Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Policyjna pomoc w czasie wojny

Od pierwszego dnia wybuchu wojny w Ukrainie pojawiły się nowe zadania dla policjantów w całym kraju. Ta sytuacja spowodowała, że podkarpacka Policja stanęła przed wielkim wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa i udzielenia pomocy ukraińskim uchodźcom poszukującym schronienia. Służby mundurowe nadal są w pełnej gotowości - przygotowani na pomoc i wsparcie dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

Od wybuchu wojny w Ukrainie minął rok. Już w pierwszych dniach, w działania zabezpieczające i pomocowe zaangażowanych zostało tysiące funkcjonariuszy z Podkarpacia i oddelegowanych z całego kraju.

W tym czasie policyjne działania obejmowały m.in. zabezpieczenie tras przemieszczania się uchodźców, zabezpieczenie punktów recepcyjnych, udzielanie pomocy uchodźcom, w tym przekazywanie informacji i pomoc w organizacji transportu. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo i porządek na drogach, szczególnie tych dojazdowych do przejść granicznych. Udzielali również wsparcia w bezpiecznym przejeździe pojazdów z pomocą humanitarną. Realizowali liczne pilotaże i konwoje, a także pomagali uchodźcom bezpiecznie dotrzeć do miejsc zakwaterowania.

Wsparcie obejmowało również szereg działań profilaktycznych. Przedsięwzięcia o charakterze informacyjno-edukacyjnym, były skierowane przede wszystkim do osób przybyłych z Ukrainy - dzieci, młodzieży i dorosłych, a także do środowisk, w których te osoby funkcjonowały. Dodatkowo działania realizowane były również przez policjantów wykonujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej, dzielnicowych z jednostek miejskich i powiatowych Policji województwa podkarpackiego, a także funkcjonariuszy pełniących służbę w miejscach pobytu i przemieszczania się uchodźców.

W ramach działań, funkcjonariusze spotykali się z uchodźcami informując m.in. o zagrożeniach jakie mogą wystąpić i sposobach ich uniknięcia. Wskazywali na możliwości uzyskania pomocy i przedstawiali, jak wyglądają procedury powiadamiania służb.

Podkarpacka Policja włączyła się w wiele inicjatyw, gromadzenia pomocy humanitarnej i dystrybucji za wschodnią granicę, jak też zaangażowała się w opiekę nad ukraińskimi rodzinami. Policjanci i pracownicy z wszystkich jednostek Policji na Podkarpaciu wsparli w tym czasie osoby, które potrzebowały pomocy. 

Podkarpaccy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z całego kraju w dalszym ciągu realizują zadania związane z ochroną polskiej granicy na terenie województwa. W tych działaniach codziennie niosą pomoc, wsparcie oraz zapewniają bezpieczeństwo.

Dzięki zaangażowaniu wielu policjantów oraz innych służb mundurowych realizowane są zadania, które zapewniają pomoc i bezpieczeństwo wszystkim osobom przekraczającym granice naszego kraju.

Zdjęcia z policyjnych działań (luty - maj 2022 r.)



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test