Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy drzewa potrafią mówić?

We wtorkowy wieczór (10.09) w Galerii chorzelowskiego Ośrodka Kultury, otwarto wystawę rzeźby i korzenioplastyki Rafała Misiąga pt. „O tym mówią drzewa”. Na prezentacji, którą oglądać można do końca września, artysta przedstawia blisko 40 prac z ponad 300 jakie powstały w przeciągu 14-letniej działalności twórczej.
  • Źródło: SOKiS w Chorzelowie

Wernisaż wystawy, na którym zgromadzili się przyjaciele artysty oraz lokalni twórcy i miłośnicy sztuki, rozpoczęła muzyczna podróż w okolice Beskidów, a to za sprawą solistek ZPiT „Chorzelowiacy” Gabrieli Białek, Gabrieli Ciemięgi, Kingi Budak, Weroniki Leśniak, Barbary Stachowicz oraz skrzypaczki Kornelii Cudo, które przybliżyły zebranym ten region etnograficzny. Następnie głos zabrał Damian Małek, dyrektor SOKiS, który przybliżył obecnym postać artysty. – Nasz artysta, którego wystawę dziś otwieramy obdarzony został niezwykłym darem. W otoczeniu lasów i gór odnajduje to, czego nie jest w stanie dostrzec przeciętny człowiek. Odnajduję materiał, który przy użyciu różnych narzędzi zmienia się w wyjątkowe rzeźby lub formy korzenioplastyki. Zamiłowanie do natury towarzyszyło mu przez całe życie, czego efektem są liczne fotografie drzew, ptaków i górskich krajobrazów. I może ta pasja rozwijałaby się nadal, gdyby nie wypadek, w którym uszkodził rękę. I jak to czasami bywa w takich przypadkach, długi okres rekonwalescencji i chęć przysłowiowego zabicia wolnego czasu powoduje, że ludzie odnajdują w sobie różnego rodzaju talenty, o których wcześniej nie wiedzieli. Tak było właśnie w przypadku Pana Rafała. To wtedy wykonał swoje pierwsze rzeźby wykorzystując do tego znajdującego się w domu dziadka do orzechów. Nie bez znaczenia w jego twórczym rozwoju była również osoba rzeźbiarza Krzysztofa Śliwki z Rymanowa Zdroju, który podarował Panu Ralfowi drewno lipowe, z którego powstawały kolejne rzeźby artysty. Do tworzenia swoich dzieł zaczął również wykorzystywać korzenie, początkowo napotkane podczas leśnych i górskich wędrówek, a które teraz przysyła mu przyjaciel z Dolnego Śląska – powiedział Damian Małek.

Myślę, że Pan już odnalazł swoje szczęście, ponieważ mieć talent, wizję i tak zdolne ręce, które do tego są jeszcze sprawniejsze niż przed wypadkiem, to dla nas bardzo cenna nauka, z której powinniśmy korzystać. Te trudne sytuacje życiowe nie zamykają nam drogi, a mogą czasami otworzyć zupełnie nowe horyzonty. Gratuluje Panu talentu i dziękuję za przyjęcie zaproszenia do zaprezentowania swojego dorobku w naszej Gminie. Bardzo dziękuje Państwu za tak liczne przybycie. Widzę tu wiele zacnych osób, które zasłużone są dla środowiska kultury. Bardzo miło mi się z Wami spotkać i powiem szczerze, że czuję się trochę onieśmielona, bo jest to dla mnie nowe przeżycie po raz pierwszy w takich okolicznościach reprezentować Wójta Gminy Mielec Krzysztofa Węgrzyna – powiedziała w trakcie wernisażu Krystyna Florek, Zastępca Wójta. 

