Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

XLVII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej odbyła się w Mielcu

W Zespole Szkół Technicznych w Mielcu odbyła się XLVII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Ponad 100 uczniów, którzy przeszli pierwszy etap zmagań, zmierzyło się z olimpijskimi zadaniami z dziedziny automatyki, elektroniki, elektryki, informatyki, mechatroniki i telekomunikacji. Do finału, czyli III etapu konkursu dostali się tylko najlepsi z najlepszych. Co roku organizacją tego prestiżowego w świecie technologii konkursu zajmuje się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

To jest jedyna olimpiada w Polsce, która ma trzy etapy. Ta olimpiada jest olimpiadą, gdzie jest etap testowy, który wyłania osoby, które biorą udział w etapie praktycznym, czyli trzeba coś zrobić, pochwalić się umiejętnością adaptacji wiedzy w realnym świecie. Na końcu jest fajne pokazanie siebie, bo odpowiada się bezpośrednio przed komisją. Losuje się pytanie i następuje odpowiedź usta, czyli jest to sprawdzenie inżyniera na każdym polu od wiedzy teoretycznej, testowej, przez wiedzę praktyczną po umiejętność radzenia sobie ze stresem i umiejętność zaprezentowania siebie – mówi Jacek Kołodziej, prodziekan ds. kształcenia n a wydziale informatyki, elektryki i telekomunikiacji w AGH w Krakowie.

Część praktyczna olimpiady odbywała się nie tylko w ZST. Część grup tematycznych walczyła w Zespole Szkół im. Janusza Groszkowskiego oraz w CKPiDN. Zapytaliśmy uczestników olimpiady, jak oceniają poziom przygotowanych przez komisję zadań konkursowych.

Było łatwiej niż się spodziewałem, ale wydaje mi się, że próg wejścia był dość wysoki. Było bardzo dużo rzeczy, które trzeba było wiedzieć z pamięci, nie tylko na intuicję  – Bartłomiej Kochanek, uczestnik olimpiady w grupie teleinformatyk.

Zdecydowanie trzeba się przygotować, bo wiedza jest wymagająca, jednak myślę, że nauka szkolna w pewnym sensie odpowiada tym oczekiwaniom. Myślę, że jest bardzo dobrze – Aleksander Tyc, uczestnik olimpiady w grupie mechatronik.

Jeśli chodzi o przygotowanie uczniów to odbywa się ono na zajęciach przedmiotowych przede wszystkim. Mamy ucznia z teleinformatyka, drugi uczeń jest z mechatronika, więc zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne z nauczycielami odgrywają główną rolę – Marcin Kowalski, opiekun uczestników olimpiady.

W pierwszym etapie olimpiady wzięło udział blisko 600-set uczniów z ponad 100 szkół technicznych i ta liczba z roku na rok rośnie.

Pomimo tego, że mówi się pokolenie Z , że się ludziom nie chce, mimo wszystko ludzie znajdują czas i pasję, żeby jednak w jakiś sposób się pochwalić – zaznacza prodziekan Jacek Kołodziej.

Wyłonienie laureatów i finalistów olimpiady miało miejsce w nowo wyremontowanej auli ZST. Całe edukacyjne wydarzenie podsumował starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak, który był jednym z fundatorów olimpiady.

Mały za sobą finał XLVII Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Myślę, że było o co walczyć, bo dwunastu z laureatów finałowych dostało certyfikaty upoważniające do wstępu bez egzaminów na wyższe studia. Tu wypada też podziękować organizatorom mieleckim: Zespołowi Szkół Technicznych, dyrektorowi Gałkowskiemu, Centrum Kształcenia Praktycznego, panu Nowakowskiemu, a także dyrektorowi Kotarbie – dyrektorowi Zespołu Szkół im. Groszkowskiego za trud jaki włożyli – podsumowuje starosta.

Z powiatu mieleckiego nikt nie zakwalifikował się do wyższych etapów olimpiady. To jednak nie zniechęca naszych uczniów i już dziś zapowiadają, że widzimy się za rok w Lublinie, gdzie zaplanowana jest się XLVIII edycja konkursu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklamadotacje rpo
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test