Prowadząca Klub Fundacja „Z sercem do Pacjenta” planuje przeprowadzić kila takich spotkań w ciągu roku, a ich tematem będą szeroko rozumiane choroby cywilizacyjne. W pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu mowa była głównie o chorobach serca – ich przyczynach, sposobach leczenia, a także metodach zapobiegania ich nawrotowi.
Dr. Marcin Suska, ordynator mieleckiego PAKS’u zapytał we wstępie swojego wykładu czy na sali są osoby, które były już pacjentami PAKS’u. Podniosło się kilkanaście rąk. Nie oznaczało to, że te osoby mają już za sobą problemy z własnym zdrowiem. To tylko jeden etap, który przeszli. Jak potoczą się ich dalsze losy i czy będą mieć na nowo problemy kardiologiczne, w dużej mierze zależy od nich samych.
Seniorzy mieli możliwość dowiedzieć się, jak diagnozować swój organizm, jakich sygnałów nie powinni lekceważyć. Zastosowane metody leczenia zależą – co podkreślał. M. Suska - od tego kiedy pacjent podejmie leczenie, jak również od jego dotychczasowego sposób życia i od uwarunkowań genetycznych.
Jak ważny jest zdrowy tryb życia i jaki ma wpływ na jego długość – opowiadał w kolejnym wykładzie Michał Czapliński, kardiolog z Polsko – Amerykańskich Klinik Serca. Dla zobrazowania tego przytoczył wyniki badań, według których osoby palące przez swoje całe dorosłe życie skracają je o około 10 lat. Ci, którzy po zawale zdecydowali się rzucić nałóg, zwiększają – według tych samych badań – szansę na wydłużenie swojego życia aż w 36 %. M. Czaliński opowiadał jak po zawale „słuchać” swojego ciała i w jaki sposób wprowadzać na pozór drobne zmiany w codziennym funkcjonowaniu oraz w nawykach żywieniowych, aby w maksymalnie możliwy sposób ograniczyć ryzyko nawrotu choroby.
Sporym zainteresowaniem wśród seniorów cieszyły się prowadzone w przerwie badania. Pielęgniarki PAKS’u proponowały badania ciśnienia krwi oraz badanie poziomu cukru. Do obu z nich bardzo szybko ustawiła się długa kolejka.
W innej części mieleckiego Centrum Integracji Organizacji Pozarządowych, w którym odbywało się spotkanie Klubu Pacjenta zorganizowano poczęstunek, który był uzupełnieniem, swoistą kropką nad „i” poruszanej tematyki.
Przygotowane tam przekąski, kanapki, ciasta, desery i napoje były wprost dedykowane osobom narażonym na choroby układu krążenia czy cukrzycę. Wielu spośród seniorów ze smakiem próbowało przygotowanych specyfików, prosząc obsługę firmy cateringowej o podanie przepisów.
Kolejne spotkanie Klubu Pacjenta PAKS odbędzie się najprawdopodobniej w maju.