– Nie przeczę, że w moich pracach każdy może dostrzec coś innego i to nie jest złe. To jest każdego indywidualna interpretacja i jeśli tylko ma wyobraźnie, to na pewno mu się to uda w przeciwieństwie do ludzi wyobraźni pozbawionych, a krytykujących twórców. Natura dała mi zmysł widzenia, w czym pomaga mi wzrok. I chociaż do czytania muszę zakładać okulary, to kształty w korzeniach zjawiają mi się same. Zawsze początkowo korzeń oglądam bez okularów i odnajduje w nim coś co wyrzeźbiła już natura, a potem ja tylko ją poprawiam. Ubolewam, że nie ma już z nami mojej małżonki, bo mieliśmy razem wiele wspólnych zainteresowań jak przyroda i zabytki. Chociaż miała problemy z chodzeniem to często wyjeżdżaliśmy wspólnie w góry. Ona zastawała na dole, ale jako osoba niezwykle kontaktowa nigdy się nie nudziła, poszerzając grono swoich znajomych, a ja chodziłem po górach i robiłem zdjęcia, żeby jej pokazać „góry z góry”. W tej chwili dalej jeżdżę w góry i rzeźbie już tylko dla przyjemności, nic na siłę. Zapas korzeni, które przysyła mi kolega z Dolnego Śląska wystarczy mi jeszcze na długo, ale dlatego nieco zmienił się rodzaj materiału, ponieważ nie musze chodzić do lasu samemu go poszukiwać. Serdecznie Wam wszystkim dziękuje, jesteście wielcy i cieszę się, że przyszliście zobaczyć moją twórczość – zwrócił się do obecnych Rafał Misiąg, autor prezentowanych na wystawie dzieł 


 


 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
VII Mieleckie Dni Seniora VII Mieleckie Dni Seniora W dniach 7-12 października 2024 r. Mielec stanie się centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych skierowanych do seniorów, podczas VII Mieleckich Dni Seniora. Tegoroczna edycja obfituje w liczne atrakcje, integrujące lokalną społeczność, a także gości z zagranicy.Przed nami VII Mieleckie Dni Seniora. W dniach 7-12 października w naszym mieście odbędą się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. To będzie cały tydzień pełen atrakcji, a punktem kulminacyjnym będzie Wielki Finał, zaplanowany na 12 października w Hali MOSiR, z barwnym korowodem oraz koncertem Alexandra Martineza, znanego tancerza i piosenkarza. – Dni Seniora to czas pełen atrakcji dla naszych seniorów, sprzyjający integracji międzypokoleniowej i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego - podkreśla Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca. - Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w tych szczególnych wydarzeniach – dodaje.Obchody rozpoczną się 7 października przekazaniem symbolicznego klucza do bram miasta przez Prezydenta Miasta Mielca na ręce seniorów. 8 października seniorzy będą mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne podczas otwarcia wystawy prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu. Z kolei 9 października przewidziano wycieczkę autokarową po Mielcu z udziałem francuskiej delegacji, a po niej spotkanie integracyjne w Nadleśnictwie Tuszyma. Tego samego dnia seniorzy będą kibicować polskiej reprezentacji U19 w meczu z Maltą.Kolejne dni to wieczór francuski i literacki, połączony z konkursem jednego wiersza (10 października), a także dzień zdrowia i bezpieczeństwa, który odbędzie się 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zagadnienia zdrowego stylu życia i profilaktyki uniwersalnej będą tematem przewodnim tego dnia.Wielki Finał VII Mieleckich Dni Seniora odbędzie się 12 października w Hali MOSiR Mielec, gdzie seniorzy i młodsi uczestnicy będą mogli podziwiać bogaty program artystyczny. Wystąpią: Formacja Taneczna „Gracja” i Zespół Wokalno-Muzyczny Senior SHOW działające przy MUTW, a także goście z partnerskiego miasta Morlaix we Francji. Na scenie zaprezentuje się również Julia Podraza z piosenką francuską, dziecięcy Zespół „Kameleon” oraz Młodzieżowa Rada Miejska. Wydarzenie uświetni pokaz mody „Parisian Chic” oraz koncert Alexandra Martineza – tancerza i piosenkarza, który z pewnością dostarczy wielu pozytywnych emocji.Wszystkich mieszkańców Mielca, bez względu na wiek, serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z myślą o aktywizacji seniorów!Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test