To są tzw. policjanci pierwszego kontaktu, którzy mają kontakt ze społecznościami lokalnymi w swoich rejonach służbowych. To oni rozpoznają potrzeby i oczekiwania swoich mieszkańców, na podstawie których sporządzają na pół roku plany priorytetowe – mówi pkom. Bernadetta Krawczyk, oficer prasowy policji.
Plany priorytetowe mają na celu ograniczenie danego zjawiska, które jest uciążliwe dla życia codziennego mieszkańców i społeczności lokalnej. Do tego typu zjawisk zaliczyć można m.in. spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, dewastacja mienia publicznego, czy zaśmiecanie przestrzeni publicznej.
Policjanci robią rozpoznanie w terenie. Rozmawiają z mieszkańcami, prowadzą różnego rodzaju debaty, na podstawie których stwierdzają do jakiego zagrożenia dochodzi w danym rejonie – kontynuuje pkom. Bernadetta Krawczyk, oficer prasowy policji.
W rewirze planu priorytetowego dzielnicowych znajdują się: „Tężnia Solna” przy al. Ducha Świętego, rejon Ośrodka Wypoczynkowego „Tropicana”, rejon Przedszkola nr 3, Pumptrack, Bulwary, park Szpitalny „Honorowych Dawców Krwi oraz rejon ul. Kusocińskiego.
Głównymi nieprawidłowościami na terenie Mielca i powiatu jest spożywanie alkoholu przez młodzież gromadzącą się w miejscach publicznych. Spożywają oni alkohol, zaśmiecają miejsce publiczne, dochodzi również niejednokrotnie do dewastacji i uszkodzień mienia – dodaje pkom. Bernadetta Krawczyk, oficer prasowy policji.
Pod koniec roku policjanci sporządzą sprawozdanie, w którym określą, czy udało się ograniczyć występujące nieprawidłowości w przestrzeni publicznej.