29 października 2024 r. w Mielcu odbyły się trzy ważne spotkania związane z możliwością ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach Polsko – Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Operatorem Programu jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, który pełni jednocześnie funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej. Mielec, jako jedno z 139 miast w Polsce, uzyskał możliwość aplikowania o środki, które mogą sięgnąć nawet 81 mln złotych na realizację kompleksowych projektów rozwojowych podnoszących jakość życia mieszkańców.
Po dokładnych analizach zidentyfikowano dwa kluczowe bloki tematyczne działań dla miasta „Mielec chroni środowisko” oraz „Mielec przyciąga” koncentrujące się na zwiększeniu atrakcyjności miasta i podnoszeniu warunków życia, szczególnie dla młodych ludzi.
Wstępna koncepcja projektu Gminy Miejskiej Mielec w ramach Programu Rozwoju Miast opiera się na dwóch fundamentach (celach głównych), które roboczo można określić następująco:
I. Ochrona środowiska i klimatu
II. Mielec przyciąga
Działania skupione w I. obszarze obejmują w szczególności łagodzenie i adaptację do zmian klimatu, poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój OZE. II. obszar dotyczy natomiast szeroko rozumianej jakości życia i zamieszkania w mieście, obejmując działania istotne dla zatrzymania dotychczasowych i przyciągania nowych mieszkańców (w szczególności ludzi młodych).
Drugi obszar działań projektowych nawiązuje do celu szczegółowego I.2. ujętego w Strategii rozwoju miasta „Mielec przyciąga”. Cel ten obejmuje aspekty jakości życia i zamieszkania w mieście, które w sposób szczególnie istotny wpływają na przyciąganie do niego nowych mieszkańców.
Spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami – początek ważnych działań
Pierwsze z trzech spotkań miało charakter zamknięty i było dedykowane dla dyrekcji, nauczycieli oraz rodziców z Przedszkola Miejskiego nr 9. 15 lipca br. przedszkole zostało zamknięte z powodu powtarzającego się problemu – obecności gryzoni.
Program jest szansą, na pozyskanie środków, które umożliwią budowę nowego, nowoczesnego a przede wszystkim bezpiecznego przedszkola.
Istotny aspekt stanowi konieczność zapewnienia odpowiednich warunków dla dzieci z niepełnosprawnościami, które mogą korzystać z opieki w przedszkolu w ramach oddziałów integracyjnych. Potrzebują one odpowiednio przygotowanych pomieszczeń i wyposażenia, a także możliwie stałego otoczenia, by mieć szansę na normalny rozwój. Budowa nowego przedszkola pozwoli na faktyczne stworzenie takich warunków, które w obecnym sposobie funkcjonowania placówki nie mogą zostać zapewnione.
Na spotkaniu omawiano wyzwania, jakie stanowi obecna sytuacja, gdzie przedszkole tymczasowo funkcjonuje na terenie dwóch różnych placówek. Rodzice oraz nauczyciele zwracali uwagę na konieczność zapewnienia dzieciom przyjaznego otoczenia, które umożliwi maksymalny rozwój pociech, a także uwzględni potrzeby dzieci ze szczególnymi potrzebami. Jeden z rodziców tak komentował tę sytuację:
-„Przedszkole działa w dwóch lokalizacjach, co jest z pewnością krokiem naprzód i lepszym rozwiązaniem, niż funkcjonowanie dzieci w placówce z gryzoniami. Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie docelowe i oczekujemy lepszych warunków”.
Drugie spotkanie, podobnie jak pierwsze, miało charakter zamknięty i skupiało się na planach rozwoju infrastruktury rowerowej w Mielcu. W spotkaniu wzięli udział specjaliści z dziedziny tras rowerowych w Mielcu, m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia „Chodźmy na Rower”, które od lat angażuje się w propagowanie zdrowego trybu życia i rowerowej aktywności w regionie. Dyskusja skoncentrowana była na takich zagadnieniach jak: nowe trasy rowerowe, poprawa istniejących ścieżek, a także udogodnienia dla rowerzystów.
Ostatnim spotkaniem tego dnia były otwarte konsultacje skierowane do mieszkańców Mielca, którzy chcieli podzielić się swoimi pomysłami i wizją przyszłości miasta. W spotkaniu mógł wziąć każdy zainteresowany. Mieszkańcy chętnie włączali się w rozmowę, dzieląc się swoim doświadczeniem. Zgłoszone podczas konsultacji pomysły zostaną przeanalizowane pod kątem ich zgodności z zakresem tematycznym projektu.
Polsko – Szwajcarski Program Rozwoju Miast to szansa, by Mielec mógł zrealizować kluczowe projekty, które realnie wpłyną na przyszłość miasta. Dzięki tej możliwości miasto Mielec przede wszystkim może stać się miejscem odpowiadającym na potrzeby mieszkańców.