Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa”

Dominik Midura, Filip Kwiek, Krystian Dubiel i Jerzy Flis triumfowali w VII Radomyskim Teście Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” zorganizowanym w Gminie Radomyśl Wielki w ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości.
  • Źródło: GMINA RADOMYŚL WIELKI
VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa”

Autor: M.Sabaj

Patronat nad wydarzeniem zorganizowanym 11 listopada przez Urząd Miejski i ośrodek kultury w Radomyślu Wielkim objęli: Narodowe Centrum Kultury, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Burmistrz Radomyśla Wielkiego Agnieszka Machnik.

O wybijaniu się na niepodległość

- Nasza inicjatywa ma na celu popularyzowanie historii Polski i wielkich czynów Polaków sprzed ponad wieku, kiedy nasza Ojczyzna wybiła się na niepodległość. Uczestnicy w wieku od 10 do 69 lat zmagali się z zagadnieniami z naszych dziejów z lat 1914-22. Trzeba było wiedzieć jakie funkcje w tym okresie pełnili m.in. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Kazimierz Sosnkowski czy Władysław Sikorski, gdzie walczyły Legiony Polskie czy Błękitna Armia, jak kształtowały się granice II RP, gdzie planowano plebiscyty po I wojnie światowej – mówi współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Laureaci i wyróżnieni

Tegoroczny test „Polska Niepodległa” przeprowadzony został w trzech kategoriach. W gronie uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się Dominik Midura (Mielec, ZSP Partynia) i Filip Kwiek (Dąbie). Trzeci był Dominik Ryba (Dulcza Wielka). Wyróżnienia zdobyli: Magdalena Grzanka (Dulcza Wielka), Maksymilian Stopa (Radomyśl Wielki), Patrycja Idzik (Radomyśl Wielki) i Marek Ryba (Dulcza Wielka).

Wśród uczniów szkół średnich triumfował Krystian Dubiel (ZS Radomyśl Wielki) przed Agnieszką Miodunką z Piątkowca i Szymonem Rzeszutkiem z Tuszymy (oboje ZSB Mielec).  Wyróżnienia odebrali: Paweł Ignac, Eliza Idzik, Szymon Zawada (wszyscy ZS Radomyśl Wlk.) i Paweł Mydlarz (I LO Mielec).

Wśród dorosłych triumfował Jerzy Flis, przed ex aequo Magdaleną Narowską i Wojciechem Flisem (wszyscy z Mielca). Wyróżnienia powędrowały do Marty Warias z Dulczy Wielkiej, Kamila Dubiela i Zdzisława Ryby (obaj Radomyśl Wielki).

Dodajmy, że reszta uczestników odebrała nagrody pocieszenia. Podziękowania należą się instytucjom i wydawnictwom, które ufundowały nagrody: karty podarunkowe, gry, książki i różne gadżety, a były to Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, a także wydawnictwa Biały Kruk i Rebis.


Autor: M.Sabaj

Autor: M.Sabaj

Autor: M.Sabaj

Autor: M.Sabaj


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test