Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Statuetki LEONARDO rozdane tradycyjnie podczas Festiwalu Nauki i Techniki

Podczas Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki tradycyjnie zorganizowano uroczystą galę, gdzie wręczono statuetki LEONARDO. Nagrody rozdano w czterech kategoriach: Mielecki Talent, Nauka, Przedsiębiorstwo i Społeczna Odpowiedzialność.
Statuetki LEONARDO rozdane tradycyjnie podczas Festiwalu Nauki i Techniki

Autor: fot. powiat mielecki

Statuetkę LEONARDO w kategorii "Mielecki Talent" otrzymał Jan Wanatowicz, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, który już teraz ma na swoim koncie wiele naukowych osiągnięć - był laureatem wielu konkursów przedmiotowych i olimpiad.

Myślę, że pasja do przedmiotów bardziej naukowych, przedmiotów ścisłych, wzięła się przede wszystkim z tego, że jestem z Mielca. Mieszkam przy lotnisku, widzę ciągle samoloty, które startują czy lądują codziennie. Myślę, że był to czynnik, który wpłynął na młodego mnie i sprawił, że zacząłem się tym interesować i mnie to pochłonęło, a później przez szkołę podstawową, liceum, przygotowywałem się do różnych konkursów, uczyłem się i właśnie to mnie ukształtowało. Swoją przyszłość prawdopodobnie zwiążę z lotnictwem. Jak na razie dostałem się na Uniwersytet Techniczny w Delft, w Holandii. Tam będę studiował Aerospace engineering. Zobaczymy, co będzie potem i czy będę chciał tutaj wrócić i znaleźć pracę w tym sektorze, czy zdecyduję się na jeszcze coś innego. - mówił Jan Wanatowicz, zdobywca statuetki LEONARDO w kategorii "Mielecki Talent"

Nagrodę w kategorii „Nauka” przyznano prof. dr hab. inż. Jarosławowi Sępowi z Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji Politechniki Rzeszowskiej, pełniącemu również funkcję Prorektora uczelni ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem; współautorowi koncepcji „Branżowego Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu lotniczego” – projektu, który już wkrótce realizowany będzie przez Powiat Mielecki i CKPiDN w Mielcu.

Laureatem statuetki LEONARDO w kategorii „Przedsiębiorstwo” została firma Mediprintic Sp. z o.o., która przy wykorzystaniu skanowania i szybkiego druku 3D projektuje nowoczesne, lekkie, dopasowane do pacjenta zaopatrzenie ortopedyczne przedramienia. Nagrodę, na ręce Zofii Dymitrow, Dyrektora ds. Rozwoju Produktu, przekazał Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak.

W ostatniej z kategorii tj. „Społeczna Odpowiedzialność”, laur przypadł w udziale firmie Kirchhoff Polska Sp. z o. o. – która od przeszło dwudziestu lat aktynie włącza się w życie lokalnej społeczności. Statuetkę odebrali wspólnie prezes przedsiębiorstwa Janusz Soboń i dyrektor zakładu Piotr Socha.

 

Porozmawiali z nami również Magdaleną Kobrzyńską i Wojciechem Koszelskim, studentami z Politechniki Rzeszowskiej.

