Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wieczór poetycki Katarzyny Hudy i finisaż wystawy w Wadowicach Dolnych

Samorządowy Ośrodek Kultury i Rekreacji Gminy Wadowice Górne oraz Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowały wieczór poetycki Katarzyny Hudy, mieszkanki gminy, połączony z finisażem wystawy „Gdy zabraknie słów” ze zbiorów Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Wieczór autorski Katarzyny Hudy, jest to mieszkanka naszej gminy, z którą próbowałam zrobić wieczór autorski już od 2019 roku, niestety pandemia przez dwa lata usilnie nam przeszkadzała w tym zamierzeniu i w tym roku jak zadzwoniłam do Kasi no to mówię "albo teraz, albo nigdy" tym bardziej że Kasia wydała swój ostatni świeżutki tomik, ale nie poezji, ale refleksji pisanych prozą, więc doszłyśmy do wniosku, że czas najwyższy, aby wieczór autorski naszej mieszkanki zrobić - mówi Elżbieta Augustyn-Gruszka, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Rekreacji Gminy Wadowice Górne.

Pisałam w czasach liceum potem miałam przerwę i postanowiłam cztery lata temu, zainspirował mnie taki (konkurs) Małopolska Nagroda "Źródło" w Tarnowie, wysłałam jeden swój utwór, on został wyróżniony i to mnie zainspirowało do tego, że być może trzeba wrócić do pisania. Jestem teraz w Mieleckim Towarzystwie Literackim w Mielcu, tam działam już piąty rok i od tamtego momentu właśnie dwa miesiące temu wyszła moja piąta pozycja. Zdobyłam nagrody kilku konkursów ogólnopolskich i jestem w Związku Literatów Polskich, jest to dla mnie taka forma autoterapii, pomysłu wyrażenia siebie, a także mam odzew od ludzi, że odszukują trochę swoje życie, swoje przeżycia w moich wierszach, więc cały czas mam takie sygnały, że warto - mówi Katarzyna Hudy.

„Chleb posmarowany życiem…” to motyw przewodni twórczości Katarzyny Hudy, który odzwierciedla się w jej wierszach ukazując piękno codziennego życia.

Generalnie piszę o codzienności o życiu, o takich ludzkich sprawach, prostych, jestem taką miłośniczką szarego dnia, codziennego. Uważam, że najpiękniejsze jest to co spotyka nas w zwykły wtorek, środę, czwartek, poniedziałek niekoniecznie musimy żyć od świąt do świąt, od okazji do okazji, staram się dostrzegać piękno wokół każdego dnia. Ja piszę poprostu o życiu - dodaje Katarzyna Hudy.

Dla wadowickiego ośrodka kultury jest to niecodzienne wydarzenie, które inspiruje do organizacji kolejnych podobnych wieczorów poetyckich.

Jest to na pewno niecodzienne, jest to pierwszy wieczór autorski i przez to też chcemy przekonać mieszkańców, że kultura to nie tylko festyn, nie tylko piknik, dożynki czy koncert,  ale również ta kultura niszowa właśnie spotkania autorskie, które nie zawsze cieszą się popularnością, ale biorąc pod uwagę tak zwany przymiotnik patriotyzmu lokalnego, bo ludzie jednak doceniają, że w naszym środowisku jest dziewczyna, która nie dość, że pięknie pisze to jeszcze zdobywa nagrody to myślę, że wejdzie to na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych - dodaje Elżbieta Augustyn-Gruszka, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Rekreacji Gminy Wadowice Górne.

Klub Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej skupia mieszkańców Mielca i powiatu mieleckiego, to blisko 90 osób, które wspólnie spędzają czas i corocznie na zakończenie roku przygotowują wystawę swojej twórczości, w wadowickim ośrodku kultury była prezentowana część prac członków klubu.

Co kto chce, w czym się dobrze czuje, bo ja uważam, że nie ma gorszej rzeczy powiedzieć "nie" teraz malujemy kwiatki a za chwilę będziemy malować jakieś coś innego, są osoby, które mają inne techniki, coś innego ich inspiruje. My mamy twórców, którzy malują to jest większość, rzeźbią, haftują przepiękne obrazy i również tego typu papieroplastyka - mówi Jadwiga Klaus.

Ten wieczór wspólnie z mieszkańcami spędzał wójt gminy Wadowice Górne

Jestem bardzo dumny z moich mieszkańców, którzy są aktywni na tych polach, jestem też bardzo dumny z moich współpracowników w jednostkach kultury, gminnej bibliotece i domu kultury, którzy organizują takie spotkania wspólnie Towarzystwem Miłośników Ziemi Mieleckiej. Nie po raz pierwszy spotykamy się w Wadowicach na tego typu spotkaniach, dzisiaj proza autorstwa Pani Katarzyny Hudy oraz finisaż wystawy malarskiej. Jesteśmy gminą, w której często organizujemy różne wydarzenia kulturalne i takie też budują naszą markę - mówi Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne.

Muzycznie wieczór umilał Leszek Gruszecki. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test