Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Powiat. Akcja "Zima 2022/23"

Po raz ostatni w swej kadencji obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku mieleckiego starostwa.
  • Źródło: Powiat Mielecki
Powiat. Akcja "Zima 2022/23"

Źródło: Powiat Mielecki

Zasiadający w Komisji przedstawiciele Rady Powiatu, służb mundurowych, podległych starostwu instytucji oraz pracownicy istotnych dla bezpieczeństwa wydziałów starostwa prezentowali swoje przygotowanie do akcji „Zima 2022/2023”.

Działające na terenie powiatu służby drogowe zapewniają o pełnej gotowości do zimowego utrzymania dróg. Zgromadzono niezbędne zapasy środków do posypywania dróg oraz sprzętu do ich odśnieżania. Drogowcy przyznają jednocześnie, że przygotowania te pociągnęły za sobą znacznie większe środki finansowe, niż w latach poprzednich. Ma to ścisły związek z utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją, która znacząco wywindowała ceny zakupywanych środków i usług.

Mimo to, jak podkreślają, nie będzie ograniczeń w zakresie zimowego utrzymania dróg.

Państwowa Straż Pożarna oraz jednostki ochotnicze – jako służby interwencyjne koncentrują swoje działanie głównie na przestawieniu swojego sprzętu na okres zimowy oraz utrzymaniu go w gotowości do działania. Ze względu na specyfikę zimowej pory roku zmienia się także zakres udzielanej pomocy mieszkańcom, w tym także kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz na terenie prywatnych posesji. Jak wynikało z przedstawionych raportów, wszystkie jednostki straży osiągnęły już pełny stopień gotowości do okresu zimowego.

Policja sprawdzać będzie miejsca pobytu osób bezdomnych. Dodatkowo mundurowi zbierać będą informacje o osobach których nie stać na ogrzanie swoich domów. Informacje te będą przekazywać do stosownych służb i instytucji, aby te umożliwiły takim osobom sposobność ogrzania się, czasowego przeniesienia w inne miejsce – do rodziny lub znajomych, albo też, o ile to możliwe, pomogły choć w części w zakupie opału.

Powiatowy nadzór budowlany zapowiada wyrywkowe kontrole instalacji gazowych i kominiarskich w prywatnych posesjach. To efekt zmian przepisów prawa budowlanego. Do tej pory dotyczyło to budynków użyteczności publicznej. Teraz takim kontrolom z roku na rok poddawana będzie coraz większa liczba domów prywatnych. Jak co roku sprawdzane będą również, po opadach śniegu, wielkopowierzchniowe budynki na okoliczność zrzucania zalegającego na dachach śniegu.

Niestosowanie się do zaleceń nadzoru budowlanego karane będzie mandatami.

Szczególne znaczenie w tym czasie ma zakres świadczonej pomocy dla osób w podeszłym wieku, wielodzietnych czy ubogich. Nadzór nad pomocą kierowaną do takich osób prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Współpracuje ono ściśle ze swoimi miejskimi i gminnymi odpowiednikami, a działania tych jednostek, choć podległych terytorialnie pod samorządy, na terenie których działają, są koordynowane i wzmacniane przez PSPR. Jest to możliwe między innymi dzięki bieżącej wymianie informacji oraz ich aktualizacji zarówno co do stanu liczebnego osób wymagających pomocy, jak też jej zakresu.

Na zakończenie członkowie Komisji zaopiniowali projekt budżetu Powiatu Mieleckiego na 2023 rok w zakresie dotyczącym utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa.

Starosta Mielecki – Stanisław Lonczak oraz Przewodniczący  Komisji Bezpieczeństwa i Porządku wręczyli wszystkim członkom i współpracującym z nią pracownikom starostwa listy gratulacyjne i podziękowania za wszelką okazaną pomoc i współpracę w realizacji zadań Komisji.

Jak podkreślano podczas krótkiej uroczystości, mijająca kadencja należała do najtrudniejszych, o ile nie była najtrudniejsza ze wszystkich dotychczasowych kadencji. To właśnie w latach 2020 – 2022 członkom komisji przyszło się zmagać z wyzwaniami, jakich nie doświadczono w poprzednich latach, przy czym obydwa negatywne zjawiska: pandemia wirusa Covid oraz ASF (afrykański pomór świń) nałożyły się na siebie wzajemnie. Obu zagrożeniom trzeba było sprostać, nie mając wzorców reagowania wypracowanych w latach poprzednich. Jak oceniono, w obu przypadkach członkowie Komisji stanęli na wysokości czekających ich zadań.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test