Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mielec stawia na rozwój

  • Źródło: MIASTO MIELEC

29 października 2024 r. w Mielcu odbyły się trzy ważne spotkania związane z możliwością ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach Polsko – Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Operatorem Programu jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, który pełni jednocześnie funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej. Mielec, jako jedno z 139 miast w Polsce, uzyskał możliwość aplikowania o środki, które mogą sięgnąć nawet 81 mln złotych na realizację kompleksowych projektów rozwojowych podnoszących jakość życia mieszkańców.

Po dokładnych analizach zidentyfikowano dwa kluczowe bloki tematyczne działań dla miasta „Mielec chroni środowisko” oraz „Mielec przyciąga” koncentrujące się na zwiększeniu atrakcyjności miasta i podnoszeniu warunków życia, szczególnie dla młodych ludzi.

Wstępna koncepcja projektu Gminy Miejskiej Mielec w ramach Programu Rozwoju Miast opiera się na dwóch fundamentach (celach głównych), które roboczo można określić następująco:

I. Ochrona środowiska i klimatu
II. Mielec przyciąga

Działania skupione w I. obszarze obejmują w szczególności łagodzenie i adaptację do zmian klimatu, poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój OZE. II. obszar dotyczy natomiast szeroko rozumianej jakości życia i zamieszkania w mieście, obejmując działania istotne dla zatrzymania dotychczasowych i przyciągania nowych mieszkańców (w szczególności ludzi młodych).

Drugi obszar działań projektowych nawiązuje do celu szczegółowego I.2. ujętego w Strategii rozwoju miasta „Mielec przyciąga”. Cel ten obejmuje aspekty jakości życia i zamieszkania w mieście, które w sposób szczególnie istotny wpływają na przyciąganie do niego nowych mieszkańców.

Spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami – początek ważnych działań

Pierwsze z trzech spotkań miało charakter zamknięty i było dedykowane dla dyrekcji, nauczycieli oraz rodziców z Przedszkola Miejskiego nr 9. 15 lipca br. przedszkole zostało zamknięte z powodu powtarzającego się problemu – obecności gryzoni.

Program jest szansą, na pozyskanie środków, które umożliwią budowę nowego, nowoczesnego a przede wszystkim bezpiecznego przedszkola.

Istotny aspekt stanowi konieczność zapewnienia odpowiednich warunków dla dzieci z niepełnosprawnościami, które mogą korzystać z opieki w przedszkolu w ramach oddziałów integracyjnych. Potrzebują one odpowiednio przygotowanych pomieszczeń i wyposażenia, a także możliwie stałego otoczenia, by mieć szansę na normalny rozwój. Budowa nowego przedszkola pozwoli na faktyczne stworzenie takich warunków, które w obecnym sposobie funkcjonowania placówki nie mogą zostać zapewnione.

Na spotkaniu omawiano wyzwania, jakie stanowi obecna sytuacja, gdzie przedszkole tymczasowo funkcjonuje na terenie dwóch różnych placówek. Rodzice oraz nauczyciele zwracali uwagę na konieczność zapewnienia dzieciom przyjaznego otoczenia, które umożliwi maksymalny rozwój pociech, a także uwzględni potrzeby dzieci ze szczególnymi potrzebami. Jeden z rodziców tak komentował tę sytuację:

-„Przedszkole działa w dwóch lokalizacjach, co jest z pewnością krokiem naprzód i lepszym rozwiązaniem, niż funkcjonowanie dzieci w placówce z gryzoniami. Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie docelowe i oczekujemy lepszych warunków”.

Drugie spotkanie, podobnie jak pierwsze, miało charakter zamknięty i skupiało się na planach rozwoju infrastruktury rowerowej w Mielcu. W spotkaniu wzięli udział specjaliści z dziedziny tras rowerowych w Mielcu, m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia „Chodźmy na Rower”, które od lat angażuje się w propagowanie zdrowego trybu życia i rowerowej aktywności w regionie. Dyskusja skoncentrowana była na takich zagadnieniach jak: nowe trasy rowerowe, poprawa istniejących ścieżek, a także udogodnienia dla rowerzystów.

Ostatnim spotkaniem tego dnia były otwarte konsultacje skierowane do mieszkańców Mielca, którzy chcieli podzielić się swoimi pomysłami i wizją przyszłości miasta. W spotkaniu mógł wziąć każdy zainteresowany. Mieszkańcy chętnie włączali się w rozmowę, dzieląc się swoim doświadczeniem.  Zgłoszone podczas konsultacji pomysły zostaną przeanalizowane pod kątem ich zgodności z zakresem tematycznym projektu.

Polsko – Szwajcarski Program Rozwoju Miast to szansa, by Mielec mógł zrealizować kluczowe projekty, które realnie wpłyną na przyszłość miasta. Dzięki tej możliwości miasto Mielec przede wszystkim może stać się miejscem odpowiadającym na potrzeby mieszkańców.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklamadotacje rpo
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test