Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Władze miasta złożyły znicze na grobach zasłużonych mielczan

  • Źródło: MIASTO MIELEC

Święto Zmarłych przypadające na dzień 1 listopada, to okazja do przypomnienia sylwetek zasłużonych mielczan spoczywających na trzech mieleckich cmentarzach – Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Sienkiewicza, Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Królowej Jadwigi i na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Rzochowskiej.

Na ich grobach w przededniu Uroczystości Wszystkich Święta znicze pamięci zapalili  Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół wraz z zastępcami – Krzysztofem Szostakiem i Tomaszem Leyko, a także mieleccy harcerze, uczniowie mieleckich szkół i przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu.

Przypominamy sylwetki zmarłych osób, które w szczególny sposób zapisały się w historii naszego miasta:

Andrzej Kędzior – Honorowy Obywatel Miasta Mielca (1913 r.), polityk, działacz PSL, Minister Robót Publicznych latach 1918-1920, niezwykle zasłużony dla ziemi mieleckiej inicjator i organizator szeregu ważnych przedsięwzięć z zakresu regulacji rzek i melioracji ziem galicyjskich.

Jerzy Dębicki – żołnierz Armii Krajowej, Szarych Szeregów oraz Tajnych Organizacji Młodzieżowych, kapitan Wojska Polskiego więziony za działalność w tajnych organizacjach, a także inżynier, konstruktor, nauczyciel i właściciel księgarni, wybitny mielczanin.

Stanisław Dolina – oficer Armii Krajowej, dowódca grupy dywersyjno-sabotażowej działającej podczas okupacji na ziemi mieleckiej, za działalność w AK zesłany do sowieckich łagrów, po wojnie prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

Wojciech Madej – wieloletni proboszcz parafii pw. św. Mateusza, który zapisał się w jej historii jako gorliwy duszpasterz i znakomity organizator, obdarzony godnością szambelana papieskiego i prałata honorowego Ojca Świętego.

Jerzy Mamcarz – sercem mielczanin, wybitny reprezentant piosenki literackiej i autorskiej, a także poeta, kompozytor, satyryk i konferansjer, laureat pośmiertnego Odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis.

Jan Ciołkosz – – major piechoty Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i kampanii wrześniowej w roku 1939, ofiara zbrodni katyńskiej, kawaler Krzyża Niepodległości za zasługi w walce o niepodległość Polski.

Julian Maj – lekarz, oficer Polskich Sił Zbrojnych, uczestnik Bitwy o Monte Casino, po wojnie organizator i dyrektor szpitala w Dębicy oraz kierownik Przychodni Chirurgicznej przy WSK Mielec.

Wiktor Jaderny – uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.,  żołnierz niezłomny, fotograf, kontynuator rozpoczętej przez jego ojca fotograficznej dokumentacji życia miasta Mielca, jeden z założycieli TMZM i inicjator powstania Muzeum Regionalnego.

Tadeusz Orłowski – żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Akcji „Burza”, były wieloletni prezes mieleckiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wojciech Lis i Konstanty Kędzior  – żołnierze AK, uczestnicy walk o wyzwolenie Mielca, a następnie żołnierze niezłomni podziemia antykomunistycznego ziemi mieleckiej, zamordowani w skrytobójczym zamachu w styczniu 1948 roku.

Zbigniew Słonowski – jako żołnierz Szarych Szeregów uczestnik powstania warszawskiego, niezwykle zasłużony mielecki pilot oblatywacz m.in. samolotów LIM 5, AN-2 i Iskra, szef pilotów WSK Mielec, wieloletni działacz i reprezentant Aeroklubu Mieleckiego na lotniczych zawodach sportowych.

Leon Czajkowski – uczestnik powstania styczniowego, walczył w bitwie pod Rybnicą w październiku 1863 roku pomiędzy oddziałem powstańców styczniowych z oddziałami rosyjskimi, organizator pomocy dla oddziałów powstańczych.

Stefan Sękowski – ziemianin, właściciel dóbr wojsławskich, poseł na Sejm Galicji, działacz społeczny i polityczny,  Honorowy Obywatel Miasta Mielca. Inspirował i wspierał wiele inwestycji w Mielcu, m.in. budynku gimnazjum i budynku Rady Powiatowej z unikatową Salą Królewską przy ul. T. Kościuszki.

Henryk Arczewski – pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, a także plebanii i domu katechetycznego, duszpasterz niezwykle zasłużony dla największej mieleckiej parafii i miasta Mielca.

