Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Gra miejska "Przygoda z tatą" już 18 czerwca w Leżajsku [ZAPOWIEDŹ]

Już w najbliższą niedzielę w Leżajsku odbędzie się gra miejska „Przygoda z tatą”, która będzie obejmować ciekawe i znane miejsca na terenie miasta. O szczegółach mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

Gra miejska „Przygoda z tatą” – wzmacnianie więzi rodzinnych i wspólne świętowanie Dnia Ojca

Jak podkreśliła wojewoda, projekt realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Ojcostwo – Przygoda życia”, który jest jednym z elementów długofalowej polityki prorodzinnej.  Gra miejska to wyjątkowe wydarzenie dla rodzin połączone ze świętowaniem Dnia Ojca. Jej celem jest wzmacnianie więzi rodzinnych, budowanie pozytywnego wizerunku ojca, promowanie zaangażowanego ojcostwa i aktywnego spędzania czasu ojców z dziećmi.

W naszym województwie gra zostanie przygotowana przez Stowarzyszenie „Zrzeszenie Pasjonatów Kultury Gminy Leżajsk”, któremu Wojewoda Podkarpacki powierzył realizację zadania.

– Organizowana gra terenowa będzie odbywać się w Leżajsku 18 czerwca. Rozpocznie się o godzinie 12:00 na Rynku, obejmując swoim zasięgiem terytorialnym ciekawe i znane miejsca w mieście, tj. okolice Grobu Cadyka Elimelecha, Rynek, Ratusz, Muzeum Ziemi Leżajskiej, dworzec kolejowy, Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, z finałem przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury w ogrodach klasztornych około godziny 15:00. Następnie rozpocznie się piknik rodzinny, podczas którego  zostaną ogłoszone wyniki gry. To wspaniała okazja do radosnego spędzenia czasu. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu i do rejestracji drużyn pod specjalnym linkiem – mówiła Ewa Leniart.

Trwa rejestracja drużyn. Serdecznie zapraszamy!

Organizację gry miejskiej „Przygoda z Tatą” poprzedza wcześniejsza internetowa rejestracja uczestników, która jest ogólnodostępna. Zapisy rozpoczęły się na początku czerwca – odbywają poprzez system rejestracji dostępny pod linkiem: https://przygoda.advhost.pl/

– W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, jestem przekonany, że będzie wspaniale spędzony czas – mówił podczas konferencji prasowej wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

Uczestnicy gry to zespoły co najmniej dwuosobowe składające się z taty (jako kapitana drużyny) i dziecka/dzieci. Podział drużyn nastąpi według trzech kategorii: – starsze dzieci (14 – 18 lat ), – młodsze dzieci (od urodzenia do 13 lat), – zespoły mieszane (w skład zespołu wchodzą starsze i młodsze dzieci). Nie ma ograniczeń wiekowych, dopuszcza się także możliwość zwiększenia liczby uczestników gry, jeśli zgłoszeń będzie więcej.

Finał gry i rodzinny piknik plenerowy przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku

Miejscem docelowym wszystkich drużyn (metą) będą ogrody klasztorne przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku, gdzie od godz. 15.00, na dużej plenerowej scenie rozpocznie się piknik rodzinny z elementami koncertu. Specjalnie powołana komisja zliczy zebrane na trasie punkty, uwzględniając w ocenie czas pokonania trasy i aspekt wzajemnej współpracy rodzinnej. Około godz. 16.00 drużyny biorące udział w grze terenowej otrzymają nagrody zgodnie z klasyfikacją punktową, a także certyfikaty ukończenia gry. Na kapitanów 100 pierwszych zgłoszonych drużyn czekają pamiątkowe koszulki. Przewiduje się, że w każdej kategorii zostaną przyznane I, II i III miejsca.

– Dla naszego Stowarzyszenia jest to wielkie wydarzenie artystyczne. Oprócz integralnej części, jaką będzie gra miejska na terenie Leżajska, są również przewidziane liczne występy artystyczne, m.in. artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, występ naszego Teatru Muzycznego Broadway z Giedlarowej i wiele innych bezpłatnych atrakcji – powiedział prezes Stowarzyszenia Zrzeszenia Pasjonatów Kultury Gminy Leżajsk Marek Krauz.

Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zachęcał również kustosz Klasztoru OO. Bernardynów o. Klaudiusz Baran.

W programie pikniku przewidziano liczne stoiska edukacyjne, darmowe zjeżdżalnie, animacje, degustację specjałów kuchni regionalnej i występy artystyczne.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test