Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Perspektywy 2022: Znamy ranking najlepszych szkół

Mieleckie licea i technika znalazły się w gronie tych najlepszych w kraju. Poznaliśmy wyniki 24. Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
  • Źródło: Powiat Mielecki

Ranking najlepszych liceów i techników ogłoszony został w środę, 12 stycznia.

Mamy w powiecie złote i brązowe liceum

Podobnie jak w roku ubiegłym, w kategorii liceów, tytuł „Złotej Szkoły” uzyskało II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu – awansując ze 194. miejsca w kraju (w roku 2021) na miejsce 132. W skali województwa, placówka podtrzymała swoją pozycję, lokując się na wysokim, szóstym miejscu.

O jedno oczko w rankingu podkarpackim awansowało I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, które uplasowało się na 30. pozycji. W rankingu ogólnopolskim szkoła zajęła 582. miejsce. Zyskała tym samym tytuł „Brązowej Szkoły” – tak, jak miało to miejsce również w roku 2021.

Laureaci wśród techników

W kategorii techników najlepszym wynikiem pochwalić się może Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu. Szkoła, która w zeszłym roku znalazła się tuż za pierwszą dziesiątką najlepszych techników w województwie, tym razem ulokowała się na pozycji ósmej. W kraju zajęła 141. miejsce, co uprawniło ją do ponownego uzyskania tytułu „Srebrnej Szkoły”.

„Brązowymi Szkołami” zostały z kolei Technikum Nr 2 (Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu) i Technikum Nr 3 (Zespół Szkół Technicznych w Mielcu). To spadek, biorąc pod uwagę, iż obydwa technika jeszcze w roku ubiegłym zasiliły listę „Srebrnych Szkół”. W roku 2022, zajęły kolejno 14. i 21. miejsce na Podkarpaciu oraz 324. i 390. miejsce w kraju.

Gratulujemy laureatom rankingu!

- Wyniki rankingu pokazują, że szkoły, dla których jesteśmy organem prowadzącym kontynuują dobrą passę i podtrzymują wysokie wyniki w nauczaniu. Tych rezultatów, w imieniu Zarządu Powiatu Mieleckiego, serdecznie gratuluję wszystkim szkołom, które znalazły się w rankingu, ich nauczycielom, dyrekcji i, oczywiście, uczniom – mówi Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego. I dodaje: - Szczególnie cieszy awans II Liceum Ogólnokształcącego, które w rankingu ogólnopolskim ulokowało się o ponad 60 oczek wyżej niż przed rokiem. Myślę, że ambitnym celem tej szkoły powinien być awans do pierwszej setki, czego serdecznie życzę i za co mocno trzymam kciuki.

Posłuchaj wypowiedzi Andrzeja Bryły, Wicestarosty Powiatu Mieleckiego:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

 

Jak powstały listy rankingowe?

Przy tworzeniu listy najlepszych szkół wzięto pod uwagę dane pochodzące z 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

W przypadku liceów pod uwagę wzięto wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2022 stanowiły: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test