Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Udany start Klubu Pacjenta PAKS w Mielcu

Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie mieszkańców Mielca z lekarzami tutejszego Oddziału American Heart of Poland. Była to jednocześnie inauguracja Klubu Pacjenta utworzonego przez PAKS. Patronat nad jego działalnością objął Starosta Mielecki – Stanisław Lonczak.
  • Źródło: Powiat Mielecki
Udany start Klubu Pacjenta PAKS w Mielcu

Źródło: Powiat Mielecki

Prowadząca Klub Fundacja „Z sercem do Pacjenta” planuje przeprowadzić kila takich spotkań w ciągu roku, a ich tematem będą szeroko rozumiane choroby cywilizacyjne. W pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu mowa była głównie o chorobach serca – ich przyczynach, sposobach leczenia, a także metodach zapobiegania ich nawrotowi.

Dr. Marcin Suska, ordynator mieleckiego PAKS’u zapytał we wstępie swojego wykładu czy na sali są osoby, które były już pacjentami PAKS’u. Podniosło się kilkanaście rąk. Nie oznaczało to, że te osoby mają już za sobą problemy z własnym zdrowiem. To tylko jeden etap, który przeszli. Jak potoczą się ich dalsze losy i czy będą mieć na nowo problemy kardiologiczne, w dużej mierze zależy od nich samych.
Seniorzy mieli możliwość dowiedzieć się, jak diagnozować swój organizm, jakich sygnałów nie powinni lekceważyć. Zastosowane metody leczenia zależą – co podkreślał. M. Suska - od tego kiedy pacjent podejmie leczenie, jak również od jego dotychczasowego sposób życia i od uwarunkowań genetycznych.

Jak ważny jest zdrowy tryb życia i jaki ma wpływ na jego długość – opowiadał w kolejnym wykładzie Michał Czapliński, kardiolog z Polsko – Amerykańskich Klinik Serca. Dla zobrazowania tego przytoczył wyniki badań, według których osoby palące przez swoje całe dorosłe życie skracają je o około 10 lat. Ci, którzy po zawale zdecydowali się rzucić nałóg, zwiększają – według tych samych badań – szansę na wydłużenie swojego życia aż w 36 %. M. Czaliński opowiadał jak po zawale „słuchać” swojego ciała i w jaki sposób wprowadzać na pozór drobne zmiany w codziennym funkcjonowaniu oraz w nawykach żywieniowych, aby w maksymalnie możliwy sposób ograniczyć ryzyko nawrotu choroby.

Sporym zainteresowaniem wśród seniorów cieszyły się prowadzone w przerwie badania. Pielęgniarki PAKS’u proponowały badania ciśnienia krwi oraz badanie poziomu cukru. Do obu z nich bardzo szybko ustawiła się długa kolejka.

W innej części mieleckiego Centrum Integracji Organizacji Pozarządowych, w którym odbywało się spotkanie Klubu Pacjenta zorganizowano poczęstunek, który był uzupełnieniem, swoistą kropką nad „i” poruszanej tematyki. 
Przygotowane tam przekąski, kanapki, ciasta, desery i napoje były wprost dedykowane osobom narażonym na choroby układu krążenia czy cukrzycę. Wielu spośród seniorów ze smakiem próbowało przygotowanych specyfików, prosząc obsługę firmy cateringowej o podanie przepisów.

Kolejne spotkanie Klubu Pacjenta PAKS odbędzie się najprawdopodobniej w maju.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test