Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Mielec. Apel w sprawie szpitala

Obrady XVI sesji Rady Powiatu Mieleckiego zdominowała tematyka związana z kondycją finansowa mieleckiego Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego.
  • Źródło: Powiat Mielecki
Mielec. Apel w sprawie szpitala

Źródło: Powiat Mielecki

Po blisko czterogodzinnej dyskusji Radni przyjęli zaproponowany przez dyrekcję szpitala Plan naprawczy. Za jego przyjęciem głosowało 12 radnych, 10 było przeciw.

Nieoczekiwanie, już po przyjęciu planu naprawczego swoją rezygnację ze stanowiska zapowiedział dyrektor szpitala Jarosław Kolendo.
Zarząd Powiatu Mieleckiego zapowiedział zwołanie w tej kwestii konferencji prasowej na dzień 22 listopada.

W trakcie sesji Starosta Powiatu Mieleckiego – Stanisław Lonczak zaproponował w imieniu Zarządu wstępną treść dokumentu – apelu do decydentów politycznych mających na finansowanie ochrony zdrowia w Polsce. To robocza wersja dokumentu, który miałby być procedowany na kolejnej sesji Rady Powiatu. Poniżej publikujemy zaproponowana treść apelu:


Apel
w sprawie wsparcia szpitala w Mielcu

Rada Powiatu Mieleckiego zwraca uwagę na pogarszającą się od kilku lat sytuację finansową Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu a także innych polskich szpitali, co szczególnie uwidacznia się w 2022 roku. Wzrost kosztów energii, mediów, wysoka inflacja, spowodowała znaczny wzrost kosztów zakupu środków medycznych niezbędnych do świadczenia usług opieki medycznej przez mielecki szpital.

Duża jest presja na wzrost wynagrodzeń personelu szpitala, co skutkować będzie w przyszłości dalszym wzrostem kosztów funkcjonowania szpitala.
Działania w zakresie optymalizacji kosztów i przychodów, plan naprawczy na lata 2023 – 2025, zmniejszają stratę finansową mieleckiego szpitala, ale nie na tyle, żeby malało zadłużenie szpitala.

Największy wpływ na finanse szpitala mają przychody szpitala za usługi medyczne, których poziom nie pokrywa całości kosztów usług medycznych. Wycena jednostkowa usług medycznych proponowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest za mała w porównaniu do znacznego wzrostu kosztów w 2022 roku.

Utrzymujące się dłużej zjawisko braku finansowania w pełnym zakresie kosztów usług medycznych przez NFZ może doprowadzić do straty finansowej na poziomie, który spowoduje niebezpieczną dla mieszkańców konieczność wstrzymania bądź ograniczania zakresu usług medycznych.

Mając na uwadze powyższe , zwracamy się z pilnym apelem do wszystkim mających wpływ na finansowanie ochrony zdrowia w Polsce o;
1. Zwiększenie wyceny procedur medycznych dla szpitali.
2. Wdrożenie mechanizmu oddłużania szpitali.
3. Przeznaczenie środków finansowych na: doposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt, inwestycje i remonty szpitali podnoszące standardy opieki i obniżające koszty bieżącego funkcjonowania.

Radni Rady
Powiatu Mieleckiego

 

 

mp


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test