Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego w sprawie złej kondycji szpitali

Kondycja finansowa szpitali w całym kraju jest w bardzo złym stanie – to najogólniejsze ze sformułowań dających się słyszeć ze środowisk samorządowców, zajmujących się tymi placówkami.

Troska o to czy uda się je utrzymać w takim zakresie świadczonych usług jak dotychczas, czy też konieczne będą cięcia i redukcja oddziałów oraz zwalnianie personelu - to obecnie, najbardziej gorące dylematy, przed jakimi stoją, w większości wypadków, samorządy powiatowe.

Nie inaczej było podczas ostatniego Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

Burzliwa momentami dyskusja stała się pretekstem do wypracowania Stanowiska Powiatów Województwa Podkarpackiego. Poniżej prezentujemy pełną jego treść:


Stanowisko 

Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego 

w sprawie sytuacji finansowej szpitali powiatowych 

Rzeszów, 30 listopada 2022 roku

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego informuje o bardzo złej sytuacji finansowej w podległych im podmiotach leczniczych po wejściu w życie w lipcu 2022 r. nowelizacji ustawy o sposobie naliczania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Nowelizacja nakłada obowiązek wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek, położnych i innych osób. Wbrew zapowiedziom szpitale nie otrzymały odpowiednich środków na sfinansowanie podwyżek. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej środki na podwyżki zostały włączone do wyceny świadczeń, aby zlikwidować tzw. odrębne strumienie finansowania szpitali i doprowadzić do tego, by utrzymywały się one wyłącznie z kontraktów. Jednocześnie wartość kontraktów została zmniejszona przez zastosowanie współczynnika korygującego. 

Świadczenia zdrowotne są wyceniane przez NFZ poniżej kosztów. Dodatkowo szpitale ponoszą wszelkie koszty związane z wysoką inflacją oraz koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych oraz pracowników administracji, którzy również oczekują podwyżek.

Wprowadzona zmiana doprowadziła do konfliktu dyrektorów szpitali z pracownikami i związkami zawodowymi. Efektem tego są kontrole Państwowej Inspekcji Pracy i innych uprawnionych organów oraz pozwy do sądu i spory zbiorowe. 

Szpitale już teraz są poważnie zadłużone a z każdym miesiącem ich kondycja finansowa ulega dalszemu pogorszeniu. Sytuacja w całym kraju jest dramatyczna, co grozi paraliżem służby zdrowia i brakiem dostępności do usług. Aby temu zapobiec potrzebna jest pilna i zdecydowana interwencja ze strony państwa.

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego oczekuje podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia szpitalom odpowiedniego finansowania, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa oraz faktycznych, niezbędnych kosztów ich funkcjonowania. 


 

Przewodniczący Konwentu
Powiatów Województwa Podkarpackiego


 

/-/ Józef Jodłowski


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 21°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test