- Myślę, że całkiem niewiele firm może pochwalić się tak długą tradycją, tak długą historią, która mino tego, że się zmienia i jest dynamiczna to jednak ma ten trzon, który trwa i jest w tym co robimy dzisiaj jakiś duch naszych założycieli, pomimo że działamy dzisiaj w nowych, innych czasach – mówi Mieszko Musiał, prezes Calsberg Polska.
- Mamy już szóste pokolenie naszych piwowarów w browarze i to też świadczy, że ci ludzie są związani rodzinnie z miejscem i z tym co robią. Patrząc na osoby, które już przeszły na emeryturę, to one cały czas są związane z naszym browarem, bardzo często się spotykamy, mamy tu też Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim, które też jest wydzielone z browaru i tam bardzo często się spotykamy, jak również te osoby pomagają nam w oprowadzaniu wycieczek, które organizujemy po browarze – podkreśla Marcin Będlin, dyrektor browaru.
Z okazji jubileuszu browar Okocim został uhonorowany Nagrodą Województwa Małopolskiego Polonia Minor. Wręczyli go: wicemarszałek Ryszard Pagacz i członek zarządu województwa małopolskiego Marta Malec-Lech.
- Baron Goetz szukał wody, znalazł ją w Uszwicy, taką, która wydawała się dobra, jak tu przyjechał to był już browarnikiem. Był posłem do parlamentu austriackiego, był posłem do parlamentu polskiego, tą działalnością charytatywną już wtedy rozsławiał, a dzisiaj myślę, że się cieszy – choć zmarł bezpotomnie – że ta praca jego i dwóch-trzech pokoleń nie poszła na marne i służy dziś narodowi polskiemu. Wielki szacunek dla niego – mówi Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
W Browarze Okocim obecnie pracuje kilkaset osób, jest on największy spośród trzech browarów w koncernie Calsberg. Firma integruje się też z lokalną społecznością.
- Ja bardzo cieszę się, że te wspaniałe dokonania dotychczasowych władz browaru takich jak baron Goetz, który nie tylko był świetnym biznesmenem, browarnikiem, ale przede wszystkim altruistą, człowiekiem z wielkim sercem, budował szkoły, fundował stypendia dla najzdolniejszych uczniów swoich pracowników – to był taki w owym czasie pierwotny CSR. Dzisiaj na to też nie narzekamy, bo obecne władze browaru, kierownictwo grupy Calsberg z panem prezesem Mieszko Musiałem na czele również z nami mocno współpracują w różnych obszarach, efektem i owocem tego jest, chociażby Brzesko Okocim Festiwal, który odbywa się od kilku lat - wyjaśnia Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
- Dzisiaj podchodzimy do tego bardziej jak do wydarzenia historycznego, powstanie browaru przed 180-laty zmieniło całkowicie sytuację ekonomiczną miasta Brzesko, naszego regionu, który z regionu rolniczego stał się ważnym ośrodkiem ekonomicznym. Pewnie niewielu znanym jest fakt, że podczas reformy administracyjnej w 1867 roku powiat brzeski powstał tylko dzięki temu, że istniał już browar i Brzesko było znaczącym miastem na mapie kraju, znaczącym ośrodkiem ekonomicznym dlatego postanowiono, ze te tereny nie będą składową powiatu bocheńskiego tylko powstanie niezależny powiat brzeski - przypomina Andrzej Potępa, starosta brzeski.
- Mówmy o browarze dzisiaj jako o instytucji, która jest lokalną fabryką talentów rzemieślniczych. Jest ważny dla społeczności lokalnych, bo browar to instytucja, która daje miejsca pracy. 500 ludzi bezpośrednio, ale pośrednio to już idzie w tysiące. To ważne, żeby takie miejsca, które mają jeszcze dodatkowo tradycję i chce lokalna społeczność, żeby ta tradycja była kultywowana, utrzymywać i wspierać – zaznacza Jakub Stefaniak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Podczas gali jubileuszowej zaprezentowano historię browaru i rodziny Goetzów, premierę miał też film dokumentalny "Czwarty składnik – ludzie Browaru Okocim", dostępna do zwiedzania była historyczna wystawa, a zainteresowani mogli dowiedzieć się jak wygląda proces warzenia piwa.