Przyjechaliśmy tutaj z Politechniki Rzeszowskiej. Na co dzień jesteśmy w kole naukowym Euroavia. Jestem jego prezesem (Magdalena), a Wojtuś teraz, można powiedzieć, że jest szefem koncepcyjnym i technicznym naszej modelarni. Zajmujemy się budową bezzałogowych statków powietrznych. W tym roku braliśmy udział w zawodach z Aero Design. Są to zawody, które są postrzegane jako jedne z najbardziej prestiżowych zawodów konstruktorskich. Wymagają od studentów podejścia nie tylko manualnego, ale również merytorycznego. Przyjechaliśmy przedstawić, jak wyglądała praca naszego koła przez ostatnie pół roku, przygotowanie do ostatnich zawodów oraz zapowiedzieć plany na przyszły rok. Wszystko w ramach XIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, ponieważ nasz sprzęt wpisuje się po prostu w to, co na nim się dzieje. Miasto również związana jest z lotnictwem, więc tematyka bardzo podobna, a jednocześnie oczywiście trzeba promować projekt. Obecnie skupiamy się na studiach i na wypromowaniu tego, co zrobiliśmy do tej pory oraz pozyskujemy fundusze na przyszły rok. - mówią Magdalena Kobrzyńska i Wojciech Koszelski, studenci z Politechniki Rzeszowskiej.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet – sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 2 listopada, godz. 18. Organizator – Dom Kultury SCK. Bilety w cenie 30 zł w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl. Bilety będą w sprzedaży od 26 października. * * *„Zaduszki jazzowe” jak zawsze przyciągają uwagę miłośników muzyki jazzowej, a gospodarzem koncertu jest od lat Big Mielec Band prowadzony przez Waldemara Ozgę. Tak będzie też w tym roku. Wokalnie zespół wesprą: Jagoda Huber, Kasia Dudzik i Janek Szynal. Zespół powstał z inicjatywy Waldemara Ozgi i pod jego kierunkiem od 23 lat doskonali warsztat wykonawczy. W repertuarze zespołu znajdują się standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Koncert rozpocznie Krzysztof Mysona Quartet, zespół złożony z młodych muzyków. Grupa koncentruje się głównie na kompozycjach lidera, które łączą melodyjne podejście do jazzu z eksploracją nowoczesnych brzmień, jednocześnie czerpiąc z bogatej tradycji tego gatunku. W ich repertuarze znajdują się także znane utwory innych twórców, które w oryginalny sposób interpretują, nadając im nowe życie i unikalny charakter. Skład zespołu: Krzysztof Mysona – kontrabas, Bartłomiej Longosz – saksofon, Mateusz Ozga – fortepian, Bartłomiej Dybel – perkusja. Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.11.2024
Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dom Kultury w Przecławiu serdecznie zaprasza na:Dziady A. Mickiewiczaw wykonaniu Teatru „Po godzinach”3 listopada 2024r. godz. 18:00 Ten pełen symboliki i tajemniczości spektakl opowiada o daremnych próbach odprowadzenia dusz do światła, skłaniając do refleksji nad naszą relacją z tym, co niewidoczne.Te nieudane rytuały wskazują na moment, w którym kruszą się stare przeświadczenia, a ciemność i niepewność rzucają nam wyzwanie do odnalezienia nowych znaczeń.Zapraszamy Cię w podróż w głąb podświadomości, gdzie nawet symbole nie zawsze oddają wielkość tego, co gnieździ się w głuszy. Co to będzie?Przyjdź i zobacz, choć ciemno wszędzie…Obsada:ADAM MICKIEWICZ-#MarcinWąsikKOBIETA- #ŁucjaKopaczGUŚLARZ-#KingaHalikSTARZEC- #JorgedelasHerasCHÓR- #SylwiaBacewicz #AlicjaDziura #KingaBielec #ŁucjaKopacz #AnnaBratek #MarcinKopacz #SabinaBurek #MirosławZielińskiANIOŁEK RÓZIA: #JoannaHalik ANIOŁEK JÓZIO: #MirosławZielińskiWIDMO ZŁEGO PANA: #MichałWyzgaPUCHACZ: #AnnaLipiórKRUK: #PawełBacewiczSOWA: #KasiaTaraszkaDZIEWCZYNA: #SylwiaBacewiczWIDMO MŁODZIEŃCA: #PawełBacewiczPASTERKA: #AnnaBratekTwórcy:Scenariusz: #AdamMickiewicz, #SylwiaBacewiczReżyseria: #AngelikaTaraszka, Reżyseria artystyczna: #JorgedelasHerasScenografia i kostiumy: #JoannaHalik #MarcinDorociakReżyseria świateł: #RobertDarłakReżyseria dźwięku: #MariuszMatuszkiewiczBilety do nabycia na stronie: https://bilety.dkprzeclaw.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.11.2024
Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” – 8 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Tadeusz Płeszka od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. Orla kolekcja zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od 31 lat na emeryturze.Początków swojej pracy artystycznej upatruje w dzieciństwie. Jako mały chłopiec robił z drewna zabawki. To zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie lipowym ujawniło się ze zdwojoną siłą w latach siedemdziesiątych. Płaskorzeźba stały się jego prawdziwą pasją. Z czasem został profesjonalnym rzeźbiarzem.Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym". Zdaniem artysty, temat orła pojawił się w jego działalności artystycznej z powodu fascynacji godłem państwowym. Uważa, że tworząc orły, wypełnia pewną misję patriotyczną. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. Tworzył ją niejako „po godzinach”, bo wówczas pracował jeszcze zawodowo. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace o różnej tematyce: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski, sceny religijne, postacie wiejskie, sceny z życia wsi, sceny myśliwskie.Jego prace, a zwłaszcza historię orła polskiego, eksponowano przy różnych okazjach, podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii, uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Jego dorobek jest prezentowany corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury SCK, w gminnych ośrodkach kultury. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jego kolekcja orłów była wystawiana w 1996 roku na międzynarodowych targach w szwajcarskiej Bazylei. Płaskorzeźby artysty pokazano w Teleexpresie, a także w TVP Kraków i TVP Rzeszów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test