Wojewoda Podkarpacka – Ewa Leniart poinformowała, że wszystkie wnioski (w tym także mielecki) zostały zakwalifikowane jako spełniające warunki określone dla FRPA. Jednak dostępna alokacja pozwoliła na zawarcie umów o dopłaty z 43 organizatorami
Do naboru przystąpiło w sumie 50 organizatorów: 39 gmin, 1 związek międzygminny, 2 związki powiatowo-gminne i 8 powiatów. Łącznie organizatorzy ubiegali się o dopłaty w wysokości ponad 74 mln zł na dofinansowanie 416 linii komunikacyjnych. Na województwo Podkarpackie przypadły 52 mln. Wojewoda zwróciła się już do Ministerstwa Infrastruktury o uzupełnienie brakujących środków w wysokości ponad 22 mln zł.
Jak zauważa Starosta Mielecki – Stanisław Lonczak - transport publiczny jest bardzo ważny, szczególnie dla mieszkańców, którzy nie mają swoich pojazdów i tak się złożyło szczęśliwie że w ostatnich dwóch latach czyli w 2021 roku i teraz - w 2022 roku były dopłaty rządowe do przewozu autobusowych.
- Podjęliśmy działania, żeby pozyskać dopłaty autobusowe do jednego kilometra na 2023 rok. Na ten moment jesteśmy jakby w rezerwie - jest za mało środków, bo zapotrzebowanie było na 75 milionów dopłat, a do dyspozycji na tym etapie województwo miało 52 miliony. Myślę, że nasz transport w 2023 roku będzie funkcjonować nadal, bo mieszkańcy już się przekonali do niego i te linie transportu publicznego cieszyły się coraz większą popularnością – dodał Starosta.
Ostateczne decyzje co do dalszego funkcjonowania transportu zbiorowego na terenie Powiatu Mieleckiego musza zapaść do końca bieżącego roku. Poszczególne linie obsługiwane są przez prywatnych operatorów, przy wsparciu finansowym nie tylko powiatu, ale i poszczególnych gmin, które uczestniczą w realizacji transportu zbiorowego. W projekcie nie uczestniczy miasto Mielec oraz Gmina Przecław i Gmina Mielec, które realizują takie transporty własnym staraniem.