Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Młodzi Tancerze z Nowymi Strojami

Dzięki programowi „Etno Polska. Edycja 2024” przygotowanemu przez Narodowe Centrum Kultury do Ośrodka Kultury w Chorzelowie trafiło w tym roku szesnaście tysięcy złotych przeznaczone na zakup brakujących elementów dziecięcych, ludowych strojów rzeszowskich. 

Łącznie do programu, którego głównym celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze wpłynęło 1877 wniosków. Po dokonaniu oceny merytorycznej komisja wyłoniła 257 beneficjentów, wśród których na 18 miejscu znalazło się zadanie pod nazwą „Od Rzeszowa idziemy - zakup strojów dla Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie”. Dzięki otrzymanemu wsparciu jednostka zakupiła 45 elementów dziecięcej garderoby Ziemi Rzeszowskiej w tym m.in. gorsety dziewczęce, koszule dziewczęce, buty dziewczęce, pasy chłopięce oraz kapelusze słomiane chłopięce. 

– Od kilku lat zaobserwować możemy znaczny wzrost zainteresowania kulturą ludową, co bardzo nas cieszy, ale ostanie dwa lata przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Do naszego Ośrodka Kultury ciągle zgłaszają się nowe osoby, chcące uczestniczyć w tego rodzaju zajęciach, co zaowocowało znacznym wzrostem liczebności grupy dziecięcej oraz powstaniem grupy dziewczęcej, a także seniorskiej. Obecnie przymierzamy się również do uruchomienia tańca ludowego w naszej Filii w Woli Mieleckiej. Taka ilość osób z jednej strony jest dla nas powodem do dumy, ale stwarza przed naszą instytucją pewną trudność ,jaką jest zapewnienie każdemu występującemu, odpowiednich strojów o oryginalnym wzornictwie danego regionu, a zarazem o świetnej jakość i komforcie użytkowania. Niestety stroje te nie należą do najtańszych gdyż, wytwarzane są ręcznie i wymagają dużej ilości czasu i nakładu pracy. Z całą pewnością nie bylibyśmy w stanie udźwignąć takich kosztów i tu z pomocą ponownie przychodzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wsparło nas finansowo już kilkukrotnie poszerzając garderobę Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” o stroje regionalne Lachów Sądeckich, Lublina, Przeworska i obecnie uzupełniając elementy najdroższej nam Ziemi Rzeszowskiej – przekazuje Damian Małek, dyrektor SOKiS. 

– „Chorzelowiacy” to zespół tańca ludowego, który od 30 lat pielęgnuje tradycje i obrzędy naszych przodków, całe nasze dziedzictwo kulturowe o które należy dbać, szanować, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Wśród wielu układów choreograficznych z wielu regionów Polski wykonywanych przez naszych tancerzy i tancerki, w tym także grupy młodszej, najważniejsze miejsce zajmują tańce, pieśni i obrzędy Podkarpacia. Z wielkim entuzjazmem dzieciaki podejmują prace nad tańcami, przyśpiewkami i tradycyjnym zachowaniem na scenie. To, że możemy do tych wszystkich elementów dołożyć piękne, dziecięce stroje rzeszowskie, to spełnienie naszych marzeń. To radość dla dzieci, a jednocześnie możliwość zaprezentowania folkloru Podkarpacia w całej okazałości, zarówno mieszkańcom naszej gminy jak i całemu regionowi. To także możliwość uczestnictwa w przeglądach i konkursach – przekazuje Bożena Telega-Kuźnik, kierownik i choreograf Zespołu.

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury. Wkład własny SOKiS Chorzelów wyniósł 4 tysiące złotych. 



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test