Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holocaustu jako wydarzenia historycznego. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.
W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości.
Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
-Treść rezolucji ONZ nabiera teraz szczególnego znaczenia, w kontekście toczącej się za naszymi granicami wojny w Ukrainie – powiedział Stanisaw Lonczak, Starosta Mielecki.
- Niepamięć o tym, co wydarzyło się w tamtych mrocznych latach okupacji niemieckiej jest jak przyzwolenie na to, co dzieje się obecnie w Ukrainie, dlatego nie możemy o tym nigdy zapomnieć - dodał
Zagłada Żydów w Mielcu została udokumentowana w książce ,,Zagłada Żydów mieleckich” autorstwa znanego regionalisty i historyka, Andrzeja Krempy. Poniżej prezentujemy film – wykład A. Krempy na temat tych dramatycznych wydarzeń. Wykład został zarejestrowany podczas obchodów 75 rocznicy likwidacji gminy żydowskiej w 2017 roku.
Zdjęcia archiwalne udostępnione przez Muzeum Regionalne w Mielcu.