Reklama

Uroczyste obchody rocznicy bitwy w Jaślanach

Mszą Świętą rozpoczęto coroczną uroczystość w miejscowości Jaślany, mającej na celu oddanie czci i hołdu żołnierzom poległym podczas Bitwy Jaślanskiej. Następnie udano się na plac niedaleko kościoła, gdzie został odsłonięty i poświęcony kamień wraz z tablicą upamiętniający żołnierzy.

Upamiętnia te wydarzenia, które były 13 września 1939 roku, gdzie odbyła się bitwa tutaj w Jaślanach, gdzie zginęło 9 żołnierzy, gdzie spaliło się wiele domów, zginęli już wtedy ludzie, tutaj mieszkańcy również Jaślan, więc w szczególny sposób upamiętniliśmy dzisiaj tych żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, którzy zginęli i zostali pochowani na Jaślańskim cmentarzu, dwóch jest znanych, siedmiu nieznanych. Dzisiaj też odsłoniliśmy kamień, posąg z tablicą upamiętniającą te wydarzenia - mówi Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy.

Inicjatorem pamiątkowego pomnika był Zbigniew Ziobro, który podczas wizyty w Jaślanach zeszłego roku 
poprosił o mszę świętą w intencji tych żołnierzy.

Rozmawiałem z nim, przekazywał serdeczne pozdrowienia i bardzo się cieszył, że ta uroczystość tutaj dzisiaj się odbędzie, a związany jest on bardzo mocno z tą uroczystością, gdyż jego dziadek, Ryszard Kornicki uczestniczył w tej bitwie, a jego koledzy właśnie tu zginęli, więc ta uroczystość ma znaczenie takie historyczne, ale również znaczenie patriotyczne, uczące młodzież, kształtujące młodzież, dzieci o naszej historii. Historii, która jest niestety rugowana ze szkół przez obecny rząd, a my tego na to pozwolić nie możemy - dodaję Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy. 

Uroczystość zwieńczyła część finałowa wydarzenia, która odbyła się w Zespole Szkół w Jaślanach podczas której młodzież tamtejszej szkoły przybliżyła historyczne wydarzenia z września 1939, które miały miejsce na ziemiach Jaślanskich.

Uroczystość poświęcona była 85 rocznicy bitwy Jaślańskiej. Jest to lekcja historii dla młodych ludzi, dla uczniów i nie tylko dla uczniów, ponieważ ta uroczystość miała charakter środowiskowy, a więc była szkołą patriotyzmu swego rodzaju, pielęgnowała pamięć historyczną o tym wydarzeniu i uczyła, przypominała wszystkim, jak cenny jest pokój i ile można stracić przez wojnę - mówi Zygmunt Krempa, dyrektor Zespołu Szkół w Jaślanach.

Jest mi niezmiernie miło, że udało nam się zorganizować tę dzisiejszą uroczystość, wybudować ten mały pomnik, ale z tą pamiątkową tablicą, która mam nadzieję, że będzie przypominać wszystkim i dorosłym, i młodzieży, o tym, co się działo w Jaślanach dawno temu, bo to już 80 lat. Myślę, że nigdy nie zapomnijmy tych ludzi, którzy zginęli za naszą wolność i dzięki którym możemy się teraz cieszyć, tym, co mamy. Mamy wolną Polskę - mówi Krzysztof Kapel, radny gminy Tuszów Narodowy, sołtys wsi Jaślany.

Warto przypomnieć, że w tym roku obchodzimy 85 rocznice od wybuchu II Wojny Światowej.

 