Marian Babirecki – pochowany na mieleckim cmentarzu polski jeździec, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w jeździectwie, Mistrz Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (1965 r.), olimpijczyk z Rzymu (1960),  trener jeździectwa na Kubie.

Stanisław Becker – pilot, uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, a następnie w Wielkiej Brytanii pilot dywizjonów bombowych wykonujących loty bojowe nad Niemcami, a także nad okupowaną Polską. Dokonywał zrzutów dla walczącej w powstaniu Warszawy i oddziałów partyzanckich. Po wojnie pracował w Zakładach Lotniczych w Mielcu.

Władysław Bieniek – Prezydent Miasta Mielca w kadencji 1990-1994, założyciel i przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Mielcu, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, radny Rady Miejskiej i Rady Powiatu Mieleckiego, znany mielecki adwokat.

Adam Cibicki – zasłużony dla mieleckiego sportu trener siatkówki w FKS Stali Mielec, jako zawodnik i trener współautor historycznego awansu siatkarzy Stali do I ligi, jego wychowankowie grali w siatkarskiej reprezentacji Polski – w różnych kategoriach wiekowych,

Leszek Deptuła – jako lekarz weterynarii był długoletnim działaczem samorządu zawodowego, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego,  Marszałek Województwa Podkarpackiego, a także Poseł na Sejm RP. Zginał w katastrofie smoleńskiej.

Daniel Kozdęba – od młodości zaangażowany w życie polityczne i społeczne naszego miasta, działacz ruchu studenckiego,  inspirator i współorganizator wielu przedsięwzięć z zakresu edukacji, radny Rady Powiatu Mieleckiego, wybrany na Prezydenta Miasta Mielca kadencji 2015-2019.

Edward Kazimierski – legendarny prezes urzędujący Fabrycznego Klubu Sportowego Stal Mielec, którym kierował przez kilka dziesięcioleci w okresie jego największych sukcesów. Za jego czasów powstała w Mielcu baza sportowa, której zazdrościła naszemu miastu cała Polska.

Marian Kosiński – piłkarz (obrońca) FKS Stali Mielec, w okresie największych  sukcesów mieleckiej drużyny jakim było dwukrotne Mistrzostwo Polski, wicemistrzostwo Polski i awans do ćwierćfinału Pucharu UEFA, trener piłkarski i nauczyciel wychowania fizycznego w ZST Mielec.

Zygmunt Kukla – bramkarz FKS Stali Mielec, wychowanek klubu, wicemistrz Polski juniorów, dwukrotny Mistrz Polski ze Stalą Mielec, grał także w młodzieżowej reprezentacji Polski oraz w pierwszej reprezentacji seniorów na Mundialu w Argentynie.

Józef Szyler – mielczanin, działacz opozycji demokratycznej w Polsce, organizator strajków stoczniowców, uczestnik wydarzeń grudnia 1970 roku w Gdańsku, po zakończeniu pracy w Gdańsku związał się z Mielcem, współtworzył NSZZ Solidarność w Zakładzie Remontowo-Budowlanym nr 3 w Mielcu.

Antoni Weryński – działacz samorządowy (radny Rady Miejskiej w Mielcu) i sportowy, młodzieżowy reprezentant Polski w piłce ręcznej, przedsiębiorca. Jako zawodnik Stali Mielec zdobył wicemistrzostwo Polski i Puchar Polski,  a jako wieloletni prezes klubu SPR przyczynił się do zajęcia przez mielecki zespół w roku 2012 trzeciego miejsca w rozgrywkach Superligi piłki ręcznej.

Robert Zawada – piłkarz ręczny FKS Stali Mielec, wielokrotny reprezentant Polski (108 meczów w kadrze narodowej) uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w Monachium, wicemistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski ze Stalą Mielec, trener piłki ręcznej i kierownik drużyny SPR Stal Mielec.

Janusz Zborowski – zasłużony działacz kultury w Mielcu, wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu i pracownik Samorządowego Centrum Kultury, działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.

Janusz Mejza – założyciel, dyrygent i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Rzeszowskiej „Rzeszowiacy”. Skomponował i opracował szereg utworów, których większość stanowiła klasykę repertuaru „Rzeszowiaków”. W 2017 r. ZPiT „Rzeszowiacy” przyjął imię Janusza Mejzy.

