Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

O ochronie przeciwpowodziowej na komisji bezpieczeństwa

Ocena stanu zagrożenia powodziowego była głównym tematem wspólnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Powiatu, jaka odbyła się w sali obrad Starostwa Powiatowego w Mielcu.
  • Źródło: POWIAT MIELECKI
O ochronie przeciwpowodziowej na komisji bezpieczeństwa

Autor: Fot. powiat mielecki

Podczas spotkania przeanalizowano obecny stan rzek i budowli przeciwpowodziowych. Przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Krakowie przybliżyli zebranym najważniejsze informacje dotyczące inwestycji ujętych w obowiązującym obecnie Planie zarządzania ryzykiem powodziowym. W dokumencie tym ujęto łącznie 21 działań, z czego najważniejsze będą:

• rozbudowa obwałowań lewego wału Babulówki w gminie Padew Narodowa;

• wzmocnienie wałów w rejonie starorzeczy poprzez zabezpieczenie przeciwfiltracyjne korpusu i podłoża rzeki Stary Breń w miejscowościach Gliny Małe, Sadkowa Góra, Borowa, Łysakówek, Łysaków i Czermin;

• zabezpieczenie przeciwfiltracyjne korpusu na prawym wale rzeki Wisłoki w Mielcu

Dla ostatniego z wymienionych zadań, jak przekazano podczas spotkania, opracowano już kompletną dokumentację projektową oraz uzyskano decyzje niezbędne do rozpoczęcia realizacji robót budowalnych. Szacunkowa wartość projektu to 36,34 mln złotych.

Ważny temat spotkania stanowiła także analiza zagrożeń powodziowych wynikających ze zwiększonej aktywności bobrów. Choć działalność tych gryzoni ma wiele zalet – w tym związanych z budową bioróżnorodności – niestety, może powodować także uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych i urządzeń melioracyjnych prowadzące do zalewania użytków rolnych. O takich przypadkach odnotowanych w powiecie mieleckim mówili przedstawiciele samorządów gminnych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Łowczy Okręgowy. Receptą na niekontrolowany wzrost populacji bobra ma być prowadzenie odstrzału, którego szczegóły omówiono podczas spotkania.

Wiele uwagi poświecono także zasadom współpracy samorządów z 3 Brygadą Obrony Terytorialnej w zakresie działań kryzysowych oraz ćwiczeń obronnych.

Druga część spotkania poświęcona została akcji „Zima 2022/2023”. Zebrani ocenili realizację zadań przez komendy powiatowe policji i straży, a także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Mielcu. Przedstawiciele Rejonu Dróg Wojewódzkich i Powiatowego Zarządu Dróg złożyli sprawozdanie z zabezpieczenia infrastruktury drogowej, a Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – z zabezpieczenia socjalno-bytowego mieszkańców.

W ostatnim punkcie dotyczącym spraw bieżących przekazano najważniejsze informacje dotyczące wirusów ASF i COVID-19


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test