisiaj mieliśmy trzy założenia, generalnie mieliśmy jedno dziecko i dwie osoby dorosłe, wszystkie trzy osoby były w zatrzymaniu krążeniowo-oddechowym więc tych pytań było najwięcej właśnie z tej dziedziny, jak poprawnie wykonywać masaż serca? Jak rozpoznać, że pacjent jest w zatrzymaniu krążeniowo-oddechowym? Tak że zadawali dużo, różnych mądrych pytań. - mówi Joanna Karaś – ratownik medyczny z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Umiejętności, jakie ochotnicy wynoszą z takich szkoleń daje im pewność podejmowanych działań.

Widać, że klimat się delikatnie zmienia, są bardzo upalne lata, ludzie szukają takich wyrobisk, żwirowni gdzie mogliby się ochłodzić i właśnie temu sprzyjają dzisiejsze szkolenia abyśmy w razie wypadku na wodzie mogli szybko udzielić pomocy. - mówi Sławomir Wątroba z OSP Nowa Jastrząbka.

Dla nas jest to udoskonalenie ćwiczeń i umiejętności, które podejmujemy z dnia na dzień przy różnego rodzaju akcjach w tym tak samo przy wodzie. Ma to na celu udoskonalenie nas, poprawienie jeszcze lepszej naszej pracy i żeby nie bać się podchodzić do różnego rodzaju działań, które podejmujemy. - mówi Andrzej Pokladko - rzecznik prasowy OSP w Starych Żukowicach.

Gdy wokół nas nie ma ratownika a widzimy osobę tonącą, jak się wówczas zachować?

 Człowiek tonie po cichu dlatego jeżeli widzimy, że kogoś nie ma przez jakiś czas rozejrzyjmy się gdzie on jest wokół nas, jeśli nie no to pod żadnym pozorem my do wody nie wchodzimy, nie podejmujemy żadnych działań wybieramy odpowiedni numer ratunkowy (tel. 112) żeby przyjechały odpowiednie służby i rozpoczęły poszukiwania a ewentualnie jeśli będzie taka konieczność to medyczne czynności ratunkowe, ale to już na poziomie ZRM. - mówi Joanna Karaś – ratownik medyczny z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Gospodarzem ćwiczeń była jednostka OSP w Starych Żukowicach.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test