Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Boże Ciało w liturgii Kościoła Katolickiego

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z dziewięciu świąt nakazanych. 11 sierpnia w 1264 roku Papież Urban IV wprowadził to święto jako obowiązujące w całym Kościele Katolickim.

- Do tego święta ustanowione przez Urbana IV przyczyniły się różne cuda eucharystyczne, czyli objawienia, a takim punktem kulminacyjnym to był cud eucharystyczny w mieście Bolsena w środkowej części Włoch. Kapłan, który sprawował Eucharystię nie dowierzał temu, że podczas Mszy Świętej chleb przemienia się w Najświętsze Ciało Pana Jezusa i wino w krew. Nagle z Hostii po konsekracji wypłynęły krople krwi, które spadły na korporał- wyjaśnia ks. Marcin Płaneta, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Świebodzinie. 

Po raz pierwszy w Polsce uroczystość była obchodzona w 1320 roku w diecezji krakowskiej, a 10 lat później już w całym kraju. Święto obchodzimy zawsze w czwartki po uroczystości Trójcy Świętej. 

- W Wielki Czwartek Pan Jezus ustanowił Eucharystię, czyli sam był Kapłanem i Ofiara podczas tego wydarzenia. Była to zapowiedź wydarzenia Wielkiego Piątku, gdzie oddał swoje życie dla zbawienia całej ludzkości, ale to zapowiedź Ofiary Eucharystycznej, która sprawowana jest po dzień dzisiejszy w całym Kościele, nie tylko w katolickim, ale również w Kościele Prawosławnym, a także w kościołach chrześcijańskich- dodaje. 

Podczas Uroczystości głównym punktem jest proc­esja, dzięki której wierni oddają cześć i uwielbienie Panu Bogu obecnemu w Eucharystii. W rozmowie z nami proboszcz parafii wyjaśnił również symbolikę sypania kwiatów. 

- Dziewczynki idą w procesji przed Najświętszym Sakramentem, czyli sypiąc kwiatki robią dywan, żeby to miejsce, gdzie będzie szedł Pan Jezus przez nasze osiedla, wioski, miasta, żeby to miejsce było godne, jakby dodanie większej czci temu wydarzeni, które przeżywamy- zaznacza. 

Procesja do czterech ołtarzy odbywa się w różnych częściach parafii. Mieszkańcy, są podzieleni na poszczególne regiony i angażują się w przygotowania do uroczystości. Ołtarze symbolizują zarówno 4 Ewangelie jak i 4 strony świata, gdzie głoszone jest Słowo Boże. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test