Patronat nad wydarzeniem zorganizowanym 11 listopada przez Urząd Miejski i ośrodek kultury w Radomyślu Wielkim objęli: Narodowe Centrum Kultury, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Burmistrz Radomyśla Wielkiego Agnieszka Machnik.
O wybijaniu się na niepodległość
- Nasza inicjatywa ma na celu popularyzowanie historii Polski i wielkich czynów Polaków sprzed ponad wieku, kiedy nasza Ojczyzna wybiła się na niepodległość. Uczestnicy w wieku od 10 do 69 lat zmagali się z zagadnieniami z naszych dziejów z lat 1914-22. Trzeba było wiedzieć jakie funkcje w tym okresie pełnili m.in. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Kazimierz Sosnkowski czy Władysław Sikorski, gdzie walczyły Legiony Polskie czy Błękitna Armia, jak kształtowały się granice II RP, gdzie planowano plebiscyty po I wojnie światowej – mówi współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.
Laureaci i wyróżnieni
Tegoroczny test „Polska Niepodległa” przeprowadzony został w trzech kategoriach. W gronie uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się Dominik Midura (Mielec, ZSP Partynia) i Filip Kwiek (Dąbie). Trzeci był Dominik Ryba (Dulcza Wielka). Wyróżnienia zdobyli: Magdalena Grzanka (Dulcza Wielka), Maksymilian Stopa (Radomyśl Wielki), Patrycja Idzik (Radomyśl Wielki) i Marek Ryba (Dulcza Wielka).
Wśród uczniów szkół średnich triumfował Krystian Dubiel (ZS Radomyśl Wielki) przed Agnieszką Miodunką z Piątkowca i Szymonem Rzeszutkiem z Tuszymy (oboje ZSB Mielec). Wyróżnienia odebrali: Paweł Ignac, Eliza Idzik, Szymon Zawada (wszyscy ZS Radomyśl Wlk.) i Paweł Mydlarz (I LO Mielec).
Wśród dorosłych triumfował Jerzy Flis, przed ex aequo Magdaleną Narowską i Wojciechem Flisem (wszyscy z Mielca). Wyróżnienia powędrowały do Marty Warias z Dulczy Wielkiej, Kamila Dubiela i Zdzisława Ryby (obaj Radomyśl Wielki).
Dodajmy, że reszta uczestników odebrała nagrody pocieszenia. Podziękowania należą się instytucjom i wydawnictwom, które ufundowały nagrody: karty podarunkowe, gry, książki i różne gadżety, a były to Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, a także wydawnictwa Biały Kruk i Rebis.