Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obchody 150. rocznicy urodzin patrona policji województwa podkarpackiego

Przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyły się uroczystości 150. rocznicy urodzin Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego – Patrona Policji województwa podkarpackiego. Podczas uroczystości wręczone zostały statuetki honorowe „Sierżanta Michała” dla osób, które w szczególny sposób wspierają działania podkarpackiej Policji.
  • Źródło: PODKARPACKA POLICJA
Obchody 150. rocznicy urodzin patrona policji województwa podkarpackiego

Autor: fot. podkarpacka policja

Dzisiejsza uroczystość, z okazji 150. rocznicy urodzin nadinsp. Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego, odbyła się przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, gdzie na frontonie budynku wyeksponowano tablicę odlaną z brązu, którą zdobi popiersie Patrona oraz inskrypcja.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Stanisław Kruczek reprezentujący Samorząd Województwa Podkarpackiego, dr Piotr Szopa Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 na czele z przewodniczącym Adamem Matuszkiem, naczelnicy Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa, Wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, kadra kierownicza podkarpackiej Policji, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych i pracowników policji, emerytów, rencistów policyjnych i stowarzyszeń oraz przedstawiciele służb i instytucji współdziałających na rzecz bezpieczeństwa.

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt i odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Stanisław Sekuła przywitał zgromadzonych gości i przedstawił postać Patrona Policji województwa podkarpackiego.

Wiktor Zygmunt Sas Hoszowski - to wyjątkowa postać. Urodził się 20 kwietnia 1873 r. w Łysej Górze, w Galicji Wschodniej. Był twórcą Policji Państwowej na obszarze byłej Galicji, w tym na terenie obejmującym powiaty obecnego Podkarpacia. Osiągnął najwyższe policyjne stanowiska, zastępcy, potem komendanta głównego Policji Państwowej.

Losy Wiktora Hoszowskiego po wybuchu II wojny światowej podobne są do tysięcy przedwojennych policjantów, którzy wpadli w ręce sowieckie. Został najprawdopodobniej zamordowany wiosną 1940 r., w jednym z sowieckich więzień. Jednak dokładnego miejsca śmierci i jej daty nie znamy.

Następnie komendant skierował do zebranych słowa: 

Tablica naszego Patrona, przed którą dziś stoimy oraz dwie pozostałe, widoczne na kolumnach budynku komendy, przywołują pamięć o ich bohaterskiej postawie i męczeńskiej śmierci. Ich treści przypominają o ofierze Policji Państwowej II Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej, ale też o cierpieniu rodzin policyjnych, zesłanych na Syberię, do Kazachstanu, okrutnie prześladowanych po wojnie, których krzywda przemilczana była przez wiele lat. 

W hołdzie policjantom z terenu obecnego Podkarpacia, poległym w służbie w latach 1919-2023, podinsp. Sławomir Ptaszyński z Wydziału Kadr KWP w Rzeszowie odczytał Apel Pamięci. Kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oddała salwę honorową.

Następnie wieńce pod tablicami złożyli - kadra kierownicza podkarpackiej policji oraz delegacje stowarzyszeń i związków zawodowych. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy, asp. Konrad Knurek z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie odegrał na trąbce utwór "Śpij Kolego".

Uroczystość stała się okazją do wręczenie statuetek honorowych "Sierżanta Michała", które przyznawane są za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego województwa podkarpackiego. Otrzymali je: Andrzej Nosiadek – prezes oraz członek Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami – STORAT; Mateusz Antoń – naczelnik Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Legion Gerarda oraz Łukasz Kosiba – pracownik Oddziału Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznie (ROPS) w Rzeszowie.

Uroczystość zakończyła defilada Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Z okazji 150. urodzin Patrona Policji województwa podkarpackiego wydany został "Biuletyn Okolicznościowy", na kartach którego zamieszczony został m.in. życiorys Patrona, wiele informacji na temat zbrodni katyńskiej, nazwiska zamordowanych na wschodzie policjantów, którzy urodzili się lub pełnili służbę w okresie międzywojennym w powiatach dzisiejszego Podkarpacia. Przedstawiono także odsłaniane w ostatnim czasie na terenie naszego województwa upamiętnienia im poświęcone. W biuletynie zaprezentowano również sylwetki osób uhonorowanych Statuetką "Sierżant Michał" za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego Podkarpacia. Biuletyn powstał we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i przy wsparciu NSZZ Policjantów w Rzeszowie. 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
VII Mieleckie Dni Seniora VII Mieleckie Dni Seniora W dniach 7-12 października 2024 r. Mielec stanie się centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych skierowanych do seniorów, podczas VII Mieleckich Dni Seniora. Tegoroczna edycja obfituje w liczne atrakcje, integrujące lokalną społeczność, a także gości z zagranicy.Przed nami VII Mieleckie Dni Seniora. W dniach 7-12 października w naszym mieście odbędą się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. To będzie cały tydzień pełen atrakcji, a punktem kulminacyjnym będzie Wielki Finał, zaplanowany na 12 października w Hali MOSiR, z barwnym korowodem oraz koncertem Alexandra Martineza, znanego tancerza i piosenkarza. – Dni Seniora to czas pełen atrakcji dla naszych seniorów, sprzyjający integracji międzypokoleniowej i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego - podkreśla Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca. - Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w tych szczególnych wydarzeniach – dodaje.Obchody rozpoczną się 7 października przekazaniem symbolicznego klucza do bram miasta przez Prezydenta Miasta Mielca na ręce seniorów. 8 października seniorzy będą mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne podczas otwarcia wystawy prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu. Z kolei 9 października przewidziano wycieczkę autokarową po Mielcu z udziałem francuskiej delegacji, a po niej spotkanie integracyjne w Nadleśnictwie Tuszyma. Tego samego dnia seniorzy będą kibicować polskiej reprezentacji U19 w meczu z Maltą.Kolejne dni to wieczór francuski i literacki, połączony z konkursem jednego wiersza (10 października), a także dzień zdrowia i bezpieczeństwa, który odbędzie się 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zagadnienia zdrowego stylu życia i profilaktyki uniwersalnej będą tematem przewodnim tego dnia.Wielki Finał VII Mieleckich Dni Seniora odbędzie się 12 października w Hali MOSiR Mielec, gdzie seniorzy i młodsi uczestnicy będą mogli podziwiać bogaty program artystyczny. Wystąpią: Formacja Taneczna „Gracja” i Zespół Wokalno-Muzyczny Senior SHOW działające przy MUTW, a także goście z partnerskiego miasta Morlaix we Francji. Na scenie zaprezentuje się również Julia Podraza z piosenką francuską, dziecięcy Zespół „Kameleon” oraz Młodzieżowa Rada Miejska. Wydarzenie uświetni pokaz mody „Parisian Chic” oraz koncert Alexandra Martineza – tancerza i piosenkarza, który z pewnością dostarczy wielu pozytywnych emocji.Wszystkich mieszkańców Mielca, bez względu na wiek, serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z myślą o aktywizacji seniorów!Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test