Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

30-lecie powstania Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mielcu

Dzisiaj w Domu Kultury w Mielcu odbyła się wyjątkowa uroczystość 30 lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ta wyjątkowa organizacja zainicjowana w 1994 roku przez ówczesnego dyrektora Wydziału Polityki Społecznej funkcjonuje do dzisiaj, stale poszerzając zakres swojej działalności.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dzisiaj ok. 90 uczestników odbywa zajęcia w szeregu pracowni. Miałam okazję również też oglądnąć prace, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. To wyjątkowe prace świadczące o tym, że mogły one być wykonane tylko i wyłącznie przez osoby, które mają wyjątkowy talent. - mówi Teresa Kubas – Hul.

Warsztaty Terapii Zajęciowej odbywają się w wielu miejscach na terenie Podkarpacia. Jednak ze względu na największą liczbę swoich podopiecznych placówka w Mielcu jest jedną z największych w tym obszarze. Osoby te posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. Natomiast spotkania prowadzone są pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej w 16 pracowniach tematycznych.

Te zajęcia to również wsparcie dla osób najbliższych, dla rodzin, które na co dzień opiekują się takimi osobami. Te zajęcia to również okazja do rehabilitacji, nie tylko rehabilitacji fizycznej, ale też rehabilitacji umysłowej, intelektualnej, bo tak jak powiedziałam, te prace są naprawdę piękne i wyjątkowe – dodaje Teresa Kubas – Hul.

Terapia zajęciowa pozwala na wyrażanie swoich uczuć i emocji za pomocą pracy różnymi technikami. Realizując artystyczne pomysły podopieczni, poszerzają twórcze myślenie, rozwijają wyobraźnię oraz odkrywają swoje mocne strony. Oprócz rehabilitacji zawodowej, w warsztacie prowadzona jest też rehabilitacja społeczna i ruchowa.

Było mi bardzo przyjemnie uczestniczyć w tej rocznicy. Troszkę łezka się w oku zakręciła, bo jednak 24 lata spędzone z tymi uczestnikami i pracownikami na pewno pewne emocje zostają. I nauczyli się przez te swoje lata pobytu jedni od drugich bardzo wielu rzeczy. Trzeba przede wszystkim, to podstawą jest nauka tolerancji, pomocy, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W zasadzie ciężko mi w tej chwili tak na bieżąco komentować to, ale jestem bardzo zżyty z nimi, bo na co dzień z większością widzieliśmy się po kilka razy. Nawet wspólnie jeździliśmy na różnego rodzaju wycieczki, wymiany, na imprezy. Ja starałem się być jak najwięcej z nimi. - wspomina Robert Kośla.

Podczas świętowania 30 rocznicy Warsztatów Terapii Zajęciowej można było zapoznać się z twórczością jej podopiecznych. Nie zabrakło również części artystycznej w ich wykonaniu. Uroczystość wypełniał nastrój pełen wzajemnej serdeczności oraz wzruszeń.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” – 8 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Tadeusz Płeszka od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. Orla kolekcja zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od 31 lat na emeryturze.Początków swojej pracy artystycznej upatruje w dzieciństwie. Jako mały chłopiec robił z drewna zabawki. To zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie lipowym ujawniło się ze zdwojoną siłą w latach siedemdziesiątych. Płaskorzeźba stały się jego prawdziwą pasją. Z czasem został profesjonalnym rzeźbiarzem.Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym". Zdaniem artysty, temat orła pojawił się w jego działalności artystycznej z powodu fascynacji godłem państwowym. Uważa, że tworząc orły, wypełnia pewną misję patriotyczną. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. Tworzył ją niejako „po godzinach”, bo wówczas pracował jeszcze zawodowo. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace o różnej tematyce: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski, sceny religijne, postacie wiejskie, sceny z życia wsi, sceny myśliwskie.Jego prace, a zwłaszcza historię orła polskiego, eksponowano przy różnych okazjach, podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii, uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Jego dorobek jest prezentowany corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury SCK, w gminnych ośrodkach kultury. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jego kolekcja orłów była wystawiana w 1996 roku na międzynarodowych targach w szwajcarskiej Bazylei. Płaskorzeźby artysty pokazano w Teleexpresie, a także w TVP Kraków i TVP Rzeszów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
Badanie Osteoporozy w Mielcu już jutro! Badanie Osteoporozy w Mielcu już jutro! Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUSZapisy telefonicznie 512 351 600.Cena jednego badania wynosi 60 złotychDiagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.ZAPRASZAMY NA BADANIA.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test