Giovanni i Luca z Włoch, Cathalina z Chile, Chayaphon z Tajlandii i Egeuen z Turcji – to piątka uczniów, którzy przed blisko dziesięcioma miesiącami przyjechali do Polski w ramach uczniowskiej wymiany AFS. Od tamtej pory żyją wśród swoich rodzin goszczących w powiecie mieleckim i uczęszczają do tutejszych szkół: Zespołu Szkół Technicznych oraz I i II Liceum Ogólnokształcącego.
Każdy z nich, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, zgłębił podstawy języka polskiego i dziś, bez większych problemów, potrafi porozumieć się po polsku – prezentując przy tym bogate słownictwo i znajomość zasad gramatyki.
Udział programie to jednak znacznie, znacznie więcej profitów – i podkreślili to zgodnie w dzisiejszej rozmowie ze starostą Stanisławem Lonczakiem i wicestarostą Andrzejem Bryłą wszyscy uczniowie. - To możliwość zanurzenia się w obcej kulturze, zdobycia umiejętności radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach oraz zawarcia przyjaźni z ludźmi z całego świata – wymienili. A sympatia, jaką przybyli goście zapałali do Polski sprawia, że już dziś - mimo, iż są w przededniu powrotu do rodzinnych domów – planują, by powrócić do naszego kraju w przyszłości, w odwiedziny do znajomych czy na wakacje.
Ta bogata w doświadczenia wizyta możliwa była dzięki wymianie w ramach programu AFS (American Field Service), która umożliwiła podobne wyjazdy już setkom tysięcy uczniów z całego świata. Polska bierze udział w programie wymiany od 2004 roku za pośrednictwem fundacji ks. Siemaszki, natomiast Zespół Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczy w programie od roku 2017.
Celem programu AFS jest międzykulturowe uczenie się oraz wykorzystanie tych doświadczeń w przyszłości. Uczestnik programu spędza za granicą rok, semestr lub trymestr. Mieszka w rodzinie goszczącej i obowiązkowo uczęszcza do szkoły. Podczas pobytu za granicą ma nieustanny kontakt z językiem obcym oraz jest zanurzony w nowej kulturze i panujących tam zwyczajach. Ma okazję uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych, świętach okolicznościowych, może podjąć inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej oraz angażować się w działania w miejscowych organizacjach. Na podstawie tych doświadczeń uczeń buduje w sobie postawę wyrozumiałości i poszanowania dla innych ludzi i kultur.
Podobne, szersze spojrzenie na kulturę poszczególnych krajów i regionów, zyskują uczniowie szkół goszczących, dla których wizyta rówieśników z innych zakątków świata również stanowi ciekawe i cenne doświadczenie społeczne oraz – rzecz jasna – okazję do szlifowania umiejętności językowych.
Regionalnym, podkarpackim koordynatorem programu AFS jest nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu Aneta Mroczka, która wspólnie z dyrektorem, Arkadiuszem Gałkowskim, uczestniczyła w dzisiejszym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Mielcu.