Statuetkę LEONARDO w kategorii "Mielecki Talent" otrzymał Jan Wanatowicz, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, który już teraz ma na swoim koncie wiele naukowych osiągnięć - był laureatem wielu konkursów przedmiotowych i olimpiad.
Myślę, że pasja do przedmiotów bardziej naukowych, przedmiotów ścisłych, wzięła się przede wszystkim z tego, że jestem z Mielca. Mieszkam przy lotnisku, widzę ciągle samoloty, które startują czy lądują codziennie. Myślę, że był to czynnik, który wpłynął na młodego mnie i sprawił, że zacząłem się tym interesować i mnie to pochłonęło, a później przez szkołę podstawową, liceum, przygotowywałem się do różnych konkursów, uczyłem się i właśnie to mnie ukształtowało. Swoją przyszłość prawdopodobnie zwiążę z lotnictwem. Jak na razie dostałem się na Uniwersytet Techniczny w Delft, w Holandii. Tam będę studiował Aerospace engineering. Zobaczymy, co będzie potem i czy będę chciał tutaj wrócić i znaleźć pracę w tym sektorze, czy zdecyduję się na jeszcze coś innego. - mówił Jan Wanatowicz, zdobywca statuetki LEONARDO w kategorii "Mielecki Talent"
Nagrodę w kategorii „Nauka” przyznano prof. dr hab. inż. Jarosławowi Sępowi z Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji Politechniki Rzeszowskiej, pełniącemu również funkcję Prorektora uczelni ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem; współautorowi koncepcji „Branżowego Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu lotniczego” – projektu, który już wkrótce realizowany będzie przez Powiat Mielecki i CKPiDN w Mielcu.
Laureatem statuetki LEONARDO w kategorii „Przedsiębiorstwo” została firma Mediprintic Sp. z o.o., która przy wykorzystaniu skanowania i szybkiego druku 3D projektuje nowoczesne, lekkie, dopasowane do pacjenta zaopatrzenie ortopedyczne przedramienia. Nagrodę, na ręce Zofii Dymitrow, Dyrektora ds. Rozwoju Produktu, przekazał Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak.
W ostatniej z kategorii tj. „Społeczna Odpowiedzialność”, laur przypadł w udziale firmie Kirchhoff Polska Sp. z o. o. – która od przeszło dwudziestu lat aktynie włącza się w życie lokalnej społeczności. Statuetkę odebrali wspólnie prezes przedsiębiorstwa Janusz Soboń i dyrektor zakładu Piotr Socha.
Porozmawiali z nami również Magdaleną Kobrzyńską i Wojciechem Koszelskim, studentami z Politechniki Rzeszowskiej.
Przyjechaliśmy tutaj z Politechniki Rzeszowskiej. Na co dzień jesteśmy w kole naukowym Euroavia. Jestem jego prezesem (Magdalena), a Wojtuś teraz, można powiedzieć, że jest szefem koncepcyjnym i technicznym naszej modelarni. Zajmujemy się budową bezzałogowych statków powietrznych. W tym roku braliśmy udział w zawodach z Aero Design. Są to zawody, które są postrzegane jako jedne z najbardziej prestiżowych zawodów konstruktorskich. Wymagają od studentów podejścia nie tylko manualnego, ale również merytorycznego. Przyjechaliśmy przedstawić, jak wyglądała praca naszego koła przez ostatnie pół roku, przygotowanie do ostatnich zawodów oraz zapowiedzieć plany na przyszły rok. Wszystko w ramach XIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, ponieważ nasz sprzęt wpisuje się po prostu w to, co na nim się dzieje. Miasto również związana jest z lotnictwem, więc tematyka bardzo podobna, a jednocześnie oczywiście trzeba promować projekt. Obecnie skupiamy się na studiach i na wypromowaniu tego, co zrobiliśmy do tej pory oraz pozyskujemy fundusze na przyszły rok. - mówią Magdalena Kobrzyńska i Wojciech Koszelski, studenci z Politechniki Rzeszowskiej.