Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

II LO w Mielcu będzie miało nową halę sportowo-widowiskową

  • Źródło: POWIAT MIELECKI

W poniedziałek  04.11.2024 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Mielcu podpisana została umowa na  realizację inwestycji pn. „Budowa hali widowiskowo - sportowej wraz z łącznikiem przy II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Mielcu”

Umowę podpisali: Kazimierz Gacek – Starosta Powiatu Mieleckiego i Andrzej Bryła – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego oraz Pan Andrzej Padykuła – reprezentujący wykonawcę – Firmę Budowlaną ARKADA Sp. z o.o.

W momencie podpisania umowy obecni byli także: Bogdan Bieniek – Dyrektor Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego, Zbigniew Rzeźnik – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,  Magdalena Zalotyńska – Wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.

Inwestycja zostanie współfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a jej koszt wynosi: 12 938 999,99 zł.

Podpisanie umowy to niezwykle ważny krok dla  uczniów tejże szkoły. Niebawem młodzi sportowcy będą mieli okazję trenować w nowoczesnych warunkach. Młodzież będzie mogła rozwijać swoje sportowe umiejętności, rywalizować w zawodach sportowych. 



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” – 8 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Tadeusz Płeszka od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. Orla kolekcja zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od 31 lat na emeryturze.Początków swojej pracy artystycznej upatruje w dzieciństwie. Jako mały chłopiec robił z drewna zabawki. To zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie lipowym ujawniło się ze zdwojoną siłą w latach siedemdziesiątych. Płaskorzeźba stały się jego prawdziwą pasją. Z czasem został profesjonalnym rzeźbiarzem.Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym". Zdaniem artysty, temat orła pojawił się w jego działalności artystycznej z powodu fascynacji godłem państwowym. Uważa, że tworząc orły, wypełnia pewną misję patriotyczną. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. Tworzył ją niejako „po godzinach”, bo wówczas pracował jeszcze zawodowo. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace o różnej tematyce: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski, sceny religijne, postacie wiejskie, sceny z życia wsi, sceny myśliwskie.Jego prace, a zwłaszcza historię orła polskiego, eksponowano przy różnych okazjach, podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii, uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Jego dorobek jest prezentowany corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury SCK, w gminnych ośrodkach kultury. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jego kolekcja orłów była wystawiana w 1996 roku na międzynarodowych targach w szwajcarskiej Bazylei. Płaskorzeźby artysty pokazano w Teleexpresie, a także w TVP Kraków i TVP Rzeszów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” 11 listopada odbędzie się VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Narodowego Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Agnieszka Machnik - Burmistrz Gminy Radomyśl Wielki.Po raz siódmy z okazji Święta Niepodległości zapraszamy wszystkich miłośników historii na zmagania dotyczące naszych dziejów z czasów wybijania się na niepodległość. Test odbędzie się w formule otwartej, z podziałem na trzy kategorie wiekowe. Zapraszamy więc wszystkich bez względu na wiek i wykształcenie do wspólnej zabawy, a tym samym upamiętnienia 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Atrakcyjne nagrody przewidzieliśmy nie tylko dla laureatów – zachęca organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim. Konkurs odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada br., o godz. 16.30 w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim (ul. Ogrodowa 1). Na uczestników będzie czekał test wyboru składający się z czterech tur:1 tura pytań z dwiema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),2 tura pytań z trzema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),3 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),4 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (jedna lub dwie odpowiedzi prawidłowe).Czas na napisanie Testu to ok. 30 minut. Po teście odbędzie się Koncert Niepodległościowy, podczas którego wystąpi zespół "Invictus" (będzie to czas na sprawdzenie testów).Atrakcyjne nagrody Wręczenie nagród nastąpi po godz. 18.00. Jury dokona oceny Testu i ustali laureatów Testu w trzech kategoriach wiekowych - uczniowie szkół podstawowych; uczniowie szkół ponadpodstawowych; dorośli. Nagrody dla laureatów z miejsc 1-3 to m.in. vouchery finansowe i książki historyczne, wyróżnieni otrzymają książki, gry edukacyjne i gadżety. W teście organizowanym przez Urząd Miejski i SCKiB znajdą się pytania dotyczące historii Polski z lat 1914-1922, z następującej tematyki: kształtowanie się granic II RP: m.in. plebiscyty, powstania, wojna polsko-bolszewicka, wojna polsko-ukraińska, najważniejsze postanowienia wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu; najważniejsze postacie sceny politycznej i wojskowej (m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Sikorski, Sosnkowski); polskie formacje wojskowe podczas I wojny światowej (podstawowe informacje); mocarstwa i zaborcy wobec Polski w czasie I wojny światowej; władze II RP (naczelnik państwa, rząd, prezydent); legioniści związani z Radomyślem Wielkim (https://radomyslwielki.pl/.../legionisci-z-terenu-gminy.html)Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -1°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test