Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

XLVII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej odbyła się w Mielcu

W Zespole Szkół Technicznych w Mielcu odbyła się XLVII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Ponad 100 uczniów, którzy przeszli pierwszy etap zmagań, zmierzyło się z olimpijskimi zadaniami z dziedziny automatyki, elektroniki, elektryki, informatyki, mechatroniki i telekomunikacji. Do finału, czyli III etapu konkursu dostali się tylko najlepsi z najlepszych. Co roku organizacją tego prestiżowego w świecie technologii konkursu zajmuje się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

To jest jedyna olimpiada w Polsce, która ma trzy etapy. Ta olimpiada jest olimpiadą, gdzie jest etap testowy, który wyłania osoby, które biorą udział w etapie praktycznym, czyli trzeba coś zrobić, pochwalić się umiejętnością adaptacji wiedzy w realnym świecie. Na końcu jest fajne pokazanie siebie, bo odpowiada się bezpośrednio przed komisją. Losuje się pytanie i następuje odpowiedź usta, czyli jest to sprawdzenie inżyniera na każdym polu od wiedzy teoretycznej, testowej, przez wiedzę praktyczną po umiejętność radzenia sobie ze stresem i umiejętność zaprezentowania siebie – mówi Jacek Kołodziej, prodziekan ds. kształcenia n a wydziale informatyki, elektryki i telekomunikiacji w AGH w Krakowie.

Część praktyczna olimpiady odbywała się nie tylko w ZST. Część grup tematycznych walczyła w Zespole Szkół im. Janusza Groszkowskiego oraz w CKPiDN. Zapytaliśmy uczestników olimpiady, jak oceniają poziom przygotowanych przez komisję zadań konkursowych.

Było łatwiej niż się spodziewałem, ale wydaje mi się, że próg wejścia był dość wysoki. Było bardzo dużo rzeczy, które trzeba było wiedzieć z pamięci, nie tylko na intuicję  – Bartłomiej Kochanek, uczestnik olimpiady w grupie teleinformatyk.

Zdecydowanie trzeba się przygotować, bo wiedza jest wymagająca, jednak myślę, że nauka szkolna w pewnym sensie odpowiada tym oczekiwaniom. Myślę, że jest bardzo dobrze – Aleksander Tyc, uczestnik olimpiady w grupie mechatronik.

Jeśli chodzi o przygotowanie uczniów to odbywa się ono na zajęciach przedmiotowych przede wszystkim. Mamy ucznia z teleinformatyka, drugi uczeń jest z mechatronika, więc zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne z nauczycielami odgrywają główną rolę – Marcin Kowalski, opiekun uczestników olimpiady.

W pierwszym etapie olimpiady wzięło udział blisko 600-set uczniów z ponad 100 szkół technicznych i ta liczba z roku na rok rośnie.

Pomimo tego, że mówi się pokolenie Z , że się ludziom nie chce, mimo wszystko ludzie znajdują czas i pasję, żeby jednak w jakiś sposób się pochwalić – zaznacza prodziekan Jacek Kołodziej.

Wyłonienie laureatów i finalistów olimpiady miało miejsce w nowo wyremontowanej auli ZST. Całe edukacyjne wydarzenie podsumował starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak, który był jednym z fundatorów olimpiady.

Mały za sobą finał XLVII Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Myślę, że było o co walczyć, bo dwunastu z laureatów finałowych dostało certyfikaty upoważniające do wstępu bez egzaminów na wyższe studia. Tu wypada też podziękować organizatorom mieleckim: Zespołowi Szkół Technicznych, dyrektorowi Gałkowskiemu, Centrum Kształcenia Praktycznego, panu Nowakowskiemu, a także dyrektorowi Kotarbie – dyrektorowi Zespołu Szkół im. Groszkowskiego za trud jaki włożyli – podsumowuje starosta.

Z powiatu mieleckiego nikt nie zakwalifikował się do wyższych etapów olimpiady. To jednak nie zniechęca naszych uczniów i już dziś zapowiadają, że widzimy się za rok w Lublinie, gdzie zaplanowana jest się XLVIII edycja konkursu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test