Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie profile dla ósmoklasistów przygotował powiat mielecki? Wicestarosta Andrzej Bryła odpowiada.

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi beztroski czas odpoczynku od szkolnego obowiązku, jednak absolwenci ósmych klas nie mają w pełni wolnego. Z niecierpliwością czekają na wyniki rekrutacji do szkół średnich.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W wielu przypadkach wybór szkoły średniej jest wyznacznikiem dalszej drogi zawodowej młodych ludzi. W tym roku pomimo znacznie mniejszej liczby absolwentów ósmych klas, powiat mielecki nie odczuwa spadku zainteresowania przygotowanymi oddziałami w mieleckich liceach, technikach i szkołach branżowych.

Reklama

W tym roku jest ich w powiecie dokładnie 1138 absolwentów w szkołach podstawowych działających na terenie naszego powiatu. Miejsc przygotowaliśmy znacznie więcej niż mamy absolwentów, ponieważ przygotowaliśmy 1320 miejsc, czyli blisko 200 miejsc więcej niż jest absolwentów ósmych klas, ale trzeba pamiętać, że nasza rekrutacja obejmuje nie tylko uczniów z naszego powiatu, ale wszystkich, którzy są zarejestrowani w elektronicznym systemie rekrutacji. My taką rekrutację prowadzimy – mówi Andrzej Bryła, wicestarosta powiatu mieleckiego.

Do mieleckich szkół rekrutują się uczniowie zamieszkujący powiat kolbuszowski, staszowski, czy też dąbrowski. Dla wszystkich tegorocznych absolwentów szkół podstawowych w obrębie mieleckiego powiatu przygotowano 44 oddziały.

Najwięcej miejsc mamy w technikach – 600 miejsc w 20 oddziałach. W liceach ogólnokształcących, mamy dwa samodzielne i jedno w zespole, mamy 480 miejsc w 16 oddziałach i 240 miejsc (8 oddziałów) w kształceniu branżowym.

Przygotowanych zostało również 6 oddziałów w szkole specjalnej dla uczniów niepełnosprawnych. Ponadto w Zespole Szkół im. gen. Janusza Groszkowskiego we wrześniu funkcjonować będą trzy nowe kierunki kształcenia: technik spawalnictwa, technik automatyk oraz automatyk w szkole branżowej.

W tym roku zaproponowaliśmy dwa nowe zawody, ale w trzech klasach. Zaproponowaliśmy automatyka w Zespole Szkół im. Groszkowskiego i to na poziomie szkoły branżowej i na poziomie technika oraz technik spawalnictwa tutaj bardzo liczymy na dobry nabór, jest to bardzo pożądany kierunek i zawód, ale trudny w kształceniu ze względu na kwestię wieku, od którego młodociane osoby, młodociani pracownicy mogą wykonywać praktyki, trzeba było dobrze się do tego przygotować, ale mam nadzieję, że te dwa zawody dobrze nam się sprawdzą i w tym roku ta rekrutacja zakończy się powodzeniem.

W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych profili w Mielcu był technik robotyki w ZST, jak dodaje wicestarosta, Mielec był pionierem kształcenia tego zawodu w Polsce.

W zeszłym roku utworzyliśmy również technika stylizacji odzieży ze wspomaganiem komputerowym, który również w tym roku kontynuujemy i niezmiernie co roku jest bardzo wysoka liczba kandydatów do profilu informatycznego – dodaje Andrzej Bryła, wicestarosta.

W procesie rekrutacji uczestniczą również V LO w Mielcu, Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim oraz Zespół Szkół CKR w Rzemieniu.

Rekrutacja kończy się 12 lipca.

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test