Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdzie kończy się regularna praca, a zaczyna pracoholizm? [SONDA]

12 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pracoholizmu. Dla jednych wielogodzinna praca jest powodem do dumy, dla innych uciążliwą chorobą. Zapytaliśmy mieszkańców Tarnowa o opinię w kwestii tego, gdzie kończy się regularna praca, a zaczyna pracoholizm.

 - Pracoholizm zaczyna się wtedy, kiedy przed pracą myślę o pracy, po pracy myślę o pracy, a mieszkanie traktuje jako miejsce do przechowywania rzeczy, w które mogę się ubrać, żeby iść na kolejny dzień do pracy. 

- Jeżeli człowiek nie kontroluje czasu, więc jeżeli robi to bardzo dużo, bardzo często, bez tego nie może żyć. Czyli kosztem czasu wolnego będzie pracował i nie widzi, że to jest problem. Ja na pewno nie jestem pracoholiczką. 

- Jak się zapomina o urlopie.

 - Myślę, że jak się kładziemy spać wieczorem i rano wstajemy i myślimy tylko o pracy, to bankowo. Jak się ma urlop, myśli się o pracy, bankowo.

 - Jak się nie ma ani dnia wolnego w tygodniu ja, i jak się zabiera pracę do domu ewidentnie, no i jak się pracuje do 12 i potem na 8 się jest znowu w pracy i nie ma się czasu dla bliskich, więc wydaje mi się, że wtedy. 

 - Kiedy nie panujemy nad tym, ale to nieraz ciężko nie panować, zależy jaką się ma pracę. Jeśli jest przyjemna, to się nie panuje, ja tak czasem mam.

 - Jak się robi więcej niż 9 godzin na dzień.

 - Jak się już ma dosyć wszystkiego, to już jest pracoholizm. 

 - Kiedy się dużo pracuje, myślę, że 10 godzin dziennie to chyba jest już pracoholizm. Jakby to tak było na okrągło.

 - Pracoholizm zaczyna się wtedy, ja myślę, że jeśli człowiek nie poświęca przyjemnego czasu z rodziną, tylko uważa, że jego czas spędzony przy komputerze, w pracy daje mu satysfakcję.

 - Całe życie mamy pracoholizm. Jednie mniej, drugie bardziej, ale generalnie przez całe życie pracujemy.

 - Ktoś może się bez pracy nie obejść, czy nie raz jest nadgorliwy, albo ja wiem, bierze pracę również do domu, bo i tacy są. 

 - Wtedy, kiedy nie ma się przez wszystkim czasu nawet dla innych, jeżeli się nie ma czasu dla rodziny, dla znajomych, to wtedy to już się zaczyna pracoholizm.

 - Mi to raczej nie grozi, więc chyba nie znam odpowiedzi na to pytanie.

 - Pracoholizm zaczyna się wtedy, kiedy wracasz do domu po pracy i ciągle o niej myślisz. I myślę, że również w momentach, kiedy przedkładasz swoje życie prywatne ponad pracę. Zapominamy o czasie dla siebie, czasie wolnym i pracujemy po to, by zadowolić pracodawcę, a nie zadowolić siebie. 

Zapytaliśmy tarnowian również o to, czy spędzanie w pracy nadliczbowych godzin jest tego warte.

 - Oczywiście, jak najbardziej. I uważam, że do jak najpóźniejszego wieku to nam przedłuża młodość.

 - Nie, nie warto. Wystarczy pracować 8 godzin uczciwie.

 - Zależy z jakie pieniądze. Jeśli za większe, to wydaje mi się, że tak, ale trzeba też w tym zachować rozsądek, bo to potem się nie śpi po nocach i tyle z tego jest. A pieniądze to nie wszystko.

 - Powiedziałabym, że tak, jeżeli się lubi to, co się wykonuje.

 - To zależy w jakim wieku.

 - Jeżeli komuś to sprawia przyjemność, no to myślę, że tak. Jeżeli to nie jest kosztem rodziny, kosztem czasu wolnego, jeżeli to lubi, spełnia się, to myślę, że to jest wybór, prawda? Natomiast ja myślę, że praca, pracą, ale też czas wolny powinien być jak najbardziej wykorzystany z rodziną czy na przyjemności.

 - Zależy ile płacą.

 - Nieraz, jeżeli mu tam coś brakuje do budżetu, no to jak ma czas wolny, ma się nudzić w domu, no to sobie dorobi, wykorzysta.

 - Pracuję tyle, co muszę. Czasami w niedziele, w soboty, czasami w tygodniu, czasami w tygodniu mam wolne. Wtedy, kiedy trzeba.

 - Ja myślę, że warto w przypadku, kiedy młody człowiek się dorabia własnego mieszkania. 

 - Zależy jako się ma sytuację życiową i jak można komuś pomóc też, no to też można, rodzina czy coś takiego.

 - W zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Jak nie chcesz nic do życia, jakieś, nie wiem, pięć koła miesięcznie i hipoteka na mieszkanie, no to nie. 

 - No wiadomo, że warto, bo większa emerytura. No niestety. Taka jest takie czasy są, że teraz trzeba dłużej pracować i więcej zarabiać, bo inaczej to słabo jest.

 - No czasami tak, głównie młodzi ludzie.

 - Jeśli jest praca, która ci cieszy, to warto je wziąć, jeżeli cię to satysfakcjonuje i jest taka potrzeba, aczkolwiek tutaj również musi być ten balans pomiędzy jakby czy robimy to, bo lubimy, czy robimy to, bo musimy. Ponieważ wiele ludzi bierze nadgodziny tylko po to, bo jest taka potrzeba, mają do spłaty kredyty i tak dalej. A więc czy warto je brać? Myślę, że do końca nie, bo ktoś nie bez powodu ustanowił czterdziestogodzinny czas pracy i człowiek też potrzebuje mieć czas na wypoczynek. 

 - Czas własny liczy się najbardziej, według mnie przynajmniej. Wiadomo, praca pracą, ale jednak też trzeba mieć dla siebie, trzeba też jakieś rzeczy po pracy, wiadomo. Też na to mieć czas, zająć się tym, co się lubi, jakieś hobby. 

 - Myślę, że jak najbardziej. Jest to fajny sposób na spędzenie czasu, szczególnie gdy ekipa, z którą się pracuje, to są naprawdę fajni ludzie. Dodatkowo można sobie też fajnie zarobić i mieć na swoje jakieś dodatkowe przyjemności i dodatkowe atrakcje. Jestem teraz w takim momencie życia, że mam duże siły do pracy i korzystam z tego, póki mogę. Nie chcę się zatrzymywać, mam nadzieję, że się nie zatrzymam i będę pracowała tak długo, jak tylko będę mogła. Oczywiście na swoje własne marzenia. 

Jak można zaobserwować, opinie na temat nadgodzin są bardzo podzielone. Warto jednak pamiętać, by nie zatracić się w pracy kosztem zdrowia czy relacji rodzinnych i społecznych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test