Przypomnijmy, inicjatywę utworzenia powiatowego transportu zbiorowego władze samorządowe powiatu podjęły wspólnie z gminami: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy i Wadowice Górne.
Podpisanie porozumienia poprzedziły wielomiesięczne dyskusje na forum Konwentu Wójtów Powiatu Mieleckiego, podczas których samorządy deklarowały udział we współfinansowaniu obowiązkowej dopłaty min. 10% kwoty deficytu - jeżeli taki powstanie na tworzonych od 1 lutego 2021 liniach.
Łącznie na terenie powiatu powstały 42 linie autobusowe. Ich obsługą zajęli się prywatni przewoźnicy, z którymi również prowadzone były odrębne negocjacje.
Czy zatem brak rządowej dotacji może spowodować zawieszenie lub nawet likwidację transportu zbiorowego na terenie powiatu? Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki uspokaja, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.
Mielecki wariant postrzegany był w środowisku samorządowców jako modelowe rozwiązanie. Również w taki sposób przedstawiała to telewizja publiczna w swych materiałach dotyczących organizacji takich przewozów. Powiat mielecki był podówczas jednym z nielicznych w kraju, któremu udało się taki transport wcielić w życie - informuje starostwo.