Kwalifikacja wojskowa to szereg czynności mających na celu założenie ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli naszego kraju. W trakcie kwalifikacji przeprowadzane są czynności, które określają zdolność fizyczną i psychiczną do służby wojskowej. Jest to doskonała okazja do poznania możliwości związanych ze służbą w wojsku polskim, np. kształcenia w niemal dwudziestu kierunkach na uczelniach wojskowych – wyjaśnia ppor. Anna Bartusik.
Kwalifikacja rozpoczyna się od złożenia ewidencji wojskowej. Następnie osoba kwalifikowana odbywa rozmowę na temat kariery zawodowej w Wojsku Polskim, którą przedstawiają zawodowi żołnierze. Kolejnym etapem jest badanie psychologiczne składające się z testu oraz rozmowy indywidualnej z psychologiem. Później kwalifikowany staje przed komisją lekarską, która określa jego stan zdrowia. Ostatnim etapem jest wydanie orzeczenia i zaświadczenia o wstawieniu się na kwalifikację wojskową.
Na terenie powiatu mieleckiego kwalifikacje organizujemy w ramach powiatowej komisji lekarskiej, gdzie odbywa się podstawowe badanie przyszłych adeptów sztuki wojennej, ewentualnie pozostałą młodzież, która jest przeznaczona dla służby wojskowej lub orzekamy o zdolności do służby wojskowej – mówi dyrektor wydziału bezpieczeństwa zarządzania kryzysowego w starostwie Ryszard Krawiec.
W tej chwili kwalifikacji podlega blisko 900 osób z terenu powiatu mieleckiego.
Jest to pierwszy element, gdzie młodzi ludzie są wprzęgani w system obrony kraju. Wiadomo, jaką mamy sytuację, Polsce zależy na rozbudowie sił zbrojnych. Potrzeba nowych kadr i młodych żołnierzy. Cieszę się, że jest wysoka frekwencja, jeśli chodzi o wstawiennictwo na kwalifikację wojskową – mówi starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak.
Kwalifikacja potrwa do 20 marca.