Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obchody 150. rocznicy urodzin patrona policji województwa podkarpackiego

Przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyły się uroczystości 150. rocznicy urodzin Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego – Patrona Policji województwa podkarpackiego. Podczas uroczystości wręczone zostały statuetki honorowe „Sierżanta Michała” dla osób, które w szczególny sposób wspierają działania podkarpackiej Policji.
  • Źródło: PODKARPACKA POLICJA
Obchody 150. rocznicy urodzin patrona policji województwa podkarpackiego

Autor: fot. podkarpacka policja

Dzisiejsza uroczystość, z okazji 150. rocznicy urodzin nadinsp. Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego, odbyła się przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, gdzie na frontonie budynku wyeksponowano tablicę odlaną z brązu, którą zdobi popiersie Patrona oraz inskrypcja.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Stanisław Kruczek reprezentujący Samorząd Województwa Podkarpackiego, dr Piotr Szopa Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 na czele z przewodniczącym Adamem Matuszkiem, naczelnicy Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa, Wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, kadra kierownicza podkarpackiej Policji, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych i pracowników policji, emerytów, rencistów policyjnych i stowarzyszeń oraz przedstawiciele służb i instytucji współdziałających na rzecz bezpieczeństwa.

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt i odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Stanisław Sekuła przywitał zgromadzonych gości i przedstawił postać Patrona Policji województwa podkarpackiego.

Wiktor Zygmunt Sas Hoszowski - to wyjątkowa postać. Urodził się 20 kwietnia 1873 r. w Łysej Górze, w Galicji Wschodniej. Był twórcą Policji Państwowej na obszarze byłej Galicji, w tym na terenie obejmującym powiaty obecnego Podkarpacia. Osiągnął najwyższe policyjne stanowiska, zastępcy, potem komendanta głównego Policji Państwowej.

Losy Wiktora Hoszowskiego po wybuchu II wojny światowej podobne są do tysięcy przedwojennych policjantów, którzy wpadli w ręce sowieckie. Został najprawdopodobniej zamordowany wiosną 1940 r., w jednym z sowieckich więzień. Jednak dokładnego miejsca śmierci i jej daty nie znamy.

Następnie komendant skierował do zebranych słowa: 

Tablica naszego Patrona, przed którą dziś stoimy oraz dwie pozostałe, widoczne na kolumnach budynku komendy, przywołują pamięć o ich bohaterskiej postawie i męczeńskiej śmierci. Ich treści przypominają o ofierze Policji Państwowej II Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej, ale też o cierpieniu rodzin policyjnych, zesłanych na Syberię, do Kazachstanu, okrutnie prześladowanych po wojnie, których krzywda przemilczana była przez wiele lat. 

W hołdzie policjantom z terenu obecnego Podkarpacia, poległym w służbie w latach 1919-2023, podinsp. Sławomir Ptaszyński z Wydziału Kadr KWP w Rzeszowie odczytał Apel Pamięci. Kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oddała salwę honorową.

Następnie wieńce pod tablicami złożyli - kadra kierownicza podkarpackiej policji oraz delegacje stowarzyszeń i związków zawodowych. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy, asp. Konrad Knurek z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie odegrał na trąbce utwór "Śpij Kolego".

Uroczystość stała się okazją do wręczenie statuetek honorowych "Sierżanta Michała", które przyznawane są za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego województwa podkarpackiego. Otrzymali je: Andrzej Nosiadek – prezes oraz członek Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami – STORAT; Mateusz Antoń – naczelnik Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Legion Gerarda oraz Łukasz Kosiba – pracownik Oddziału Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznie (ROPS) w Rzeszowie.

Uroczystość zakończyła defilada Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Z okazji 150. urodzin Patrona Policji województwa podkarpackiego wydany został "Biuletyn Okolicznościowy", na kartach którego zamieszczony został m.in. życiorys Patrona, wiele informacji na temat zbrodni katyńskiej, nazwiska zamordowanych na wschodzie policjantów, którzy urodzili się lub pełnili służbę w okresie międzywojennym w powiatach dzisiejszego Podkarpacia. Przedstawiono także odsłaniane w ostatnim czasie na terenie naszego województwa upamiętnienia im poświęcone. W biuletynie zaprezentowano również sylwetki osób uhonorowanych Statuetką "Sierżant Michał" za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego Podkarpacia. Biuletyn powstał we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i przy wsparciu NSZZ Policjantów w Rzeszowie. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklamadotacje rpo
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test