Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszył nabór do 3. edycji programu „Podkarpacki Naturalny Wypas”

Do 30 lipca trwa nabór do programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III”. Do podziału jest ponad 3,3 mln złotych. 

„Podkarpacki Naturalny Wypas” to program aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego, który stanowi odpowiedź samorządu na problemy środowiskowe. Jest on jednym z instrumentów inwestowania w ochronę walorów przyrodniczychoraz unikalnego krajobrazunaszego regionu – podkreśla marszałek Władysław Ortyl. 

Na dotacje dla organizacji pożytku publicznego, wybieranych do realizacji „zadania wypasowego” na podstawie konkursu, w 2024 roku przeznaczona jest kwota ponad 3 milionów 300 tysięcy złotych.

Program obejmuje wypas zwierząt na łąkach i pastwiskach województwa podkarpackiego. Beneficjentami mogą być organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i spółdzielnie, kościoły, kluby sportowe, a także przedsiębiorstwa non-profit. Podmioty zgłaszające działki do wypasu są zobowiązane do posiadania dokumentów potwierdzających własność lub prawo dysponowania terenem. Zwierzęta wypasane wramach programu muszą pozostać w gospodarstwie przez cały okres wypasu.

Program „Podkarpacki Naturalny Wypas III” to wyjątkowa w skali Polski inicjatywa,zarówno pod względem zasięgu, jak i sposobu finansowania, który pochodzi ze środków własnych Samorządu Województwa. Pierwsza edycja programu, realizowana w latach 2012-2016 na kwotę ponad 10 mln złotych, spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem organizacji pozarządowych oraz rolników bezpośrednio zaangażowanych wprojekt. 

Promocja cennych terenów oraz bioróżnorodność stały się jednym z priorytetów województwa, co wraz z sukcesem pierwszej edycji programu poskutkowało decyzją o kontynuacji projektu na lata 2017-2020 z budżetem o wartości prawie 11 milionów złotych. Środki pieniężne do rozdysponowania w trzeciej edycji programu,przyjętego na lata 2021–2025, wyniosą ponad 17 milionów złotych. Z tego w 2024 roku do dyspozycji jest 3,3 miliona złotych.

Zakres programu systematycznie ulegał znacznemu poszerzeniu, co przyniosło efekty oczekiwane zarówno przez samorząd województwa, jak i uczestników projektu. Jego realizacja przyczyniła się do utrzymania trwałych użytków zielonych, zachowania krajobrazu obszarów o wysokiej wartości przyrodniczej w regionie, a także przyniosła znaczące korzyści ekonomiczne i społeczne.Ekstensywny wypas zwierząt jest najlepszym sposobem na ochronę naturalnego, charakterystycznego dla województwa podkarpackiego, krajobrazu. Sprzyja wspieraniu chowu i hodowli bydła mięsnego i mlecznego oraz wsparciu pszczelarstwa. Dzięki ekstensywnemu wypasowi zwierząt, Podkarpacie jest bogate w naturalne produkty wysokiej jakości, które znacznie przewyższają wartością odżywczą i zdrowotną produkty pochodzące z rolnictwa intensywnego.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zaproszenie na spotkanie informacyjno-szkoleniowe w ramach projektu „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026” Zaproszenie na spotkanie informacyjno-szkoleniowe w ramach projektu „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026” Starostwo Powiatowe w Mielcu (ul. Wyspiańskiego 6, 39-300 Mielec), 29.04.2025 – Fundacja Misji Obywatelskiej organizuje spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla młodzieży z Powiatu Mieleckiego w ramach projektu „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026”. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.O projekcieInicjatywa ma na celu aktywizację młodych ludzi poprzez mechanizm regrantingu, umożliwiający im realizację własnych pomysłów na rzecz lokalnej społeczności. W 2024 roku w ramach projektu sfinansowano 13 młodzieżowych inicjatyw na łączną kwotę 153 500 zł, m.in. działania kulturalne, społeczne, ekologiczne i historyczne.Cel spotkańPodczas wydarzeń uczestnicy dowiedzą się:Jak zgłosić się do konkursu dotacyjnego i pozyskać środki na swoje pomysły.Jakie wsparcie merytoryczne i prawne oferuje Fundacja Misji Obywatelskiej.W jaki sposób skutecznie angażować się w życie społeczności lokalnej.Kto może wziąć udział?Spotkania skierowane są do:członków samorządów uczniowskich i młodzieżowych rad,przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży,nauczycieli i opiekunów grup młodzieżowych,aktywnych młodych ludzi, którzy chcą realizować własne projekty. Dlaczego to ważne?„Chcemy, aby młodzi ludzie mieli realny wpływ na swoje otoczenie. Dzięki regrantingowi mogą nie tylko zgłaszać pomysły, ale też otrzymać środki i wsparcie, by je zrealizować” – mówi Oskar Jurek, Prezes Fundacji Misji Obywatelskiej. „To szansa, by młodzi mogli działać na własnych zasadach” – mówi Adam Poręba, Wiceprezes Fundacji Misji Obywatelskiej. Więcej informacji:📌 Strona projektu: www.podkarpackamlodziez.pl📞 Kontakt: tel. 453 553 331, e-mail: [email protected] O nas:Fundacja Misji Obywatelskiej powstała z inicjatywy grupy młodych osób mających na celu dobro i rozwój społeczeństwa. Działalność Fundacji opiera się na trzech zasadniczych filarach. Pierwszy filar ma wymiar społeczny, którego celem jest aktywizacja różnorodnych grup społecznych, w szczególności dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Z kolei drugi filar opiera się na działalności eksperckiej w zakresie bezpieczeństwa, prawa, ekonomii i gospodarki. Natomiast trzeci filar stanowi działalność i rozbudowę mediów obywatelskich. Fundacja skupia swoje działania na terenie południowo-wschodniej Polski. Data rozpoczęcia wydarzenia: 29.04.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test