Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mniej znaczy więcej. Piknik ekologiczny w Zabawie

Piątkowym popołudniem na placu przy Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie odbył się piknik ekologiczny, z okazji niedzieli św. Franciszka. Parafianie mogli wspólnie spędzić czas, nie tylko na modlitwie, ale też prelekcjach oraz działaniach proekologicznych.

 - Czas dla stworzenia, to jest taki czas, kiedy papież Franciszek właśnie zaprasza nie tylko kościół katolicki, ale w ogóle to jest taka inicjatywa humaniczna, do włączenia się właśnie w modlitwę i w działania, na rzecz naszego wspólnego domu i w ramach tego w Polsce obchodzimy niedzielę św. Franciszka i cały taki czas różnych aktywności proekologicznych i dzisiaj znajdujemy się w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa, gdzie odbywa się piknik ekologiczny - mówi Magdalena Kadziak, Światowy Ruch Katolików Na Rzecz Środowiska, program Zielona Parafia.

Wydarzenia organizowane w ramach programu Zielona Parafia stworzonego przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, mają na celu wdrażanie przyjaznych ludziom i środowisku rozwiązań w parafiach. 

 - Karolina Kózkówna, dziewczyna wychowana na wsi, pierwsza dziewczyna ze wsi beatyfikowana w kościele polskim nas ukierunkowuje na myślenie o klimacie, w którym ona wyrosła. W pieśni beatyfikacyjnej śpiewamy o niej, że jest cudownym kwiatem polskiej ziemi i myślę, że byłoby wielkim zaniedbaniem, żebyśmy nie weszli w ten program, który proponują nam ludzie, którzy są zaangażowani w ochronę środowiska – tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Piknik miał pokazać, jak w dobry sposób można lokalną społeczność i całą okolicę zagospodarować do tego, aby dbać o ziemię i by służyła ona na przyszłe lata. W zamierzeniu jest tutaj upiększenie terenu, pod priorytety parafian.

 - Ostatnio bardzo modne stały się łąki kwietne i my tę łąkę upiększaliśmy, dostarczaliśmy roślin uzupełnialiśmy, a teraz proboszcz założył ule, które mają funkcje lecznicze i potrzebne są dla nich rośliny. Tworzymy park głównie z roślinnością pożyteczną dla pszczół. Łąka kwietna to jest jedno, drugie to są krzewy i drzewa miododajne i użyteczne – dodaje Elżbieta Turcza, mgr Inż. ogrodnictwa.

Spotkanie rozpoczęło się od sadzenia drzew i roślin miododajnych w wyznaczonych miejscach. Mają być one kontynuacją projektu ogrodów sensorycznych przy Sanktuarium. Warto podkreślić, że wcześniej już zostały postawione w tamtym miejscu domki do apiterapii. 

 - Bardzo bym chciał, żeby ten teren wokół Sanktuarium, tej dziewczyny ze wsi, był rzeczywiście terenem nie tylko gdzie dawniej pasły się krowy, gdzie była uprawiana łąka i pole, ale żeby to było miejscem doświadczania stworzenia. Owszem, będzie tam dalsza część jeszcze uprawiana, ale tutaj, gdzie dzisiaj sadziliśmy drzewa, będzie to część, gdzie ludzie będą mogli przyjść, pospacerować, pobyć na trawie. Bo to nie będzie trawa po to, żeby na nią patrzeć, żeby na nią wejść. To jest łąka kwietna, kawał tej przestrzeni to jest łąka kwietna - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

 - Łąka ta i ten cały park, który później tu powstanie ma też funkcję terapeutyczną, bo tu się odbywają tzw. rekolekcje dla osób, które straciły kogoś bliskiego, a najlepiej uspokaja przyroda – wyjaśnia Elżbieta Turcza, mgr inż. ogrodnictwa.

Posadzone rośliny, to w głównej mierze drzewa owocowe, miododajne stare odmiany, które rosną naturalnie na terenie Polski. Wydarzenie zwieńczone zostało sadzeniem lip św. Kingi. Drzewa mają być życiodajne dla tamtejszych pszczół. 

 - Ten park, w którym ławeczki będą, ludzie będą mogli tutaj odpoczywać, a tak szczerze mówiąc, to tutaj też robimy miejsce dla pszczół. W tych domkach jest apiterapia, czyli leczenie na zasadzie przebywania z pszczołami, oczywiście to jest bezpieczne, oddzielone. Także ja się bardzo cieszę, bo to jest kolejna inicjatywa, która pozwoli na zagospodarowanie tego terenu – mówi Zbigniew Mączka, burmistrz miasta i gminy Radłów. 

W dalszej kolejności w namiocie odbyła prelekcja o ekologii odnosząca się do ostatniej encykliki papieża Franciszka Laudato Si'. Następnie przyszła kolej na degustacje potraw przygotowanych przez lokalną społeczność, aby parafianie poza wspólną modlitwą mogli spędzić razem czas. 

 - Ładnie widać na przykładzie tego co tutaj się dzieje dzisiaj w Zabawie, że dar od stwórcy, który otrzymaliśmy, ziemię, to jest dar, który został złożony w nasze ręce. Im bardziej mamy taką świadomość, że od przyrody zależy nasze życie i przyszłość, im bardziej dbamy o przyrodę i pomagamy jej, to, tym bardziej dziękujemy Panu Bogu i uwielbiamy Pana Boga, za to co od niego otrzymaliśmy. My nie jesteśmy właścicielami ani trawy, ani drzew, ani jakiejkolwiek części przyrody, ale to zostało nam powierzone, żebyśmy użytkowali, korzystali w sposób rozumny i pamiętali, że przed Bogiem odpowiadamy za to, w jakim stanie zostawimy przyrodę przyszłym pokoleniom – dodaje bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Na końcu spotkania odbyła się msza św. w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny pod przewodnictwem ks. bpa Leszka Leszkiewicza.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test