Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Budżet Województwa Podkarpackiego 2025 przyjęty

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Budżet Podkarpacia na 2025 rok, stanowiący najważniejszy dokument dla funkcjonowania samorządu województwa, został przyjęty przez radnych województwa. Łączna wartość budżetu wynosi 2,68 mld złotych, z czego 48,4% przeznaczono na wydatki bieżące, a 51,6% na majątkowe. Planowane dochody wyniosą 2,54 mld złotych. Na wieloletnie inwestycje zaplanowano 1,05 mld złotych, na jednoroczne 330,8 mln złotych. W sumie na inwestycje przeznaczono 1,38 mld złotych, co oznacza wzrost o 25,9% względem roku 2024.

 

Chciałbym podkreślić, że budżet ma bardzo proinwestycyjny charakter i wychodzi naprzeciw założeniom naszej strategii. Warto również zaznaczyć, że deficyt jest na niskim poziomie i nie wymaga zaciągania żadnych zobowiązań” – mówił marszałek Ortyl.

Projekt budżetu na 2025 rok zakłada przeznaczenie 1,08 mld złotych na infrastrukturę drogową, co w porównaniu z rokiem poprzednim stanowi wzrost o 20%. Do kluczowych projektów należą budowa nowego odcinka drogi nr 855 Zaklików - Stalowa Wola wraz z mostem na Sanie za 134,1 mln złotych, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 872 z Nowej Dęby do Niska za 97,4 mln złotych oraz budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 z węzłem drogowym obwodnicy Jarosławia i mostem na Sanie za 95,7 mln złotych.

Sektor ochrony zdrowia otrzyma rekordowe wsparcie na inwestycje w wysokości 184,3 mln złotych. W tej kategorii kluczową rolę odgrywa budowa lądowiska dla helikopterów przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, która kosztuje 57,6 mln złotych i jest etapem przygotowawczym do utworzenia Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Dodatkowo realizowane będą m.in. przebudowa Kliniki Neurochirurgii w tym samym szpitalu za 5,1 mln złotych oraz zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala w Tarnobrzegu za 7,5 mln złotych.

W dziedzinie kultury i dziedzictwa regionalnego zaplanowano wydatki w wysokości 38,1 mln złotych. Obejmują one m.in. budowę Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (3,6 mln złotych), modernizację Pałacu Biskupiego w Krośnie (3,3 mln złotych) oraz restaurację Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (2,8 mln złotych).

Województwo przewidziało także wsparcie rozwoju infrastruktury lotniczej poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” o 15 mln złotych oraz dotacje dla służb mundurowych w wysokości 1,6 mln złotych, mające na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości usług publicznych.

Przed rozpoczęciem grudniowej sesji sejmiku radni wzięli udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Symboliczny płomień, przyniesiony przez druhny i druhów z Podkarpackiej Chorągwi ZHP, został przekazany na ręce marszałka Władysława Ortyla oraz przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza.

Radni województwa podkarpackiego podjęli decyzję, aby rok 2025 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Włodzimierza Dzieduszyckiego. Ten wybitny przyrodnik, kolekcjoner, mecenas nauki i sztuki, a także patriota i wizjoner, odegrał niezwykle ważną rolę w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu. Urodzony w Jaryszowie w 1825 roku, już od młodości wyróżniał się zamiłowaniem do przyrody, nauki i kultury. Był inicjatorem powstania pierwszego na ziemiach polskich Muzeum Przyrodniczego we Lwowie, gdzie zgromadził imponującą kolekcję obejmującą zbiory zoologiczne, botaniczne, etnograficzne oraz ornitologiczne. W ramach Roku Dzieduszyckiego planowane są liczne wydarzenia, w tym konferencje naukowe, wystawy, spotkania i debaty, które nie tylko przybliżą bogaty dorobek Dzieduszyckiego, ale także stworzą przestrzeń do refleksji nad współczesnym znaczeniem wartości, które uosabiał. Szczególny nacisk zostanie położony na tematykę ochrony dziedzictwa, roli kultury w życiu społecznym oraz solidarności w działaniach na rzecz wspólnoty.

Ponadto, podczas przerwy w obradach sesji sejmiku województwa miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczeń. Medale za długoletnią służbę pracownikom Urzędu Marszałkowskiego wręczyła wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, w towarzystwie marszałka województwa Władysława Ortyla oraz przewodniczącego sejmiku, Jerzego Borcza. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Piotrem Durakiem z okazji promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Zepsutość”. Na promocję tomiku zapraszamy 30 stycznia o godz. 18:00 do Sali Audiowizualnej MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.Końcem grudnia 2024 r. ukazał się nowy tomik wierszy mieleckiego poety, pisarza, reportażysty, Piotra Duraka. „Zepsutość”, bo taki tytuł nosi najnowsza publikacja, jest – w zapowiedzi autora – prawdopodobnie jego ostatnią poetycką propozycją. Dlaczego? Piotr Durak z wielką obawą patrzy na współczesny świat, który – w jego opinii – zmierza w rejony, w których nie będzie już miejsca na poezję. Tomik został wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, które było wydawcą także jego pierwszej książki. Od premiery tomiku „Odnaleźć siebie" minęło 19 lat. Piotr Durak recenzuje swoją pierwszą poetycką propozycję jak niedojrzałą, idealistyczną wizję natchnionego nastolatka. O „Zepsutości” zaś mówi nieskromnie, że to są cholernie dobre wiersze napisane przez całkiem już dojrzałego faceta po kilku kopniakach od życia.Między pierwszym a ostatnim tomikiem powstało kilka innych książek: 3 tomiki wierszy, 2 powieści, 2 albumy fotograficzne, 1 przewodnik turystyczno-krajoznawczy. Wiersze do najnowszej publikacji powstawały sześć lat. Piotr Durak pisze o minionej pandemii, o opuszczonych kościołach i o samotności. Swoje rozczarowanie światem ujął nie tylko w wersach „Zepsutości”, ale też poprzez generalne zmiany w życiu. Porzucił pracę w szkole i odłożył na bok pracę doktorską dla zawodu maszynisty PKP Intercity. Prowadzi pociągi pasażerskie. Przyznaje, że zawiesił sporo aktywności związanych z działalnością kulturalną, choć dalej kocha teatr, dobrą poezję, czy sztukę.Zapraszamy na spotkanie z autorem poruszających wierszy zawartych w tomiku „Zepsutość”, Piotrem Durakiem.Podczas spotkania będzie można nabyć tomik Zepsutość w promocyjnej cenieData rozpoczęcia wydarzenia: 30.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test