Ranking najlepszych liceów i techników ogłoszony został w środę, 12 stycznia.
Mamy w powiecie złote i brązowe liceum
Podobnie jak w roku ubiegłym, w kategorii liceów, tytuł „Złotej Szkoły” uzyskało II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu – awansując ze 194. miejsca w kraju (w roku 2021) na miejsce 132. W skali województwa, placówka podtrzymała swoją pozycję, lokując się na wysokim, szóstym miejscu.
O jedno oczko w rankingu podkarpackim awansowało I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, które uplasowało się na 30. pozycji. W rankingu ogólnopolskim szkoła zajęła 582. miejsce. Zyskała tym samym tytuł „Brązowej Szkoły” – tak, jak miało to miejsce również w roku 2021.
Laureaci wśród techników
W kategorii techników najlepszym wynikiem pochwalić się może Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu. Szkoła, która w zeszłym roku znalazła się tuż za pierwszą dziesiątką najlepszych techników w województwie, tym razem ulokowała się na pozycji ósmej. W kraju zajęła 141. miejsce, co uprawniło ją do ponownego uzyskania tytułu „Srebrnej Szkoły”.
„Brązowymi Szkołami” zostały z kolei Technikum Nr 2 (Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu) i Technikum Nr 3 (Zespół Szkół Technicznych w Mielcu). To spadek, biorąc pod uwagę, iż obydwa technika jeszcze w roku ubiegłym zasiliły listę „Srebrnych Szkół”. W roku 2022, zajęły kolejno 14. i 21. miejsce na Podkarpaciu oraz 324. i 390. miejsce w kraju.
Gratulujemy laureatom rankingu!
- Wyniki rankingu pokazują, że szkoły, dla których jesteśmy organem prowadzącym kontynuują dobrą passę i podtrzymują wysokie wyniki w nauczaniu. Tych rezultatów, w imieniu Zarządu Powiatu Mieleckiego, serdecznie gratuluję wszystkim szkołom, które znalazły się w rankingu, ich nauczycielom, dyrekcji i, oczywiście, uczniom – mówi Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego. I dodaje: - Szczególnie cieszy awans II Liceum Ogólnokształcącego, które w rankingu ogólnopolskim ulokowało się o ponad 60 oczek wyżej niż przed rokiem. Myślę, że ambitnym celem tej szkoły powinien być awans do pierwszej setki, czego serdecznie życzę i za co mocno trzymam kciuki.
Posłuchaj wypowiedzi Andrzeja Bryły, Wicestarosty Powiatu Mieleckiego:
Jak powstały listy rankingowe?
Przy tworzeniu listy najlepszych szkół wzięto pod uwagę dane pochodzące z 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
W przypadku liceów pod uwagę wzięto wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2022 stanowiły: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.