- Jedyną próbą zmiany, czy rozporządzenie które możemy przeczytać dzisiaj, to jest dotyczące wliczania ocen z lekcji religii do średniej. Lekcji religii i etyki. To są jedyne dwa przedmioty które zostały wyłączone z tych przedmiotów dodatkowych, które są wliczane do średniej. Natomiast reszta to są zapowiedzi medialne, które też i powodują pewne napięcia, w szczególności wśród nauczycieli lekcji religii, wśród świeckich – mówi ks. dr Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Tarnowskiej.
Diecezja Tarnowska aktualnie nie przewiduje zmian w sposobie prowadzenia lekcji religii.
- Na razie my nie borykamy się z tą trudnością, że nie mamy chętnych, którzy by chcieli uczestniczyć w lekcjach religii. Co więcej, młodzież która mogłaby sama zdecydować o wypisaniu się z lekcji religii, tego nie czyni. Jeżeli takie są sytuacje, to też wynika z organizacji lekcji religii przez daną placówkę oświatową – przyznaje ks. dr Andrzej Jasnos.
Jednym częstych problemów zgłaszanych przez uczniów chcących uczęszczać na lekcje religii są późne godziny zakończenia zajęć.
- Chętnie będą chodzić na lekcje religii o 7:30 rano w poniedziałki, natomiast o godzinie 17:15 w piątek nie będą, ponieważ chcą dojechać do domu – podkreśla ks. dr Andrzej Jasnos.
Ministerstwo Edukacji planuje wprowadzić zmiany dotyczące niewliczania religii i etyki do średniej już od 1 września 2024 roku.