Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Wysokie lokaty dla mieleckich szkół w rankingu „Perspektyw”

Poznaliśmy wyniki 25. edycji Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 oraz Rankingu Techników 2023. Wśród najlepszych szkół w kraju znalazły się również te prowadzone przez Powiat Mielecki.
  • Źródło: Powiat Mielecki
Wysokie lokaty dla mieleckich szkół w rankingu „Perspektyw”

Źródło: Powiat Mielecki

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu, czyli: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Złote i srebrne licea!

Podobnie jak w roku ubiegłym, w kategorii liceów, tytuł „Złotej Szkoły” uzyskało II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. Szkoła uplasowała się na 151. miejscu w kraju i podtrzymała zeszłoroczną, szóstą pozycję w województwie. Dodatkowo, przyznano jej 160. miejsce w ogólnopolskim rankingu maturalnym liceów oraz 68. miejsce w rankingu szkół olimpijskich.

Od lat obecne w rankingu „Perspektyw” – i również wysoko lokowane – I Liceum Ogólnokształcące w tym roku awansowało do tytułu „Srebrnej Szkoły”. Placówka zajęła 498. pozycję w kraju (awans o 84 miejsca), a także wspięła się o siedem oczek wyżej w rankingu wojewódzkim (z 30. na 23. miejsce).

Rankingi zasiliły też inne mieleckie szkoły: V Liceum Ogólnokształcące (miejsce 47 w województwie, 910 w kraju i tytuł "Brązowej Szkoły") oraz III Liceum Ogólnokształcące (miejsce 61 w województwie).

Które technikum najlepsze?

W kategorii techników najlepszym wynikiem, już kolejny raz, pochwalić się może Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu. Z 224. miejscem w rankingu ogólnopolskim i 14. miejscem w rankingu wojewódzkim szkoła powtórzyła zeszłoroczny sukces i ponownie uzyskała tytuł „srebrnej”.

To samo wyróżnienie trafiło do Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, które ulokowało się na 294. pozycji w kraju i 23. lokacie w województwie. Placówka, zasilająca w zeszłym roku szeregi tych „brązowych”, powróciła tym samym do zaszczytnego tytułu „Srebrnej Szkoły”, który ostatnio nadano jej w 2021 roku.

Warto dodać, że obie „Srebrne Szkoły” z powiatu mieleckiego znalazły się także w ogólnopolskim rankingu maturalnym - Technikum Nr 3 na miejscu 226, a Technikum Nr 1 - kilkanaście oczek dalej, na miejscu 239.

W rankingu wojewódzkim techników doceniono także osiągnięcia Technikum Nr 2 (ZSB im. Żołnierzy AK), które zajęło 33. miejsce oraz Technikum Nr 4 (ZS im. prof. J. Groszkowskiego) – miejsce 62. W rankingu ogólnopolskim obydwie te placówki ulokowały się poniżej 500. lokaty.

Gratulujemy laureatom!

- Serdecznie gratulujemy osiągnięć szkołom, które po raz kolejny okazały się najlepsze w powiecie, podtrzymując przyznane w ubiegłych latach tytuły. Ten niezawodnie wysoki poziom prezentowany przez II Liceum Ogólnokształcące i Technikum Nr 1 niezwykle cieszy – podkreśla Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. – Oczywiście, na duże uznanie zasługują także te placówki, które dzięki dobrym wynikom swojej pracy na nowo mogą poszczycić się zdobyciem wyróżnień – mam tu na myśli w szczególności I Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Nr 3, które powróciły do listy „Srebrnych Szkół”. Te osiągnięcia bez wątpienia stanowią wynik wspólnych starań uczniów, pedagogów i dyrekcji poszczególnych szkół, którym raz jeszcze pragnę podziękować za zaangażowanie i ponoszony wysiłek – dodaje wicestarosta.

Jak oceniano szkoły?

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test