Telefon komórkowy pochłania znaczną część naszego czasu, służy nam do utrzymywania kontaktu z najbliższymi. Powszechnym zjawiskiem stało się rozmawianie przez długi czas, wysyłanie wiadomości tekstowych, przesyłanie zdjęć za pomocą smartfona. Dzięki nowoczesnym telefonom jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych, gdzie często udostępniamy filmy czy prowadzimy transmisje na żywo. Jednak czy pamiętamy o swoim bezpieczeństwie? Czy jako piesi mamy prawo korzystać z telefonu komórkowego w dowolnym miejscu bez uwzględnienia innych uczestników ruchu drogowego?
Obserwacje zachowań uczestników ruchu drogowego coraz częściej ujawniają, że wielu pieszych jest pochłoniętych swoimi telefonami, niezwracających uwagi na otoczenie. Skupieni na ekranach, jako niechronieni użytkownicy dróg, nie dostrzegają nadjeżdżających samochodów, co stawia ich w sytuacji niebezpieczeństwa. Odpada brak "osłony" w postaci karoserii pojazdu. Wypadki z udziałem pieszych często kończą się poważnymi obrażeniami lub nawet tragicznymi konsekwencjami, takimi jak śmierć. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o podstawowej zasadzie: podchodząc do przejścia dla pieszych, odłóżmy telefon, zatrzymajmy się, rozejrzyjmy się dookoła, czy nie nadjeżdża pojazd, a jeśli tak, upewnijmy się, że zatrzyma się przed przejściem. Tylko wtedy bezpiecznie możemy przejść na drugą stronę ulicy i reagować na ewentualne zagrożenia ze strony kierujących.
Przypominamy wszystkim pieszym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi jest zabronione korzystanie z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię, przejścia dla pieszych, drogi dla rowerów lub torowiska, co może odwrócić uwagę i ograniczyć spostrzegawczość. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 300 zł.
Apelujemy do pieszych o rozsądek. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów drogowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach.