Szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii i przyczyniła się do uratowania życia i zdrowia kierującej. Policjanci z Wydziału Prewencji KPP w Mielcu, sierż. Kamil Grabiec i post. Krzysztof Kilarowski podczas służby w "Wielką Sobotę" na jednej z mieleckich ulic, zauważyli samochód osobowy, który zatrzymany był na pasie ruchu i posiadał widoczne uszkodzenia tj. oderwane lusterka oraz uszkodzoną karoserię. Podejrzewając, że kierowca pojazdu może być pod wpływem alkoholu, natychmiast podjęli kontrolę.
Za kierownicą Toyoty siedziała starsza kobieta, która w rozmowie z funkcjonariuszami stwierdziła, że jedzie do kościoła z święconką. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że jest trzeźwa. Funkcjonariusze polecili kobiecie, aby zjechała samochodem na pas wyłączony z ruchu, aby nie zagrażać bezpieczenstwu innym uczestnikom ruchu drogowego. 72-latka nie wykonała polecenia, kontunuując dalszą jazdę. Policjanci niezzwłocznie udali się za kierującą, której pojazd zatrzymali.
Mundurowi, po krótkiej rozmowie z kobietą zauważyli nienaturalnie wykrzywioną twarz oraz zwrócili uwagę na coraz większe problemy kobiety z mówieniem i niewładnością kończyn. Są to pierwsze i charakterystyczne objawy udaru mózgu. Natychmiast udzielili kobiecie pierwszej pomocy medycznej oraz wezwali na miejsce karetkę pogotowia ratunkowego, która przyjechała po kilkunastu minutach. Ratownicy medyczni potwierdzili przypuszczenia policjantów. Kobieta szybko trafiła do szpitala, gdzie udzielono jej fachowej pomocy. Przy udarze mózgu liczy się każda minuta. Im szybciej chory trafi pod opiekę lekarzy, tym większe szanse na powrót do zdrowia.
Seniorzy są szczególną grupą osób, która jest narażona na wiele schorzeń kardiologicznych i neurologicznych. Wymagają często pomocy rodziny, troski i zainteresowania ze strony sąsiadów. Policjanci apelują o natychmiastowe reagowanie w sytuacjach, kiedy tracimy kontakt z naszym sąsiadem i mamy podejrzenia, że coś złego mogło się z nim stać. Policjanci i służby ratownicze przyjadą natychmiast. W takich sytuacjach liczy się czas. Nie wahajmy się dzwonić pod 112.
Warto pamiętać o typowych objawach udaru takich jak:
- jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn
- zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów
- bardzo niewyraźne mówienie (bełkotanie)
- zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku
- niepewny chód, jak u pijanego
- ostry, kłujący ból głowy, zdecydowanie silniejszy od typowego
Jeżeli zauważymy te objawy u siebie bądź u naszych bliskich należy natychmiast powiadomić pogotowie ratunkowe!