Pierwszym etapem projektu było zawiązanie Klubu Młodego Historyka i wprowadzenie uczniów w tematykę zbrodni katyńskiej. Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznali historię lokalnych miejsc pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz zapoznali się z sylwetkami bohaterów ziemi przecławskiej: mjr Kazimierza Dobrostańskiego, por. Andrzeja Stachowicza oraz asp. PP Ignacego Michny.
Drugą z akcji w ramach projektu było przeprowadzenie szkolnego konkursu na projekt znaczka pocztowego "Katyń 1940". Zainteresowanie młodzieży szkolnej prawdą historyczną o zbrodni katyńskiej i podnoszenie świadomości oraz wiedzy uczniów o tej tragedii zaowocowało licznymi pracami konkursowymi.
13 kwietnia, w rocznicę zbrodni katyńskiej, miały miejsca dwa wydarzenia, na których pojawili się zaproszeni goście z terenu powiatu mieleckiego. Celem spotkania było zachowanie trwałej i żywej pamięci o wszystkich ofiarach zbrodni radzieckiej, którzy nie polegli, lecz zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy. Obchody rozpoczęło uroczyste osłonięcie odrestaurowanej kapliczki Matki Bożej Katyńskiej wraz z nazwiskami trzech lokalnych katyńczyków. Będzie to stałe miejsce pamięci pomordowanych w Katyniu, przy którym wartę honorową pełnili młodzi żołnierze, uczniowie SP Przecław, z Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu.
Kolejnym przedsięwzięciem tego dnia było przeprowadzenie I Powiatowego Konkursu Piosenki „Marsz Piosenko!” pod hasłem „Zamordowanym pod czerwonym niebem”, w celu popularyzowania tradycji śpiewania polskiej piosenki żołnierskiej i wojskowej, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, a w szczególności: zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią, tradycją, obyczajami; uświadomienie i rozumienie roli wartości narodowo - patriotycznych w życiu człowieka; włączenie wartości narodowo-patriotycznych do własnej hierarchii.
Podczas obrad jury uczestnicy konkursu, przedstawiciele szkół z powiatu mieleckiego oraz zaproszeni goście mogli skorzystać z poczęstunku w formie żołnierskiej grochówki, którą serwowali młodzi żołnierze z Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. br. Władysława Sikorskiego w Mielcu. Miało to na celu integrację młodzieży i zgromadzonych gości oraz zacieśnienie przyjacielskich relacji, a także stworzyło płaszczyznę do wymiany uwag i doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania w miłej atmosferze. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 18 wykonawców. Poziom artystyczny występów był wysoki. Jury tego dnia nie miało łatwego zadania. Po długich i burzliwych obradach zostały ogłoszone wyniki, wręczono nagrody a zwycięzca dodatkowo otrzymał statuetkę.
Kolejne działania w ramach projektu to uprzątnięcie miejsca pamięci lokalnych katyńczyków. Młodzież wraz z wolontariuszami Fundacji PZU udała się na lokalny cmentarz i oddała cześć bohaterom ojczyzny. Złożono wieniec i zapalono znicze przy "Dębach pamięci" trzech rodzimych katyńczyków, pomniku "Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem" oraz krzyżu "Tych bez Grobów".
Uwieńczenie projektu stanowił I Memoriał im. Obrońców Ojczyzny projektu "Zamordowanym pod czerwonym niebem". 17 kwietnia na strzelnicy LOK młodzież Szkoły Podstawowej w Przecławiu rywalizowała w konkurencji strzeleckiej i teście wiedzy o rodzimych katyńczykach, por. Andrzeju Stachowiczu, mjr. Kazimierzu Dobrostańskim i asp. PP Ignacym Michnie, którzy zostali zamordowani przez Sowietów.