 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Rzemieślniczy twórcy czekoladowych tabliczek, pralin i trufli, najlepsi producenci jadalnych dzieł sztuki i słodkości, których nie znajdziecie na supermarketowych półkach – to wszystko przygotują wystawcy 20, 21 i 22 września 2024 r. Na Festiwalu znajdziecie też lody, ciasta i inne słodycze, a także pyszne kawy i herbaty.Widzimy się 20 – 22 września w Mielcu na Placu Armii Krajowej w Mielcu.To będzie niezapomniana podróż przez wszystkie epoki od mezapotamii do współczesności powstawania czekolady i kakao. W strefie świątyni kakao i pieśni, uczestnicy doświadczą głębokiej i mistycznej mocy kakao gotowanego i podawanego w tradycyjnej starożytnej formie, połączonego z koncertem gongów. Ceremonię kakao zwieńczy wielka degustacja pierwotnego napoju nazywanego napojem bogów lub medycyną miłości.Dla uczestników przygotowano warsztaty ucierania czekolady na azteckich żarnach. Będziemy degustować przepyszne, oryginalne, jak również tradycyjne czekolady, praliny i słodycze! Na Placu Armii Krajowej zaprezentują się manufaktury czekolady z całej Polski, te dobrze znane, ale także całkiem nowe “wisienki na czekoladowym torcie”.Na miłośników słodkich chwil, czekać będą stoiska pełne smaków, kształtów i kolorów w czekoladowych odsłonach. Festiwal urozmaicą dziecięce warsztaty z Gangiem Czekoladożerców i Fabryką Czekolady.Zapraszamy do świata bajek, zawrotnej karuzeli, żywych maskotek i czekoladowych inspiracji.Czekolada, dobra muzyka, strefa gastro, warsztaty dla dzieci, ogromna frekwencja, otwarte serca i słońce to przepis na udany Festiwal Czekolady w Mielcu. Będzie słodko, będzie twórczo, będzie niepowtarzalnie!CZEKO FEST – Dlaczego warto?Najwyższa jakość produktówWyrabiana ręcznieOgromny wybór klasyczne/wegańskie/ziołowe/wytrawne/ słodkieNaturalne i unikalne wyrobyFestiwal tworzony z pasjąDLACZEGO CZEKOLADA?Źródło zdrowiaPoprawia humorChroni nas przed rozwojem stresuSpowalnia proces starzeniaDziała uspokajająco________________________________Czeko Fest – Festiwal Czekolady WeForm20 – 22 września 2024 MielecPiątek 12:00 – 20:00Sobota 10:00 – 20:00Niedziela 10:00 – 18:00W sprawie stoisk wystawienniczych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 730210619 lub przez adres mailowy: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Już we wrześniu Mielec stanie się częścią globalnej inicjatywy, której celem jest czystsza planeta – „Akcja Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Na straży czystej ziemi”, zachęcając wszystkich do wspólnego dbania o naturalne środowisko.Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w lokalnej odsłonie tej inicjatywy. Akcja Sprzątania Mielca zaplanowana jest na dni od 9 do 20 września 2024 roku i wpisuje się w tradycję corocznych działań na rzecz ochrony środowiska.Jak wziąć udział?Aby włączyć się w tegoroczne sprzątanie, wystarczy podjąć kilka prostych kroków:Zbierz grupę – Zaproś do współpracy osoby, którym leży na sercu los naszej planety.Zgłoś się – Do 13 września zarejestruj swoją grupę poprzez formularz dostępny na stronie internetowej miasta: https://www.mielec.pl/wazne-informacje.Wskaż miejsce – Wybierz publiczny teren w Mielcu, który wymaga uprzątnięcia.Działaj! – W dniach od 9 do 20 września 2024 roku posprzątajcie wybrany obszar.Za każdy wkład w sprzątanie miasta, uczestnicy zostaną nagrodzeni sadzonkami owocowymi! Jest to gest podziękowania za zaangażowanie oraz symboliczne wsparcie dla zieleni w naszym otoczeniu.Finał i rozdanie sadzonekOficjalne zakończenie Akcji Sprzątania Mielca odbędzie się 24 września 2024 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wszyscy uczestnicy będą mogli odebrać swoje sadzonki i podsumować wyniki wspólnej pracy.Zgłoszenia i kontaktZainteresowane grupy proszone są o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych na adres mailowy: [email protected] do 13 września 2024 roku. Można również zgłosić się osobiście w Urzędzie Miejskim w Mielcu przy ul. Żeromskiego 23 (pokój 14, budynek za Policją).Organizatorzy zapewniają niezbędne wyposażenie, takie jak rękawiczki ochronne i worki na odpady. Informacje o ich odbiorze zostaną podane uczestnikom w późniejszym terminie.Dodatkowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numery telefonów: 17 787 42 72 oraz 17 787 42 74.Nie bądźmy obojętni – wspólnie możemy więcej!Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test