Michał Sokół – żołnierz Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, więzień obozu w Kozielsku, zamordowany przez NKWD w Katyniu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet – sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 2 listopada, godz. 18. Organizator – Dom Kultury SCK. Bilety w cenie 30 zł w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl. Bilety będą w sprzedaży od 26 października. * * *„Zaduszki jazzowe” jak zawsze przyciągają uwagę miłośników muzyki jazzowej, a gospodarzem koncertu jest od lat Big Mielec Band prowadzony przez Waldemara Ozgę. Tak będzie też w tym roku. Wokalnie zespół wesprą: Jagoda Huber, Kasia Dudzik i Janek Szynal. Zespół powstał z inicjatywy Waldemara Ozgi i pod jego kierunkiem od 23 lat doskonali warsztat wykonawczy. W repertuarze zespołu znajdują się standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Koncert rozpocznie Krzysztof Mysona Quartet, zespół złożony z młodych muzyków. Grupa koncentruje się głównie na kompozycjach lidera, które łączą melodyjne podejście do jazzu z eksploracją nowoczesnych brzmień, jednocześnie czerpiąc z bogatej tradycji tego gatunku. W ich repertuarze znajdują się także znane utwory innych twórców, które w oryginalny sposób interpretują, nadając im nowe życie i unikalny charakter. Skład zespołu: Krzysztof Mysona – kontrabas, Bartłomiej Longosz – saksofon, Mateusz Ozga – fortepian, Bartłomiej Dybel – perkusja. Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.11.2024
Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dom Kultury w Przecławiu serdecznie zaprasza na:Dziady A. Mickiewiczaw wykonaniu Teatru „Po godzinach”3 listopada 2024r. godz. 18:00 Ten pełen symboliki i tajemniczości spektakl opowiada o daremnych próbach odprowadzenia dusz do światła, skłaniając do refleksji nad naszą relacją z tym, co niewidoczne.Te nieudane rytuały wskazują na moment, w którym kruszą się stare przeświadczenia, a ciemność i niepewność rzucają nam wyzwanie do odnalezienia nowych znaczeń.Zapraszamy Cię w podróż w głąb podświadomości, gdzie nawet symbole nie zawsze oddają wielkość tego, co gnieździ się w głuszy. Co to będzie?Przyjdź i zobacz, choć ciemno wszędzie…Obsada:ADAM MICKIEWICZ-#MarcinWąsikKOBIETA- #ŁucjaKopaczGUŚLARZ-#KingaHalikSTARZEC- #JorgedelasHerasCHÓR- #SylwiaBacewicz #AlicjaDziura #KingaBielec #ŁucjaKopacz #AnnaBratek #MarcinKopacz #SabinaBurek #MirosławZielińskiANIOŁEK RÓZIA: #JoannaHalik ANIOŁEK JÓZIO: #MirosławZielińskiWIDMO ZŁEGO PANA: #MichałWyzgaPUCHACZ: #AnnaLipiórKRUK: #PawełBacewiczSOWA: #KasiaTaraszkaDZIEWCZYNA: #SylwiaBacewiczWIDMO MŁODZIEŃCA: #PawełBacewiczPASTERKA: #AnnaBratekTwórcy:Scenariusz: #AdamMickiewicz, #SylwiaBacewiczReżyseria: #AngelikaTaraszka, Reżyseria artystyczna: #JorgedelasHerasScenografia i kostiumy: #JoannaHalik #MarcinDorociakReżyseria świateł: #RobertDarłakReżyseria dźwięku: #MariuszMatuszkiewiczBilety do nabycia na stronie: https://bilety.dkprzeclaw.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.11.2024
Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” – 8 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Tadeusz Płeszka od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. Orla kolekcja zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od 31 lat na emeryturze.Początków swojej pracy artystycznej upatruje w dzieciństwie. Jako mały chłopiec robił z drewna zabawki. To zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie lipowym ujawniło się ze zdwojoną siłą w latach siedemdziesiątych. Płaskorzeźba stały się jego prawdziwą pasją. Z czasem został profesjonalnym rzeźbiarzem.Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym". Zdaniem artysty, temat orła pojawił się w jego działalności artystycznej z powodu fascynacji godłem państwowym. Uważa, że tworząc orły, wypełnia pewną misję patriotyczną. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. Tworzył ją niejako „po godzinach”, bo wówczas pracował jeszcze zawodowo. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace o różnej tematyce: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski, sceny religijne, postacie wiejskie, sceny z życia wsi, sceny myśliwskie.Jego prace, a zwłaszcza historię orła polskiego, eksponowano przy różnych okazjach, podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii, uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Jego dorobek jest prezentowany corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury SCK, w gminnych ośrodkach kultury. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jego kolekcja orłów była wystawiana w 1996 roku na międzynarodowych targach w szwajcarskiej Bazylei. Płaskorzeźby artysty pokazano w Teleexpresie, a także w TVP Kraków i TVP Rzeszów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test