Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Debata Oxfordzka pt. "Have Your Say" z okazji Erasmus Days w ZST w Mielcu- podsumowanie wyjazdów na zajęcia dydaktyczne w Hiszpanii w roku 2023

20 października uczestnicy mobilności w liczbie 21 uczniów oraz ich opiekunowie wzięli udział w debacie dotyczącej ochrony środowiska. Dzięki akredytacji w programie ERASMUS+ na lata 2021- 2027 ZST w Mielcu organizuje działania związane z wyjazdami zagranicznymi uczniów oraz kadry szkoły.
Debata Oxfordzka pt. "Have Your Say" z okazji Erasmus Days w ZST w Mielcu- podsumowanie wyjazdów na zajęcia dydaktyczne w Hiszpanii w roku 2023

Autor: Wiktoria Kawa

W ramach akredytacji dwie grupy uczniów odbyły tygodniowe zajęcia w Hiszpanii  w maju i wrześniu 2023 roku w  Ave Maria Casa Madre w  hiszpańskiej Grenadzie. Szkoła goszcząca naszych uczniów, realizująca różnorodne projekty ekologiczne jest w czołówce hiszpańskich szkół promujących pro – ekologiczne wartości.

Wraz z hiszpańskimi rówieśnikami uczniowie ZST wypracowali postulaty na temat działań w dziedzinie klimatu, które umieszczone zostały na portalu Komisji Europejskiej w zakładce : ,, Wyraź swoją opinię”. Wnioski opracowane podczas zajęć w Hiszpanii i umieszczone na wspomnianym wcześniej portalu zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu celów klimatycznych na 2040 r. przez Unię Europejską.

Tematem piątkowej debaty było : W kwestii ochrony środowiska od działań jednostki nic nie zależy. Do debaty stanęły dwie drużyny : opozycji i propozycji , z których każda za cel obrała sobie przekonanie publiczności do swoich racji.

Choć forma spotkania mogła wydawać się wyzwaniem , uczniowie z powodzeniem zaprezentowali swoje argumenty przed publicznością. Dotyczyły  one niemal wszystkich  dziedzin życia i zachowań człowieka w odniesieniu do natury i prób zachowania  równowagi biologicznej na Ziemi. Pod dyskusję poddano zrównoważony transport, styl życia i konsumowania wszelkich dóbr aby zakończyć argumentami związanymi z edukacja ekologiczną. 

Po naukowej części przyszedł czas na prezentację wszystkich aktywności , które były udziałem uczniów w Hiszpanii, zarówno dydaktycznych jak i kulturowych. 

Podczas pięciodniowego pobytu w Grenadzie uczniowie zanurzyli się w kulturze Hiszpanii . Spacerując gwarnymi ulicami wielokulturowej Grenady zwiedzili arabską dzielnicę Albaicin oraz sąsiadujące z nią Sacromonte, znane z mieszkań wykutych w skałach oraz z kultury i tańca flamenco. Warsztaty tego tańca stały się udziałem uczniów, którzy z nadzwyczajną sprawnością przyswoili sobie podstawowe kroki i figury flamenco. W ramach zajęć kulturowych mieleccy uczniowie zwiedzili również Alhambrę, przez wielu uważaną za najpiękniejszy zabytek w Hiszpanii, składająca się z ogromnego muzułmańskiego zespołu pałacowego otoczonego bajkowymi ogrodami.

Nie zabrakło również czasu na kąpiel w ciepłym morzu i pobyt na urokliwej plaży w Nerja kolo Malagi oraz zwiedzanie znajdujących się tam przepastnych jaskiń. Zwiedzając okolicę Grenady młodzież podziwiała podzwrotnikową roślinność Andaluzji wraz z pięknymi widokami na góry Sierra Nevada.

Udział w projekcie był dla wszystkich wspaniałą okazją do poznania odmiennej kultury i nowych ludzi. Pozwolił też zwiększyć kompetencje językowe, komunikacyjne, informatyczne oraz zwiększył świadomość ekologiczną uczestników przedsięwzięcia. Bezcenne jest również doświadczenie współpracy w międzynarodowym zespole. Wszyscy zgodnie twierdzą, że praca nad projektem w Grenadzie była przygodą ich życia. 

Wyjazdy zrealizowane zostały zgodnie z polityka umiędzynarodowienia uczniów ZST, którzy nie tylko usprawniają swoje kompetencje językowe , ale przede wszystkim kompetencje miękkie takie jak np. funkcjonowanie w środowisku międzynarodowym , radzenie sobie ze stresem czy wreszcie zdolność adaptacji w nowym miejscu. Wszystkie te umiejętności zwane kompetencjami 4.0 czy XXI wieku pozwolą naszym uczniom  dostosować się do dynamicznego rynku pracy  w przyszłości. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test