O samych przygotowaniach, teatrze, sztuce, jaką tworzą uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, opowiedziała nam Agnieszka Żelasko, nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych oraz osoba odpowiedzialna za przygotowanie uczniów pasjonujących się teatrem.
Dzisiaj będziemy przedstawiać sztukę "Moralność Pani Dulskiej". Wprowadziliśmy do występu kilka zmian. Na pewno będzie on unowocześniony, pojawi się przede wszystkim współczesny język. Scenariusz stworzyłyśmy z Panią Anną Sroką, z którą od początku prowadziłam tę grupę teatralną. Pomysł na sztukę pojawił się z jej inicjatywy, a później wspólnie przygotowałyśmy scenariusz. Dziś gramy dla szkół średnich. - mówi Agnieszka Żelasko, która przygotowuje grupę teatralną.
W spektaklu występuję oczywiście uczniowie z naszej szkoły, z różnych klas. Są to chętni, którzy zgłosili się do naszego "Teatralnego Mixu". Nasza grupa liczy 9 osób, które występują jako aktorzy i jest z nami również 1 operator dźwięku, światła. Przygotowujemy się poza szkołą. Mam na myśli to, że są to zajęcia pozalekcyjne w naszej szkole, organizowane 2 razy w tygodniu. "Moralność Pani Dulskiej" jest naszą 2. sztuką. Pierwsza była przygotowana na konkurs "Przegląd Małych Form Teatralnych", który odbywał się w Rzeszowie. Zrobiliśmy pantomimę, traktującą o uzależnieniach. Zajęliśmy wtedy 2. miejsce. - dodaje Agnieszka Żelasko.
Kto może dołączyć do zespołu "Teatralny Mix"?
Do naszej ekipy może tak naprawdę zapisać się każdy uczeń ZST. Stworzenie tej grupy, to była pewna myśl, żeby "odławkowić" naszych uczniów i pokazać to, że teatr może być dobrym sposobem nauki, spędzania czasu razem, integracji. Grupa jest z różnych klas, ale tworzy naprawdę zgraną całość. Członkowie naszego teatru są naprawdę bardzo kreatywni, często oni sami wymyślają momenty, które warto byłoby dodać do przedstawienia. Przede wszystkim mają na siebie pomysł. To nakręca nas i motywuje do dalszego działania. Mamy u siebie jedną osobę, która przez tę formę aktywności pokochała aktorstwo i przymierza się do tego, aby w przyszłości udać się do szkoły teatralnej, także myślę, że to mówi samo za siebie, że ta forma aktywności pozwala nam się rozwinąć i po prostu dobrze spędzić czas, bawiąc się sztuką. - mówi Agnieszka Żelasko.
Czego możemy spodziewać się w przyszłości po "Teatralnym Mixie"? Czy uczniowie zostaną ze sztuką w murach szkoły, czy może celujecie w większy świat aktorski?
Oczywiście chcielibyśmy spróbować pójść krok dalej. Mamy nadzieję, że damy możliwość poczucia "czegoś więcej" naszym uczniom i uda nam się wystąpić w naszym mieleckim Domu Kultury. Wtedy mieliby poczucie tej prawdziwej sceny, gdzie przyjść oglądać ich spektakl mogą nie tylko ich znajomi, ale też rodzina czy po prostu ludzie, którzy miłują teatr. Grupa trochę już działa. Zaczęliśmy swoją przygodę w październiku 2021 roku, ale teraz tak naprawdę dopiero wchodzimy na pełne obroty. Wcześniej spotkania często nam uciekały, bo był to okres, kiedy pozamykani byliśmy w domach. W planach mamy kilka spektakli. Teraz oczywiście zagramy, jak już wcześniej wspominałam, "Moralność Pani Dulskiej", a w przyszłości bardzo chcielibyśmy zagrać coś Mrożka. - przekazała Agnieszka Żelasko.
Jak widać, młodzi ludzie pragną rozwijać się w różnych kierunkach. "Teatralny Mix" daje możliwość rozwoju dla uczniów Zespołu Szkół Technicznego po prostu przez zabawę formą sztuki. Mamy nadzieję, że członków grupy utworzonej w murach ZST ujrzymy kiedyś na deskach największych teatrów świata.